Známý chce začít těžit, podle mě to prošvihl, co na to vy?

Zdravím,Mám známýho, kterýmu se starám o domácí počítače, síť a prostě mi volá, když něco takovýho potřebuje pořešit.Dneska mě požádal o pomoc s těžbou. Chce těžit Ethereum a má na to 100k. Já ale s těžbou v tomhle rozsahu nemám, kdysi jsem akorát natěžil nějaký Monero, ale nějakej těžící rig jsem v ruce neměl.Předpokládám, že o GPU se vubec bavit nemusíme vzhledem, k nedostupnosti a že tedy jediná možnost je těžba na nějakým ASICu.Zajímají mě 2 věci - Dá se do těch 100k pořídit nějaký hotový řešení? Pokud ano a někdo to tu prodává - je k tomu nějaká uvodní podpora, pomoc s nastavením atd.?Jak je to naročný na udržbu? Ten člověk si umí vlízt na net, pustit film a tim to hasne, tak mě zajímá, jak náročnej je ten provoz? Já se sice občas v HW hrabu, ale jak jsem psal - rig jsem před sebou v životě neměl a neumim si teda představit o kolik složitější to je než bežný PC, který si umim postavit sám.Za jakoukoliv praktickou zkušenost, radu budu rád.

Odpovědi na otázku

A ještě zapomněl asi to nejpodstatnější - má to dneska ještě smysl s tim počátečním kapitálem, co na to je k dispozici nebo už je to málo a nevyplatí se to?

Má to smysl, pokud je schopný sehnat potřebný HW za normální cenu (určitě není) a pokud má možnost využít levnou elektriku. Ale i tak je třeba počítat s tím, že se mu náklady vrátí až minimálně v řádech měsíců (možná i let) a že se to může stát velmi rychle nerentabilní.Když o tom ví prd, tak ať si nejdříve něco nastuduje. Přeci to nebudeš dělat za něj (leda za podíl z hrubého zisku).

To je právě ono - já kdybych mu s tím píchnul, tak bych nějaký procento mít mohl.Jenže jsem taky nezkušenej a jediná moje výhoda je v tom, že prezentovaný informace pochopim pravděpodobně rychleji než on, ale vzhledem k tomu, že tenhle HW jsem nikdy ani nesháněl, natož nastavoval, tak pořádně ani nevím, kde začít.

V tom případě ho nepotřebuješ. Jestli v tom vidíš zlatý důl, zařiď se pro sebe.

Zlatej důl bych viděl spíš právě ve stavbě těchle řešení podle hesla "Když je zlatá horečka, prodávej krumpáče.". Jinak nemám levnou elektřinu ani 100k, natož 100k, který bych mohl někam pustit. Bohužel...

Tak to jste dobrá dvojka na podnikání v těžbě kryptoměn. Nic o tom nevíte, akorát kámoš má 100k, které do toho hodlá vrazit a tu mu při tom máš radit ....

Mě oslovil, zda s tím mám zkušenost a když jsem mu řekl, že ne, tak se ptal, jestli někoho neznám. A protože neznám a rád bych mu pomohl aspoň nějak, tak sbírám informace...

Jestli mu fakt chceš pomoci, tak buď:- ať si sám najde někoho, kdo tomu rozumí a ty z toho hned vycouvej- hned mu řekni, ať se na kryptoměny vykašle a utratí 100k za něco, z čehož aspoň něco bude mít

Jestli chce známý za 100k jen hračku, která bude žrát proud a občas z ní vypadne nějaký ethereum, tak proč ne. Sice prodělá, ale do peněženky občas něco přistane.

Zeptám se jinak - kdybyste měl volných 100k a chtěl začít s kryptoměnama, doporučil byste je tedy spíš nakoupit a brát to jako investici?Chápu, že cena muže klesat a že ze 100k může krátkodobě být třeba i 30k, ale dlouhodobě se i já řadím, k těm, kteří věří, že to delším v časovým horizontu ještě povyleze spíš nahoru...

Pockat az klesne o 205 a koupit.

Osobně bych udělal to samý. Akorát já teda nemám volných 100k, každopádně díky za názor, určitě mu i tuhle variantu budu tlumočit.

