» Poradna » Windows (a jiné OS)

Změna pořadí síti přes příkazový řádek

Zdravímlze změnit v Win7-64 pořadí upřednostňovaných sítí přes příkazový řádek?A pokud ano , jak bude příkaz či dávka vypadat?Děkuji za odpověďjin

Odpovědi na otázku

No určitě to jde, nebo aspoň přes powershell. Otázka je, proč ti to nestačí udělat normálně v nastavení, tohle se přece tak často nemění...Ale pokud na tom přeci trváš, budeš si to muset vygooglit. Tak rád tě nemám, abych to dělal za tebe.

Aby ti nesmazali tvůj nenávistný příspěvek!

Něco jako netsh interface ipv4 set interface "Intel(R) 82579LM Gigabit Network Connection" metric=9nebonetsh interface ipv4 set interface "13" metric=9Musíš ale znát přesný název tvého adaptéru (pokud je tam diakritika, tak na začátek dávky CHCP 1250...) nebo lépe index rozhraní, index zjistíš třeba ve výpise "route print" úplně nahoře.Právě to číslo metric říká, která síť bude upřednostňovaná (ta s menším číslem). Takže jedné kartě nastavíš třeba desítku a té druhé budeš měnit hodnotu na 9 nebo na 11.

Upřednostňovaný protokol/NIC má nastavenou nižší metriku.OS WNT nastavuje metriku automaticky podle šířky síťového pásma.Dobře je to vysvětlené např. zde:https://support.microsoft.com/en-us/kb/299540!/en-us/kb/299540Co s tím?Zkontroluj aktuální routy:route printPoslední sloupec zobrazuje metriku.Z Admin konzole cmd/PS nastavíš/změníš metriku brány daného protokolu konkrétního síťového adaptéru pomocí standardního NetShellu.Např. přidání routy pro IP adresu 10.0.0.101 céčkovou masku a bránu 10.0.0.1, kde NIC se jmenuje standardně "Local Area Connection 1":---add route 10.0.0.101/24 "Local Area Connection 1" 10.0.0.1 metric=306---Existující routu může měnit příkazemset route ... [další parametry jsou stejné]---Na základě toho můžeš napsat libovolný skript.cmd nebo .ps1.Nová metrika platí ihned a trvale, dokud ji nezměníš.Opět zkontroluj pomocíroute print---Alternativně lze měnit metriku přímo zápisem do registru, např. obecně:---reg add HKEY_LOCAL_MACHINE\_vzCTID_\MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\GUID\InterfaceMetric REG_DWORD=306---Btw:i příkazem route lze měnit metriku, ale je to poněkud složitější a neplatí trvale.

Vladimír byl rychlejší. Omlouvám se:teprve po odeslání jsem si to po sobě přečetl a zjistil jsem, že je pro méně znalého nesrozumitelné, co je NetShell.Opravuji příkazy:netsh add route ...netsh set route ...

děkuji za vyčerpávající odpověď