Zmizel (D:) disk

Dnes jsem si zapnul jako každý jiný den PC, ale z nějakého důvodu se zapínal asi o 10 sekund déle než normálně a načítali se tam nějaká čísla.Po zapnutí PC jsem si všiml že mi zmizel z počítače disk (D:) a nemohl jsem ho v žádném správci ani nikde najít.V BIOSu ho normálně vidím a přečtu ho tam, ale jak se dostanu do normální prostředí PC disk už není k naleznutí. Věděl by někdo jak toto opravit, nebo aspoň jak obnovit data z něho? Radši bych byl pro první možnost, nechce se mi kupovat nový disk. Děkuji

Odpovědi na otázku

Podivejte se do Spravy disku (diskmgmt.msc), jestli je tam disk videt a co se tam o nem pise. Dobre by bylo poridit screenshot, nekam ho uploadnout a dat nam sem odkaz.

To jsem už zkoušel a právě že tam není.https://ibb.co/Wf6gsG4

V tom případě odešel. Sice elektronika disku se základní deskou komunikuje, ale nefunguje samotné čtení disku.

Jeste je sance, ze muze byt vadny jen datovy kabel k disku, ale.. asi je fakt v haji. :o(

A jak bych mohl případně získat data z disku? přece jen je to 1T dat... nerad bych o ně přišel... :(

už se stalo.

Pokud disk odesel, tak vubec nijak. Respektive leda ve specializovanych firmach.Proto je treba zalohovat. Nemit nikdy cenna data jen na jednom miste.

Ok no, děkuji... moc jste mě nepotěšili, ale co mám dělat... díky

Uživatelé se dělí na dvě kategorie- na ty, co zálohují a na ty, co o data ještě nepřišli. Neboj, nejsi první. A data také rozdělujeme podle důležitosti- důležitá data jsou zálohována, nedůležitá nejsou. Nebyla-li tvoje data tedy zálohována, nebyla důležitá. Já vím, nepomohl jsem ti, je to jen mravoučné kázání. A doufám, že ta tvoje data fakt nebyla důležitá. Good luck.

Přijde mi zvláštní, že když jsem si ten disk vyndal z PC tak normálně "fungoval" že dělal ten zvuk a vibroval... jako to dělal normálně... takže fakt divný a prostě z ničeho nic... a to ho mám dva roky

Nekdy elektronika funguje a disk se netoci. Jindy je to naopak. Nekdy se disk toci, alektronika funguje, ale povrch ploten je v haji.Disk (plotnovy) muze odejit mnoha ruznymi zpusoby. A celkem kdykoli. Prvni den, za dva roky, za patnact let..

" když jsem si ten disk vyndal z PC tak normálně "fungoval" že dělal ten zvuk a vibroval"Co tím chceš říct ??? Tys ho vyndával před tím problémem, pokud ano, proč ???

Kdyz nebude vadnej datovej kabel, nebo konektor na desce, tak firma na obnovu dat.

To by ho neviděl ani v BIOSu a ten kabel jen tak sám neodejde. Vidím to bledě, ale jistě měl vše zálohované

ja by som najprv zistil co je to tam ten 4MB disk1

Jo, ten je podezrely a nejspis s tim probiranym problemem bude souviset.

To je fakt, jenže to že tam není nic víc ukazuje na HW problém.

To může být kus cache toho HDD. Nebo to byl SSHD.

Zkusil jsem vzít ještě jiný disk a taky si mi ukazuje jen v BIOSu ale v PC už ne... může to teda být kabelama nebo mám fakt smůlu a oba disky jsou kaput?

daj ten disk do ineho pc, zober to do servisu, tam ti potvrdia, ci je disk OK alebo nie

Možná by to chtělo někoho, kdo se v tom líp orientuje, než tady vypisovat.Jestli to dělá už u druhého disku, že není vidět, může to být "něčím" jiným.Spíše bych se ale přikláněl k hw závadě (když byl disk vidět donedávna).

Zkuste jiny SATA kabel. Zkuste ho taky zapojit do jineho SATA portu zakladni desky.Ten jiny disk tedy take neni videt ve Sprave disku? A taky je tam misto nej ten tajemny 4MB disk?

U toho starého disku co jsem zapojil se taky ukazuje neznámý ale je tam 232,89GB což je jeho velikost... zkusím zítra zavolat do opravny jestli mají vůbec otevřeno

Zkusil jsem ještě jiný SATA kabel a disk se mi stále neukazuje ale ze záhadného 4MB disku se stal záhadný 13,41GB disk...

PC opravny jeste K. H. Hamacek pozavirat nenaridil. Zatim.

Do opravny čeho? Jakože myslíš, že existují opravný disků? Ne, opravdu neexistují. Disky se opravují výměnou. Případně repasují přímo u výrobce. Jinak všechny servisy počítačů mění kus za kus.

1, Otevři PC a zkontroluj všechnu kabeláž (a hlavně vyfoukat prach)jinak se můžeš kouknout co ti to píše v /computer management->disc management

Já bych se vyignoroval na to, co ukazují Wokna a zkusil Live Linux a jak to vidí Gparted.

Zkusil bych tyto možnosti v tomto pořadí pokud jsou možné:1) Restart PC, odpojení a připojení disku nebo zkusit třeba software jako crystaldiskinfo jestli neřekne něco víc2) Výměna SATA kabelu a/nebo připojení do jiného SATA portu na desce3) Otestovat disk v jiném PC4) Zkusit servis/záruku, ale ty data řešit nebudou5) Obrátit se na specializované firmy na záchranu dat. Ty dělají diagnostiku zdarma, ale výsledná cena na záchranu dat se muže pohybovat v jednotkách až desítkách tisíc (záleží na složitosti a poškození) a výsledek kvality data nikdo nezaručízde ukázka rámcového ceníku:https://www.data112.cz/cenik

Já bych rovnou disk vzal a připojil ho k jinému počítači, to je asi nejrychlejší cesta jak zjistit zda je disk v pořádku.

Pokud ještě na tohle narazí a nebude si vědět rady. Zjistil jsem že důvod zmizení disku a záhadného jiného disku, byl Intel Optane. Z nějakého důvodu mi Optane přestal komunikovat s Hdd a tak ho přestal vnímat, proto tam byl Optane jako úložný prostor místo hdd. Zkuste vyndat optane a nakonfigurovat to bez něho. Mělo by Vám to hned jít. Kdyžtak ho tam můžete zase zkusit dát potom nazpátek, ale to já už jsem nezkoušel. ;)

a) hrabals ses v tom a píšeš o záhadném "zmizení" b) Optane je obvykle konfigurovaný jako rychlá cache k HDD, formálně jako RAID. Dá se to nakonfigurovat i bez něj, ale je to pak podstatně pomalejší.

a) hrabal jsem se v tom až po tom co “zmizel”b) já vím, ale funguje to i bez toho takže mi to stačí