Je to uplne jedno a jakakoliv rada o to co bude je vesteni z kavove sedlinyKrypto se pohybuje (nebo pohybovalo) v cyklech, alternativni krypta maji obcas svoje minicykly, ale to nejvetsi se stejne deje s bitcoinem, ktery ma 4lete cykly a ostatni krypta se vezou v zavesu.Naposledy 2016-2017 trval byci trh cca rok (od prekonani posledniho maxima btc). Ted jsme od prekonani posledniho maxima dva mesice. Muze to(byci trh) skoncit zitra, muze to skoncit jako posledne za rok, muze to trvat dva roky(abysme vsechny pekne prekvapili). Predikovat to nelze.Tezit btc - potrebuje hw,takze nejakej asic antminer, ten na trhu neni(ten nejnovejsi, aby to bylo co nejvic rentabilni)Tezit ethereum apod - potrebuje novy grafiky, ty nejsou, nebo predrazeny a hned tak nebudouTezeni by se mu vyplatilo, kdyby kamarad nakoupil tezebni rigy loni v lete kdy se alt krypto potacelo na dnech a lidi rozprodavali(sam jsem videl nekolik inzeratu na bazosi a tak)Misto tezeni koupit - viz to nahore, nikdo nevi, jestli chce kamarad zhodnotit penize, tak at klidne nakoupi, ale at je psychicky pripravenej, ze muze byt nasledujici 2-3 roky klidne ve ztrate az 80% a vic pokud by nakoupil na presnym vrcholu.

Díky za rozsáhlou a informativní odpověď. Určitě jí pošlu dál ke zvážení celýho projektu.

100k nema smysl vyhazovat oknem na pokusy s kryptosvinstvem. Tedy pokud neni v situaci, kdy jinych 100k vklidu progambli treba v kasinu.

Pro ilustraci, takto aktuálně vypadá těžba na jedné RTX 3090 (hodně přibližně):- dnes ji neseženeš za 50k, ale spíš tak za 60-70k- při 120 MH/s vytěží cca 0,006-0,007 ETH za den (dejme tomu 250,-/den)- sežere při tom cca 7 kWh za den (podle vyladění s spotřeby zbytku PC)- 7 kWh je cca 10-40,-/den podle ceny za kWhTakže i když si s tím budeš topit v paneláku za 5,5 Kč/kWh, tak máš denně cca 2 stovky. Aby se ti vrátilo těch cca 60k za grafiku, musíš za těchto podmínek jet skoro celý rok. Vsadíš si, že za tu dobu ETH nepadne z $1800 na $100 nebo nestoupne obtížnost, což ti sníží zisk a prodlouží návratnost?Samozřejmě můžeš na propad ETH kašlat a těžit i když bude ETH za $100. Jen pak musíš platit náklady se svých peněz a ETH střádat do budoucna a čekat, až bude zase za tisíce a pak si to vybrat. Ale nikdo ti nezaručí, že tomu tak bude.

Tohle je perfektní vysvětlení... Asi mu to takhle nějak přetlumočim. Díky moc.

Otazka znie, kedy zacnu majitelia BTC, ETH a dalsich kryptomien vyberat zisky. Ale ak 100k je 100 000 CZK, tak je to dost malo na zaciatok. Graficke karty su predrazene. Ak ocakava, ze o pol roka alebo o rok vyberie zisky a to rozpreda, tak sa moze velmi mylit.

Co to znamená vybrat zisky? Jako že by svoje bitcoiny a etherea prodali za ty ošklivé fiat měny, kterými opovrhují? To přeci nikdy v životě neudělají

Tak dokud poskytovatelé elektriky nebudou brát crypto, tak se bez fiatu neobejdou.

Ano, vybrat zisky znamena predat kryptomenu za CZK alebo nejaku inu fiat menu.

JJ, je to 100 000 CZK.

Radsej nech investuje do nejakeho indexoveho fondu. Indexove fondy maju nizke poplatky a zvycajne su ziskove zopar % rocne.

No veru skoro ste sa zobudili, teraz keď všetko krachuje a očakáva sa pád finančného systému. Tipujem, že po krachu neostane ani kameň na kameni, nie to ešte nejaké kryptomeny, ktoré nebude vlastniť banka.

Já jsem v klidu, já mám stravenky

Ale zatím to je tak, že většina zemí tiskne peníze pod tlakem a spíš padnout ty fiat měny, než krypto (ale jistě, kdo ví, nikdo..). Udajně je to jedne z důvodů proč do kryptoměn chce každý větší hráč investovat)

No a když padnou ty normální měny, tak za co si to pak ti kryptovlastníci vymění, aby si mohli koupit rohlík? Jen se ptám, neni v tom žádnej chytak, akorát si to neumim moc představit...

Na tuhle otazku existuji dve odpoved:Racionalne-ekonomicka - nijak, kryptosvinstvo se toho ani nedocka.Politicka - proste nejak a bude to supr.Vyberte si. :o)

Neříkám, že to vím, jen dnes už mnoho obchodníků bere krypto a kdybych hodně chtěl, tak za kripto mi ten rohlík dovezou, stejně jako pizzu.. (kupuju hodně online a často vidím "platba v BT 0,00000002358 Bt a pod :D )

Když za 100tis. koupí akci a nebo dluhopisy tak to neztratí tolik ceny než hazard s kryptoměnou.