» Poradna » Programy

Změna měřítka stránek v PDF

Zdravím. Dnes jsem si skenoval jeden návod skrze aplikaci HP Smart a narazil jsem na docela nepříjemný problém. V aplikaci jsem měl zaplé "automatické vylepšení" což má lépe upravovat jas a kontrast. Skenovaný materiál byl 20 ti stránkový manuál z roku 1981. Kvůli stáří byly 4 stránky vybledlé více než zbytek a tak mi tiskárna tyto stránky naskenovala v hrozně bílém provedení. To jsem vyřešil vypnutím automatického vylepšení a stránky naskenoval. Poté, co jsem sken uložil do pdf se mi dostalo nemilého pohledu - při zobrazení velikosti 33,1% je 16 stránek stejné velikosti a zbylé 4 stránky jsou strašně zmenšené, dosahují cca stejné velikosti při měřítku 116% (viz. https://ctrlv.cz/mfHt)A teď co s tím? :D V aplikaci HP Smart žádné měřítko na velikost není a tak si nevím rady... Lze to zvětšit (bez deformace) na stejnou velikost ostatních? Mám Acrobat Pro ale v těch funkcích se moc nevyznám.Moc děkuji za pomoc!

Odpovědi na otázku

Zvětšit obrázek (scan) bez ztráty kvality příliš nejde. Naskenuj problematické nebo všechny stránky do png nebo tiff, hlídej aby bylo stejné DPI a správný jas/kontrast. Obrázky můžeš doladit ve fotoeditoru a pak je poskládej do PDF.

Ono ta zmenšená stránka při zmenšení na těch 116% ale vůbec neztrácí kvalitu, jen nějak přenastavit to měřítko aby byly všechny stejně velké...

Nejde v Acrobatu na vybrané 4 stránky použít ořez obrázků?

Máš plnou (placenou) verzi Acrobatu?V linuxu bych na to poštval "convert". S vhodnými parametry dosáhneš, co potřebuješ.

Mám. Ale nejsem autor dotazu.

Nešlo by vytisknout ty zmenšené stránky do PDF tak, že nastavíš pro tisk formát papíru těch větších stránek v nastavení tisku potom přizpůsobenou velikost požadované stránce?

Oskenuj to znova a lepsie.