» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zmizela nová data v excelu

Win 7 Ultimate, 64-bit, v notebooku mám SSD disk a místo CD ROM mám HDD. Na tomto HDD mám m.j. excelovou tabulku "náklady", do které zapisuji průběžně cca 3 roky. Nyní před asi měsícem jsem v notebooku měnil základní desku (dříve AMD nyní Intel) a znovu jsem nainstaloval OS na SSD. Na HDD jsem nesahal, ale dnes jsem zjistil, že v tabulce je pouze pár položek z roku 2017 a všechny novější zmizely. Přitom v jiných složkách se novější uložené soubory zobrazují. Jde nějak obnovit tuto excelovou tabulku? Díky za rady...

Odpovědi na otázku

Jestli to nebude tim, ze jste tu tabulku v tom roce 2017 zacal omylem ukladat jinam, na to SSD. Je to zdaleka nejpravdepodobnejsi vysvetleni.

100% ne. Měl jsem původně HDD, ten jsem asi před půl rokem měnil za SSD a data na disku, který je místo CD Romky zůstala nedotčená, právě kvůli občasné přeinstalaci OS cca 1x za rok jsem tento velký HDD používal jako úložiště.

Ještě dodatek, projel jsem tu složku, kde byl excelový soubor "EaseUS Data Recovery" a našlo mi to ten potřebný s datem před 14 dny, kdy jsem do tabulky naposled zapisoval, ale při pokusu o otevření se mi zobrazí, že soubor .xlsx nelze otevřít, protože formát nebo přípona nejsou platné...

Nelze, protože už není kompletní. Nějaká část souboru už byla přepsána jinými daty. Takže smůla, tohle použít nelze.

..a preto mas mat dolezite dokumenty zalohovane na inom mediu, nie iba na 1 HDD.

a když mi odejde to "jiné medium", tak bych měl mít zálohované i to "jiné médium"...díky za radu...

data mas mat na minimalne 2 mediach, ked chces aj tretie, tak to je uz na tebe.

šetři čas a síly na jiné věci a nezabývej se radami, kolik mám mít záloh. já se neptal na to, co bych měl nebo neměl mít, ale radu, jak soubor obnovit. pokud to nevíš, nezapleveluj to tu rádoby chytrými radami...díky

Nejlepší strategie, jak zdarma získat od lidí jejich rady , je přijít s prosíkem a obratem se do nich začít navážet. Tím určitě motivuješ další, aby ti něco poradili. Původně jsem ti taky chtěl dát nějaký tip, ale s tvým přístupem na tebe kašlu.

a ještě jedna poznámka...víš, proč jsou tato fóra na netu? protože existují i blbci, jako já. kdyby všichni byli dokonalí a nejchytřejší, jako ty, pak by byla zbytečná. mě živí letecké motory, ale na zálohování jsem blb a umím si to přiznat. u tebe však předpokládám, že si sám na dvoře zvládneš vyměnit i trysky na motoru do airbusu...

No jestli jsi tak arogantní a nedůsledný i při práci na leteckých motorech, tak to potěš koště To že někdo omylem něco smaže a nemá zálohované, to se stane, ale že pak je arogantní, když někdo upozorní na důležitost zálohování, k tomu fakt fóra nejsou.

mno, ber to jako kdybys provozoval dopravní letadlo jen s jedním motorem a spoléhal na to, že se s motorem při letu nic nestane...Ono by to asi dle statistik až tak problém nebyl, ale pak by přišel problém a ono jaksi to dopravní letadlo bez funkčních motorů moc dobře neletí... Ale když máš "zálohu" = motory dva a jeden odejde, tak to celkem jde.

Jo, ale tohle fórum nikoho neživí, tak si jdi klidně plakat někam jinam...

Tj nemusíš, to už je jen jistota navíc. Ale minimálně jedna záloha je naprosto nezbytná. Nemáš zálohu = při první chybě nemáš data. Jednoduché jak žebřík.

S tím ti nikdo neporadí jinak, ani nemůže, než abys obnovil ze zálohy.A jestli máš takovýto soubor, asi důležitý, bez zálohy tak vítej v klubu.

věřím, že se podaří nějak "oživit" ten soubor, co našel "EaseUS REcovery". Btw., v klubu už dávno jsem, už jsem zažil přeformátování nebo náhlou smrt "C". Jen se z toho je třeba poučit, což se mi dlouhodobě nedaří. Ale pokud to bereš pozitivně, ve finále zjistíš, kolik souborů, dat, čísel atd. k životu nepotřebuješ

Víra je mocná čarodějka, ale v IT oborech zrovna moc nefunguje.

chceš říct, že tuhle nejspíš pro tebe důležitou tabulku jsi měl jen na jednom místě a nemáš ani kopii na jiném disku, nebo třeba v rozepsaném mailu na Seznamu, jak aspoň to dělají uvědomělí laici co nepoužívají cloud?Vždyť takhle jsi mohl o data přijít kdykoliv - stačí, že "spadne" Excel a soubor se neopravitelně poškodí - občas se stane.

V poraxi něco podobného vidím pořád :- soubor je reálně ukládám uplně jinam- dokument byl stále otevřený (lidi běžně dokumety neukládají, pak ty doc. umí umřít)- uživatel si spustil nějakej bod obnovy (i office to mají), nebo dal v excelu načíst a pod. a tím to dojebal- Většinou "domácí pokusy" o obnovu vedou k nevrátné ztrátě - klasika.Samozřejmě základ je okamžitě s tím diskem přestat pracovat!.btw: Vůbec nevěřím příběhu, že reinstallem na jiný disk se sám od sebe poškodil soubor z jiného disku.