Změna RAID na NAS

Zdravím,mám NAS Synology DS216j a v něm byl 3 GB disk. Přikoupil jsem druhý 3 GB disk a ve správě diskové skupiny se ho jal inicializovat. Nabídlo mi to ale jen nastavení na RAID 1. Je nějak možné udělat, abych neměl zrcadlení disků, ale 3 + 3 GB, tedy 6 GB místa? Jak bych měl postupovat? Poradí někdo?Data jsem pro jistotu zkopíroval na externí HDD a odpojil ho od NASu. Teď pomalu probíhá synchronizace obou disků a nastavování na RAID 1 (pomalu = po desetinách %).Díky.

Odpovědi na otázku

Předně byste se měl rozhodnout, jestli chcete RAID0 nebo JBOD.Bude se vám to snáze googlit.

Jak už to je jednou v RAID1 tak to na jiný nepřehodíš bez ztráty dat. Takže jedině využít toho, že jsou data zazálohovaná na externím disku, celý RAID zrušit a nastavit to znovu. Jinak spíš než RAID 0 bych asi doporučil JBOD. Rychlost bude stejná, protože to stejně nezvládne číst rychleji než z jednoho samostatného disku. A tak velký objem dat by měl stačit na celkem pohodlné logické rozdělení dat mezi oba disky. Na oplátku až jeden z disků odejde, na druhém data zůstanou.

Díky. Něco si o JBOD přečtu. Zatím nechávám RAID0.Teď řeším, proč se NAS neuspí. Už to trvá asi 2 týdny - před instalací druhého disku. Vypínal a zapínal jsem režim spánku, vypnul všechny balíčky a nic. Něco brání usnutí a nevím co. Nějaký tip někdo nemáte?

... moje nastavení - https://postimg.org/image/x93y6f281/ .

S tím nedokážu poradit. Tam kde to používám je to spíš nežádoucí, aby disky nějak moc usínaly, tak jsem to nikdy neřešil. Napadá mě, že by to mohlo být zrovna tím RAIDem, případně nějakou indexací souborů nebo tím, že se na ten NAS průběžně něco připojuje.

Hmm, taky už nevím. Vypnul jsem všechny balíčky, odpojil síťový kabel a stejně neusnul. Mám pocit, že to začalo dělat po updatu softwaru. Možná nějaká chyba.

Jo a JBOD je vlastně jen stav, kdy disky nejsou v RAIDu, tj. se vzájemně nijak neovlivňují. Prostě jako když máte v počítači víc disků a Windows je ukazuje jako C, D, ... RAID0 má sice své výhody z hlediska zvýšení kapacity a rychlosti, ale zase s tím rizikem, že když kterýkoliv z disků havaruje, znamená to ztrátu všech dat. Tenhle NAS nemá výkon na to, aby se zvýšení rychlosti nějak zásadně projevilo a ty 3TB disky jsou dost velké na to, aby se prakticky cokoliv běžného vešlo na jediný disk. Nevýhodou je také to, že se nepracuje jen s jedním úložištěm. Ale jelikož je jen otázkou času, než se některý z disků odebere do křemíkového nebe, žádná z těch výhod za to dvojnásobně velké riziko ztráty kompletně všech dat nestojí (při víc discích se to riziko ještě dál zvyšuje).

Zatím zůstanu u RAID1. Místa ještě mám dost. Disky jsou WD Red 24/7 do NASů, tak snad něco vydrží.

Tuhle volbu chválím. Ve dvoudiskové NASce to je nejlepší možná volba, je to nejbezpečnější.

"Jo a JBOD je vlastně jen stav, kdy disky nejsou v RAIDu,"To je jediná část, ve které máš pravdu.JBOD je režim řadiče, kdy jsou všechny disky, zapojené na tento řadič brány jako jeden fyzický disk jehož kapacita je součtem všech kapacit jednotlivých disků, bez ohledu na rozdíly v kapacitě (čily systém je po iniciaci vidí pouze jako jeden disk pokud nevytvoříš více oddílů).Rozdíl v případě RAID0 je ovšem v tom, že zatímco v případě JBOD se zapisují kompletní data stylem od prvního sektoru prvního disku do posledního (čili jako v případě klasického disku), tak v případě RAID0 je zapisováno na všechny disky v poli současně a data se dělí na půl (tzv. striping).A to ani nemluvím o tom, že pokud mají disky v poli jinou kapacitu, tak je výsledná kapacita x násobkem velikosti toho menšího.

Ono hlavně záleží na nastavení logických jednotek. Nastavit jednu logickou jednotku rovnou jednomu fyzickému disku není problém. A v kontextu celé diskuse jsem to bral jako zřejmé. Spojení více disků do jedné logické jednotky je tedy možné, ale fakticky by to popíralo podstatu rady, tj. pokud tam není RAID1 (což nastavené má a je to nejlepší možná volba v dané situaci) tak raději mít disky nezávisle a v případě havárie disku přijít jen o polovinu dat. A u Synology se vždycky musí vytvořit nějaká logická jednotka, bez té to moc nejde.

Tak výběr pole je spíše otázkou toho, co od toho NASka očekává.Pokud je to jen takové odkladiště dat a filmů, pak pro něj bude rozhodující kapacita, pokud to má jako zálohovací systém, pak samozřejmě RAID1.Já to rozváděl hlavně proto, aby u něj nedošlo k mylné představě o principu těch technologií.Což mohl při svých "znalostech" z tvého textu lehce vydedukovat.Nepochybuji, že víš, jak to funguje, ale problém je v tom, že on ne, takže asi tak.