» Poradna » Ostatní

Změna napětí

Dobrý den,potřeboval bych poradit ohledně změny napětí na vstupu zařízení(enkodéru), enkodér je napájen cca 24VDC a leze z něj též cca 24VDC, potřeboval bych napětí změnit tak aby z na výstupu bylo 12 VDC. Předem děkuji za rady

Odpovědi na otázku

Zeptej se křišťálové koule, ta to možná uhodne, když se neobtěžuješ napsat ani ty nejzákladnější informace. Co to je a enkodér, k čemu slouží, proč potřebuješ měnit výstupní napětí...???

Omlouvám se psal jsem to asi zbytečně zbrkle a stručně, je to inkrementální enkodér, hlídá otáčky zařízení, měnit napětí potřebuji z důvodu toho že původní enkodér má napájení 15-30 VDC ale na výstupu má pouze 12VDC, ten který by ho měl nahradit má 8--30VDC ale leze z něj cca 24 VDC.

Chtělo by to ještě další informace. Třeba jaký proud se z těch 12V bere, protože pokud je dostatečně malý, mohl by stačit odporový dělič nebo nějaké hradlo. Ideální by bylo znát vnitřní zapojení. Třeba by se dalo úsilí směřovat tam.

Delic neni nejvhodnejsi, lepsi je pouzit napr. regulator LM7812 + dva kondenzatory, nebo treba cele reseni neco jako LM7812 L7812 12V Step Down Voltage Regulator

Pokud by šlo o napájení, 7812 by bylo to nejlepší řešení. Nějak jsem předpokládal a pořád předpokládám, že tazateli jde o úrovně signálu.

Toto je ale absolutní kódér.

Předpokládám, že z toho enkodéru leze obdélník 0 a +U (typ enkodéru by nebyl?). Já bych zkusil odporový dělič nebo tak něco. Jak moc vadí tomu zařízení kam bude ten enkodér připojen napětí 24V?

Tím jak moc to vadí si nejsem jist, je to tak ale z normované, takže by se to nemuselo případně při kontrole úplně líbit ikdyž by to fungovalo jak má

Zde je konkrétní typ který má být náhrada :http://pfinder.baumer.com/pfinder_motion/downloads/... a toto je původní typ:https://www.electronicsdatasheets.com/manufacturers/bei-sensors... Schéma zapojení bohužel nemám

Pro úplnost enkodér jako náhradu jsem původně volil:EIL580-Ss1B1.5FH.1000.Apřičemž původní typ má specifikaci GHM9_11 3G3 9 01000 G6R

Copak, odpáli jsi výstup? ☺

nic takového, jen jak je zřejmě ze specifikace enkodérů, tak původní má výstup 11DVC přičemž náhrada cca 24DCV(změřeno)

Z těch datasheetů vidím, že ten první má mít výstup buď TTL (tedy max 5V) . Ten nový má mít proudový výstup a myslim si, že to co máte v rámečku "treatment" je odpovědí na dotaz. Beru zpět, je to obráceně, zaměnil jsem původní a nový.Koukám na datasheet toho nového a písmeno H v označení ukazuje na Supply 8...30 VDC, Output TTL/RS422, 6 channel. Předpokládám, že těch 6 kanálů jsou signály A a B a jejich inverze (tedy komplet čtyřfázový průběh) plus značka HOMEPřičemž ještě koukám na tabulku Trigger levelOutputs TTL/RS422 Output level High ≥2.5 V Output level Low ≤0.5 V Load ≤20 mATak mě napadá, že by se dalo snížit napájení na 12V, což je v dovoleném rozsahu (8..30V) a je vymalováno. Pak pulzy určitě nebudou mít víc jak těch 12V. Rozhodně je to jednodušší, než zkoušet upravovat pulzy (zvlášť když by byly požadavky na strmost a zpoždění).

napadlo mě docela jednoduché(né úplně elegantní řešení) a sice na výstup enkodéru v řídíci jednotce dát odpor na snížení napětí, co myslíte?

No, a jak by sis představil elegantní řešení? To jako přijít k enkodéru, smeknout s elegantní úklonou a požádat ho?Myslím, že nejrozumnější je použít dělič napětí. Musíš volit takové hodnoty odporů, aby se výstup na jedné straně nepřetěžoval nadměrným proudem a na druhé straně byly hrany dostatečně strmé.Kdybys použil pouze sériový odpor, tak by to mohl vést k tomu, že by byl natolik velký, že by se snížila strmost hran. Navíc by výstupní napětí nebylo moc dobře definované. Takže ten dělič (může být jak pouze z odporů, tak může obsahovat nějaký omezující prvek, třeba zenerku).

Nejelegantnější by pochopitelně byl převodník úrovní. V řadě CMOS něco takového určitě existuje (4050?).

Zbytečná, potenciálně poruchová komplikace.

Proč poruchová? Naopak to definovaným výstupem ochrání připojené zařízení.

Musel bys zbastlit ten převodník, zajistit mu napájení a rozumně upevnit. Takový odporový dělič lze snadno a spolehlivě přibastlit na výstupní (či vstupní) svorky. Pokud by byly obavy o překročení vstupního napětí u připojeného přístroje - taková maličká zenerka je v tomto oboru dravec!Pochopitelně, kdybych vyráběl nové zařízení, asi bych také sáhl po převodníku, ale pokud se jedná o dodatečnou úpravu, tak bych to nehrotil a nevymýšlel kolotoč.