» Poradna » Počítačové sítě

Zmena pripojeni k internetu

Zdravim,předem přiznám, že nejsem nějaký odborník na sítě, takže možná existuje jednoduché, funkční řešení, které já prostě nevidím ... Věc se má tak: školní síť, server s DHCP, DNS, webem a pár dalšími službami. V současné době připojeno k internetu přes lokálního wifi providera, vše funguje, spokojenost. Zřizovatel ale nařídil povinný přechod k jinému operátorovi, mají jakousi smlouvu s TMobile, a jelikož je to zřizovatel, musíme poslechnout. TMobile provoznil VDSL, zanechal několik krabiček, služba jako taková funguje, ALE: připojení je realizováno přes VDSL modem a Cisco router, ke kterému já samozřejmě nemám administrační přístup. Cisco je nastavené tak, že pro připojeí k internetu je třeba zadat pevnou IP adresu, bránu, masku z rzsahu, který nám TMobile určil. Na serveru mám ale jenom jednu síťovou kartu, pokud do vlastností síťového připojení zadám údaje poskytnuté TMobile, na internet se dostanu, webové služby fungují, ale nefunguje lokální síť. Pokud nechám údaje z lokální sítě, tedy 192.168.1.x, nedostanu se pro změnu na internet, jelikož a protože Cisco. Kvízová otázka: jak zprovoznit internet i lokální síť, pokud možno co nejsnáze ? U stávajícího připojení byl router, nastavená WAN podle providera, LAN adresa z naší lokální sítě, a DHCP běželo na serveru. Napadlo mě vrazit za Cisco nějaký obyčejný router, do WANky zadat údaje poskytnuté TM, a LANku si nastavit podle sebe, ale možná to nějak jde i bez další krabičky, kterých už máme dost :)

Odpovědi na otázku

provider vám neumí na routeru zprovoznit DHCP ???

Nepodezírám TM z toho, že by neuměl zprovoznit DHCP na routeru, spíš se jedná o to, že DHCP bylo na serveru i historicky, jsou tam nastavené nějaké rozsahy a rezervace ...

Aj na jednu LAN kartu v pocitaci je mozne nastavit viac sieti. Nazyva sa to 'alias IP'. Najdes to v konfiguracii TCP/IP protokolu.

Na to Cisco se předpokládám taky připojuješ pomocí neveřejné IP-adresy, tedy překládá (na co by tam jinak bylo...) Co takhle zvednout telefon, aby ho přenastavili na takovou adresu a masku, jakou potřebuješ?