» Poradna » Web a internet

"Zmrzlý" VDSL modem

Zdravím, mám dotaz ohledně VDSL modemu. Máme internet od O2 s jejich VDSL modemem Huawei HG622u. Odjeli jsme na svátky pryč, modem vytáhli ze zásuvky. V celém bytě bylo vypnuté topení a zapomněli jsme zavřít ventilačku. Když jsme se po 5 dnech vrátili, modem nereaguje, nejde vůbec spustit. Napadlo mě, že kvůli té zimě, co v bytě byla, mohl zamrznout, podle manuálu je provozní teplota od 0°C do 40°C a je fakt, že venku byly mrazy, tak nevím, kolik stupňů mohlo doma být. Modem už je skoro 24h v teple a stejně nereaguje, proto mám dotaz - je ještě šance, že se z toho vzpamatuje nebo už je na odpis, poškozené kontakty atd...má někdo podobnou zkušenost? Díky

Odpovědi na otázku

Provozni teplota je teplota pri ktere modem funguje pokud je zapnuty. Kdyz neni zapnuty, tak snese daleko nizsi teploty. Takze nejake podchlazeni mu urcite neuskodilo. Problem muze nastat pokud studeny pristroj preneses do tepla - studene casti se orosi a tato srazena vlhkost muze zapnutou elektroniku poskodit. Proto se doporucuje takto preneseny pristroj nechat ca. pul hodinky v teple nez se vlhkost odparit a pak ho teprve zapnout.A jak se vlastne projevuje to "zamrznuti"? Pokud na modemu po zapnuti neblikne zadne svetylko, tak je urcite mrtvy, nebo alespon jeho zdroj. Pokud modem sviti nebo blika a nejde internet tak je problem v pripojeni.Kazdopadne zavolej na podporu O2 predpokladam ze za modem mesicne platis pornajem tak je jejich majetkem.

Vůbec nereaguje, nic nebliká, jejich majetkem už není, máme ho už dávno zaplacený.

Jelikož modem nebyl v provozu, tak tě vůbec nemusí zajímat provozní teplota, ale teplota skladovací. A tam nepochybuj o tom, že bez problémů snese pobyt v -30°C i méně. Takže tím to opravdu není. Modem mohl mít nějakou skrytou vadu, která se projevila při dlouhé nečinnosti. Nicméně pokud vůbec nereaguje, tak je možná vadný jen napájecí adaptér. Zkus sehnat jiný se stejnými parametry.

Napájecí adaptér jsem zkoušela vyměnit a nic, takže tím to nebude.

On je to už dost starý krám, zaslouží si vyměnit ;)

Problem by mohl nastat pokud jste prijel a "zamrzly" modem jste hned zapnul. A pokud stale nereaguje tak bych zavolal na o2 a nahlasil poruchu. S nejvetsi pravdepodobnosti by prijel technich a modem vymenil.

Hlavně nazabíhat do podrobností a nemluvit o ventilačce, provozních teplotách modemu apod.Prostě: při odjezdu na dovolenou jsem modem vypnul, při návratu zapnul a modem nenaběhnul. Tečka.

Díky, zkusím tam zavolat, ale pochybuju, že by nám ho vyměnili, tipuju, že budeme muset kupit nový

Tak jsem tam volala, modem odešel, ale v rámci poruchy starého modemu nám dali aspoň slevu 800 Kč na nový :)

A tipuju, že ten nový i se slevou 800kč stojí u O2 víc, než kdyby sis ho koupila sama v prodejně počítačových komponentů ;)

Nojo, jenže já mám v modemu píchlou i O2 TV, proto kupuju u nich...

Stačí koupit modem, který distribuje i O2 a pak do něho nahrát firmware ze stránek O2.

Tohle už bude pro Leničku trochu moc odborné. To by už potom mohla zkusit vyměnit elyty ve starém modemu.