» Poradna » Programy

Zobrazení oříznutých fotek z poměru 4:3 na 16:9 v televizi.

Zdravím přátele fotografování, prosím o radu.
Chci vytvořit prezentaci fotek na DVD, původní poměr stran 4:3, nový 16:9. Oříznu v Picasa na 16:9 HDTV, vypálím na DVD, pustím v přehrávači Philips, do tel. Hyundai, no a obraz je deformovaný. Mockrát znova zkouším vypalovat, pořád to samé.
Pak jsem na ovladači tel. zkusil mačkat tlačítko Mode, z Auto na Panorama, a je to ok.
Ale.......jak se to správně dělá? Tak, aby se nemuselo přepínat, což nikoho nenapadne.
Asi ten Hyundai přečte tu fotku jako 4:3, i když je ořezaná.
Tak děkuji za rady, moc!

Odpovědi na otázku

spíš se podívej do manuálu toho DVD na specifikace podporovaných formátů. Taky může být to nastavení v DVD přehrávači. Mimochodem, přes co máš připíchnutou TV? Přes HDMI?

To, jak se ti to zobrazuje fotky na TV nesouvisí s fyzickými rozměry fotky (poměrem stran), ale s nakonfigurováním propojení DVD přehrávače a TV. Některé přehrávače mají např. volbu, zda výstup jde na TV s poměrem stran 4:3 nebo 16:9. Něco podobného tam určitě taky budeš mít a navíc taky může záležet na tom, jaký způsob propojení použiješ (DVI, HDMI, Scart a v něm buď RGB nebo jen jednokanálové propojení).

fotime na format 4:3, zobrazujeme 16:9 a tisknema 2:3, ja bych to neprznil, a zachoval bych format snimku, na tv boudou svisle pruhy, ale obraz lepsi

nevím jak ty, ale já třeba fotím nativně 3:2