» Poradna » Mobily

Změna barev při použití kodeku avc1

Pravděpodobně si někteří z vás vybaví můj předchozí dotaz z července, ale mě tohle prostě nedá spát. Znova jsem se v tom začal hrabat a dostal se k několik novým důležitým faktům. Celý problém je v tom, že MovieMaker používá nějakou blbou verzi kodeku avc1 (jiné kodeky nepodporuje) a výsledkem jsou trošku jiné barvy ve vyrenderovaném videu. (Zkoušel jsem všechny možné vstupní formáty a platí to u všech.) Po dlouhém zjišťování jsem prostě zjistil, že jakmile přečte nebo vyrenderuje video pomocí tohoto kodeku (formát h.264/MPEG-4, kodek avc1, zjištěno GSpotem) tak se ty barvy změní; takže když tam hodím video v jiném kodeku, tak "změnou" projde jen jednou, protože ho MM dekóduje jiným kodekem a pak vyrenderuje v avc1. Ale pokud tam dám video které už je vyrenderováno pomocí avc1, změna proběhne hned dvakrát při jednom použití MM, protože MM použije avc1 nejdřív při dekódování a pak znovu při renderu. Takže mi jde o to, abych ten kodek buď přenastavil, nebo ho nahradil jinou verzí. V kodecích a jejich manipulaci se VŮBEC nevyznám. Díky za jakoukoliv radu. Tady je malá ukázka: http://i.imgur.com/MvJP3lm.jpg (Na Minecraftu to je nejlépe patrné.) Na prvních šesti obrázcích rozdíly moc vidět nejsou (akorát v odstínu HP baru), ale dobře to je vidět na posledním (na tom příkladu je obrázek po pěti přechodech, ale už po třech to vypadá zhruba takhle). Problém není ani tak v té změně po jednom použití, ale když chci editovat video již dříve v MM vyeditované, tak změna barev proběhně vlastně třikrát a pak už to je fakt humus. Vím o člověku který má podobný problém, stejně tak jako o lidech kteří MM používají bez problému.P.S.: Potřebuju rozumnou radu, nemusíte ze mě dělat idiota, prostě se v kodecích nevyznám.

Odpovědi na otázku

Ten sloh nebudu číst, pamatuji se trochu ale ano.> Každý kodek kóduje maličko jinak barvy i celkové vyvážení bíle / gama, nemají správu barev.> Tvůj problém není v kódování, ale zobrazení kdy ti WMP zobrazoval blbě, což je u něj norma.> MPC HC ti to přece zobrazoval OK, stejně jako VLC.> V tvém odkazu je vše OK, každý průchod má dopad za zobrazení osobně bych kódoval ve VirtualDubu s doinstalovaným H.264 kodekem. Pokud Bandikam nese nekorektní video používej výlučně Fraps nebo HW kartu.http://sourceforge.net/projects/x264vfw/files/http://www.alza.cz/aver-live-gamer-hd-d33936...

Ano, VLC mi to to zobrazoval lépe než WMP, ale ta změna tam stejně byla, stejně tak přímo na YouTube. Asi by bylo nejlepší kdybys ten sloh přečetl, protože jsou tam některé informace co jsem tam tehdy nenapsal. Jak je vidět na tom examplu, platí to pro všechny vstupní formáty, problém není u Bandicamu.

No a když jsi ty videa upínal tak mně se to přehrávalo zcela OK, sám jsi se divil jak je to možné. Takže budu tě zase otravovat ne na YT, ale na UložTo mi pošli video o kterém si myslíš, že je vadné (klidně zdroj i kódované). Pokud ti to však dělá více průchodů při komprimaci pak na to dlabej a nepoužívej tento mód*. Navíc tě opět upozorňuji, že YT si to přechroustá do toho nejjednoduššího H.264 pomocí CUDA (jeden průchod, 1 - 2 ref. snímky) a tím to hasne. Čili kvalita na úrovni Medium nic víc a mnoho průchodů není tedy vůbec třeba, raději přidej datový tok tak to má CUDA zpracování nejraději._* Nemá smysl pokud zjistíš takovou věc nadále používat mód, který má problémy. Buď používej takové kódování kde nedochází k výrazné změně podání barev nebo používej ke kódování jiný SW. Osobně bych ti vřele doporučil PinnacleStudio snad nejlepší co můžeš použít za rozumné $, bonus videa budou podle normy ISO.

Kdysi jsem použil Pinnacle trial a vzpomínám si že jsem s tím měl nějaký problém...o to ani tolik nejde, ale teď už nemůžu aktivovat trial (mají to vymakaný a nešlo to ani po změně data v počítači) a nechci kupovat něco když si to nevyzkouším... Nedávno jsem také testoval Sony Vegas Movie Studio 11 (prostě taková ta starší levná verze) a ačkoliv vypadala bezvadně, po renderu byly videa větší než 720p plné artefaktů a bugů a blackscreenů.... Takže nevím, no. A hlavně (jak jsem už říkal), ten MM nějak opravit jde, protože jsou lidi kterým to funguje v pohodě...takže nechci utrácet za jiný sw když vím že ten zadarmo by mi kromě drobné chyby stačil... Ještě mě napadlo, je nějak možné odstranit všechny kodeky kromě základních od Win7, aniž bych použil obnovu systému? Možná by to mohlo vyřešit tenhle problém... Mám tušení že jsou tam nějaké zbytky všelijakých kodeků od kdovíjakých programů a nedařilo se mi je odinstalovat.

Tak hele časem (jeho změnou) to nejde dnes už snad u žádného SW, navíc co jsi měl za problém s PinnacleStudiem (ona trialka je někdy samolibá) myslíš i poslední verze? Nesmysl je to stabilní a dobrý nástroj k věci:> Ano, pokud nezálohuješ nově si instaluj OS.> Žádné hromadné packy kodeků vždy jen ty co potřebuješ nebo si je sám SW (typicky právě PinnacleStudio) nainstaluje. Osobně doporučuji jen Lagarith (lossless), H.264, Xvid (pracuje i s DivX) a hotovo.> Ta mnohá instalování a zbytky mohou být právě za tím, že ti vše nejede jak má.> Nedá se nic dělat prostě kóduj v takovém SW a v takovém mód (nastavení) kde problémy nejsou. A mysli na to, že jak video 720p ani 1080p nebude nikdy vypadat dobře mi malém datovém toku (kolik jsi vůbec nastavoval?, drž se raději normy) s tím neuděláš vůbec nic. Navíc ti opakuji, že YT si to pomocí CUDA stejně předělá na normální kvalitu.> Je dále něco nejasného? Udivilo mě, že to vůbec ještě řešíš takovou dobu. Pokud se bojíš nových instalací OS dělej to jako já a zálohuj do VHD či TIB (zdravý OS), zrovna před jedním dnem jsem jeden stroj musel obnovit / 8 minut / a hotovo. Nyní by jsi nemusel hledat chyby v těch kodecích apod.