Zpětná kompatibilita rychlostí RAM v Notebooku

Dobrý den / Ahoj,rád bych se zeptal, jelikož nejsem zrovna odborník na paměti RAM, zda mi bude v notebooku, jehož paměť je dle příručky na rychlosti 2400 MHz (podle některých dalších zdrojů až 2666 MHz), fungovat (tím myslím samozřejmě na té nižší rychlosti) paměť rychlosti 3200 MHz. Obávám se spíše napětí, v příručce je uvedeno "Support for 1.2 V system memory" zatímco nová paměť má 1.35 V.Kdyby někoho zajímalo proč, mám k dispozici tuto rychlejší paměť a chci rozšířit aktuální. Samozřejmě bych instaloval pouze novou namísto staré, nenechám je zároveň vedle sebe.Taky bych ještě k tomuto dodal rád dotaz: Kdyby bylo možné tuto novou paměť nainstalovat, mohu ji nějakým způsobem v BIOSu dostat na 2666 MHz namísto standardních 2400? Díky moc za rady.

Odpovědi na otázku

Pokud dáte do PC/notebooku paměť, která podporuje vyšší rychlost, tak to nevadí, prostě jen pojede na nižší rychlosti. Jak už jste psal, problém bude nejspíše v napětí. To by mělo být stejné. Ale je možné, že na nižší frekvenci bude stačit i 1,2V, protože právě při přetaktování se musí zvyšovat napětí. Např. já mám V PC paměť, která ve standardním režimu 2400 MHz potřebuje 1,2V a při použití profilu s vyšší frekvencí se nastavuje automaticky vyšší napětí.

Maximální rychlost je daná řadičem RAM. Ten je v CPU, takže si stačí najít jeho specifikaci a hned víš, zda je to 2400 nebo 2666. Ale to je jedno. Všechny RAM umí i nižší takty od základní frekvence 2133 MHz.Vyšší napětí je většinou také jen pro vyšší takty. Když si otevřeš datasheet k RAM, najdeš tam i další podporovaná nastavení. Pokud to chceš zkoumat, najdi si datasheet na netu podle označení RAM. Má ho na štítku. Pokud ne, vraž ji tam a vyzkoušej. Pokud pojede, není co řešit.

pojede to maximalni podporovanou rychlostitedy je klidne mozny ze ti to pak pojede 2666mhzv ntb biosech neni zadny nastaveni kde by se to dalo upravit, vetsinou to ale jede maximalni rychlosti co to podporuje.Priklad - mam starsi Thinkpad laptop kde byly z vyroby DDR3 1600mhz, podporuje az 2133mhz. Koupil jsem 2x 8GB 2133mhz ddr3 moduly, dal jsem to tam a jede to na tech 2133mhz. Jinej ntb kterej to nepodporuje kdyz tam na zkousku dam tyhle ddr3 2133mhz moduly tak to pak jede jen 1600mhz.

Super, díky moc všem za rady. Vyzkouším.

Výrobci paměťových modulů mají dost často na svých stránkách možnost najít si kompatibilitu s příslušným notebookem.