» Poradna » Notebooky

Zkušenosti s T9900 a Q9000

Zdravím,hledám někoho, kdo ve svém notebooku měnil processor Intel T9900 na Q9000. Potřeboval bych objektivně poradit, jestli je lepší dvoujádro na 3,06 GHz či čtyřjádro na 2,0 GHz. Jelikož jsem se setkal s různými názory, kdy jedni zastávali dvoujádro a další zase čtyřjádro, potřebuji někoho, kdo má s těmito processory vlastní zkušenosti na svém notebooku.Mnohokrát děkuji za odpověď

Odpovědi na otázku

Máš vůbec chlazení a notebook, co podporuje vyšší TDP (35 W -> 45 W)? Co je to za model?Využil jsi všechny možnosti zrychlení - tedy kvalitní SSD s MLC a více RAM?Pokud nakonec upgrade provedeš, za kolik bude k mání ten Penryn T9900? Měl bych o něj předběžně zájem.

Mám HP DV7-2190 ec, chlazení by to mělo zvládnout, tento typ se prodával i s processorem Q9100 a chlazení bylo stejné v celé řadě. Právě že mám SSD, i dost RAM, grafika je taky celkem dobrá, ale teď to stojí na processoru. Mám totiž P7550 s 2,26 GHz a chci ho vyměnit buď za T9900 nebo Q9000. Jen nevím, který zvolit, každý radí něco jiného

zdar na rovinu hral jsem si s acer 6930zg . měl jsem puvodně t4200 (2x20ghz 1mb cache TDP 35 wat)teploty ok.dal jsem t9600 (2x2.8 ghz 6MB cache TDP 35 wat) a už byl s chlazením problém.a to jsem dal tu lepší pastu mx-4 či tak něco .Prodal jsem ho a koupil poslední modelcore 2 duo P9700(to samé co T9600 akorát TDP 28W) spokojenost.tvuj procesor z řady P má TDP 25w.to Q9100 má 45 wat ,takže hod tam occt nebo něco jiněho na zátěž cpu a koukni na teploty.pokud poletíš přes 70 stupnu na q9100 zapomen.dal bych p9700 dobrou pastu a je klid jinak to 4 jádro dle využití .pokud bys využil 4 jádra proč ne . jinak na tom budeš v podstatě stejně co máš ted jen vyšší cache pamet .a vzhledem ke staří procesoru ti to 2 jádro nejspíš bude stačit pokud máš nějaký dotaz tak se klidně ptej

Jaké programy používáš? Jsou optimalizované pro více vláken nebo hrubý procesorový výkon?

Omlouvám se, ale "optimalizace pro hrubý procesorový výkon" zní fakt drsně Nemohl jsem si to odpustit.

Já ten pojem chápu... Nepřijde mi nějak divný. To máš klasicky test, kako "superPí", kde jede prostě jen čistě jedno jádro.. případně jiné aplikace dokáží zase zátěž rozložit na vlákna...

Ten pojem je nesmysl, nic jako hrubý procesorový výkon neexistuje. CPU jako takové je pořád sestavenou z hromady specializovaných jednotek, které se využívají současně.Musíte tedy řešit i využití procesoru - budete pouze sčítat celá čísla, nebo vás zajímají vektorové operace na 512bit? Co z toho využije to vaše "superPi"? A pomůže mu velká cache? Potřebuje vůbec cache? Atd.

Když napíši IPC, kolik lidí tomu bude rozumět?http://images.anandtech.com/doci/10158/v4_IPCimprov.png

My múdri vieme, že ide o instr. per tact

Mockrát díky za rady,no z nejnáročnějších programů používám ArcGIS, Autocad a Photoshop. Taky bych si někdy zahrál nějakou tu hru. Hraji hlavně Total War a u Rome II už processor nestíhá, ale slyšel jsem, že u her je důležitější dvoujádro na vyšší frekvenci, hlavně u těch starších. Taky ale využívám výše uvedené programy, které by asi zvládalo líp čtyřjádro i když na mnohem nižší frekvenci.To čert: To jsi mě celkem vyděsil, s tou teplotou. A ten tvůj Acer se prodával i s tím T9600? Protože spoléhám na to, že můj typ se prodával i s Q9100, tak by chlazení mělo být stejné, četl jsem, že to někdo řešil i na HP support a odpověděli mu, že pokud se ten model prodával i s tím processorem za který chce vyměnit stávající, tak by to mělo být v pohodě. Jinak právě s teplotou mám teď problém i s tou P7550, ale bude to zanešeným chlazením a zlikvidovanou pastou, táhne mu už na sedmý rok, tak se to dá předpokládat. Proto budu muset noťas rozdělat, vyčistit, dát MX-4 a tak už zrovna vyměním za lepší processor, na tak tři čtyři roky to bude dobré. T9900 a Q9000 stojí zhruba stejně a tak se rozmýšlím, který zvolit. Jinak T9900 bude mít oproti Q9000 asi i nižší spotřebu a proto vydrží déle i baterka, ne?

zdar podporuje chipset až po q9100.puvodně jsem měl ten t4200 ale co jsem koukal hodně ntb bylo pak s P řadou max 8řada.(P8XXX).K těm teplotám ptám se proto .že jsem měl puvodně tdp35 wat original tu T4200. a ta t9600 i přes pastu mx4 a vyčištěný chlazení topila jak kráva.Blbý wotko mi dělalo z notebooku startovací letadlo (a to mám podložku s větráky 2x120 cm ). tím jsem chtěl říci že ty máš origo procesor s tdp 25wat takže bych těch 45wat chtěl vidět v akci .Ten muj si s q9100 nedokážu představit,páč by mi asi vzlétl jako dron Pro srovnání u té p9700 když serfuju na netu tak mi větrák stojí a teplotu mam kolem 40 stupnu.což se nikdy předtím nestalo. Tu t99OO jsem chtěl ale cena je moc za 266mhz navíc.ta p9700 se dá sehnat kolem tisícovky a je uspornější asi tak Co se týče her max jsem na tom asi rozjel assasins 4 nebo sleeping dogs atd .

V současnosti mám ve svém m4400 (dell precision) procesor T9900 a za žádné čtyřjádro bych neměnil, měl jsem nějaký čas Q9100 a téměř u všeho,co používám šel výkon dolů (zatímco teplota nahoru). T9900 v pohodě uchladím interním větrákem i při plném výkonu (pokud ho nezapomenu vyčistit od chuchvalců prachu...). LoLko na tom pařím v plném rozlišení levou zadní (pomáhá tomu teda taky dedikovaná grafika fx770m). Q9000 ti opravdu nedoporučuju, propad frekvence je obrovský, ty další dvě jádra to vykompenzují jen u minima aplikací (např renderování videa), vše ostatní znatelně zpomalí. Když staré čtyřjádro, tak už QX9300, ale mně by to za ty zvýšené teploty (a cenu) nestálo. Nejdůležitějším parametrem procesoru je stále "single core integer speed" a tu má T9900 stále vyšší, než většina současných procesorů z nižší a střední třídy notebooků. Tak se vždycky jen usmívám, když vidím nějaká ta supernová pentia N a threadující nízkonapěťové levné i3, co mají tabulkově o 50% vyšší výkon - v reálu jim dá moje skoro 10 let staré T9900 ve většině úkonů na p*del. Za mě jedině T9900.