» Poradna » TV, audio a video

Zprovoznění 5.1 soustavy

Zdravím,pořídil jsem si ,,Trust GXT 698 TORRO 5.1".Mám ale problém zprovoznit 5.1. Mám to připojené k pc k základní desce asus tuf gaming b450 pro,která má pouze růžový,zelený a modrý konektor.Nicméně repráky připojeny,v aplikaci od zvukové karty ,,realtek audio console verze zvukového ovladače 6.0.8971.1" dám konfiguraci reproduktorů 5.1 a přímo v aplikaci všechny reproduktory hrají,ale na youtube,přehrávač hudební atd hrajou pouze dva reproduktory.Nevíte někdo kde je zakopaný pes ? Děkuji vám za rady a pěkné svátky

Odpovědi na otázku

Na YT nebo na CD, MP3 bývá jen stereo ...

Ježiš já sem ... vůbec mi to nedocvaklo,že yt apod mají jen stereo -.-

stereo zvuk logicky hraje jen na dva reproduktory. Buď si to ve zvukovce upravíte, bývá tam ta možnost, nebo to hraje prostě takto. Ani když to upravíte, tak to ale není 5.1. Jen to stereo rozloží do předních i zadních reproduktorů.Pro přehrání 5.1 to chce mít zvuk v 5.1 stopě. Mají to dnes už běžně filmy na Blueray.Pro test lze najít videa, kde by to mělo fungovat:https://www.youtube.com/watchTeď nejsem u PC s 5.1, takže neřeknu, zda tohle video funguje jak má, ale zkuste to.

Nefunguje ...Na YT to shazují do sterea, nejspíš při překódování.Testovací videahttps://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/

Stáhni si nějaký testovací video z https://thedigitaltheater.com/

tak hlavně to připoj přes digitální S/PDIF, tam budeš mít jistotu že to pojede správně jak má.

Hmmm, ale ta deska nemá žádný digitální výstup. Vůbec nechápu, jak to má zapojené, je tam jen line out na stereo ....

Vlastně ne, kecám, ono to umí 5.1 s tím, že se předefinuje použití těch jacků. Takže pak by to šlo připojit, analogově.

Je to proto, že už dříve Realtek odstranil ze svých ovladačů stereo to 5.1 upmix, a ano dříve to Realtek uměl /ještě mám i Genius Home Theatre 5.1 a dříve hrály 5.1 a po změně ovladače už jen stereo - změna proběhla někdy u Win8/.

Tak já to mám u Creativu vypnuto natvrdo.Není důvod snažit se stereo zozhazovat mezi všechny kanály.Nehledě na to, že to dělá u her s prostorovým zvukem pak blbosti.