» Poradna » Ostatní

Zkušenosti s podložkami pod myš

Ahoj, chci se zeptat uživatelů podložek - má ergonometrická gelová podložka pod myš při dlouhodobé práci opravdu význam, uleví se karpálu? Při práci používám hlavně myš, několik let jedu na desce stolu bez podložky. Dříve u těch malých běžných mi vadila hrana, která se zařezávala do zápěstí a omezená plocha. Teď jsem začal uvažovat o nějaké kvalitní podložce, nejprve nějaké velké, pak o gelové. Proto bych rád věděl hlavně od těch, kteří používají myš dlouhou dobu po celý den, jaké mají zkušenosti. Všem předem děkuji.

Odpovědi na otázku

mno, u mne to nezašlo až tak daleko, abych měl nějaké zdravotní potíže, ale bez podložky mne bolelo zápěstí a měl jsem otlačenou/ztuhlou ruku. Koupil jsem si obyčejnou levnou gelovku za 150,- a je to mnohem lepší - zápěstí si opřu o ten měkký výstupek a nic mne nikde netlačí. Doporučuju.

jinak myš používám hodně, dost klikám, dělám s grafikou a multimedii, takže to fakt poznám. Taky ergonomická myš je docela znát v pozitivním slova smyslu.

Občas si v práci zacvičím rukou (nezpotím se). Zatím bohatě stačí. Všeho moc škodí. Obdobně oči. Zamrkat. Jsou na to i SW - udělátka, které po nastavených minutách připomenou různé úkony. Asi lepší jako gadgety.

Já to mám přesně opačně... taky jsem kdysi k nové podložce pořídil gelovou podložku pod zápěstí a během pár dní jsem měl náběh na karpál u mě to fungovalo tak, že ta debilní podložka mi tlačila na šlachy, zároveň se to v místě dotyku přehřívalo a mravenčily mě ruce jak prase... Pak jsem vyhodil podložku pod myš i pod zápěstí a mám svatej klid... myš si jezdí po dřevěném stole (je to laserovka takže v poho) a já ani po několikahodinovém hraní bez přestávky nemám žádné potíže

No právě, taky mám strach, že to bude po čase tlačit. Já mám Logitech M500, takže ruka je trochu nakloněná. Občas sedím v předklonu s rukou nataženou u monitoru, jindy se položím do křesla a myšákuju u kraje stolu. Takže bych se musel přesouvat i s podložkou. Vadí mi zas pořád prachem zalepené teflony. Proto jsem původně uvažoval o velké podložce.

Aha já vždy myslel že podložky se použivají pro šuntský myší (optické a kuličkové) ,aby něco vůbec detekovaly. A nebo jako dekorace (Třeba s potiskem nějakého Aktu)

Čtvrt roku používám podložku z rakouského hrabáče za 1 € a jsem spokojen . Jedná se o gumovou podložku potaženou jakousi látkou. Vypadá jako herní za x stovek, ale myška po ní jezdí parádně a ruka mne z toho v žádném případě nebolí, a to s ní klikám celý den.A co se týče gelových podložek tak musím souhlasit s ostatními, po jednom dni používání mne ihned začalo bolet zápěstí.

Už přes rok mám tuhle:http://alugraphics-shop.de/product_info.php/info/p3_... Je koupená přímo od nich z německa. Je to opravdu top podložka co můžeš sehnat, dávají na ní 10 letou záruku. Podložka stále vypadá jako nová a i povrch uprostřed je úplně stejný jako na krajích i po 3000h používání. Podložka je hodně nízká, navíc po krajích laserem sešikmená a zahlazená, takže opravdu neřeže. Předtím jsem měl Razer Destruktor, bohužel, byla moc úzká (30cm) a rychle se zašpinila/zamastila, takže člověk musel lihem čistit hodně. Gelová podložka je totální aušus, rozhodně komfortu nepomůže a navíc jsou poměrně malé. Rozhodně co ti můžu doporučit proti bolesti, tak je především dobrá ergonomie myši. Ideálně by myš měla ergonomicky pasovat na tvar ruky v uvolněném stavu. Uvolni si ruku zápěstím dolů a uvidíš co ruka udělá. Můj udeál ergonomie je u myši Gigabyte M8000X. Myš by měla mít dobré skejty (ty teflony ze spodu) a s podložkou by celkově myš měla klouzat možná co nejlehčeji. Každopádně po pár hodinách se každá podložka zamastí a myš začne být přilnavější, takže myš pak musíte trošku "utrhnout" aby se dala do pohybu....to už je špatně....myš by měla jít plynule již od začátku. Všechno jistí líh a hadr. Každopádně nedoporučuji podložku s hrubým povrchem, mastnota a nečistoty pak drží opravdu více (na bílém Destructoru byly za pár hodin) a celkově čištění dá o mnoho víc práce u hrubších podložek.Zhrnuto, potřebuješ myš co padne do ruky a podložku, po které myš jezdí jak po másle. Samozřejmě pak tu jsou další faktory, jako že ruka by měla být ideálně opřená od lokte k zápěstí na stole, židle s opěradlem minimálně po ramena apod.

skvělá, vyčerpávající informace, díky !

První krok je kvalitní myš, místo kuličkové jsem koupil první optický Explorer od MS - proti tehdejším myším obr, vydržel skoro 10 let, ale při hraní se ulamovaly drátky v kabelu. Dnes mám Logitech MX Revolutions která mi vyhovuje tvarem a mohla by být o něco větší. Explorer slouží dál v práci.Podložku pod myš s gelovou podložkou zápěstí (razer http://www.notebookreview.com/review/razer-exactmat-per... aktuáln ) jsem už na rychlé straně uprostřed vyleštil do hladka, ale myši s tím nemají problém a zápěstí taky ne.Doplním ještě jednu periferii, je potřeba taky myslet na klávesnici, při hraní je na ní jedna ruka jako přilepená... Sice mám podložku i ke klávesnici (ne gelovou, letitou gumovou s látkovým potahem), ale při opravdu intenzivním hraní to nestačí. Opět hlavně kvůli tvaru - pozici zápěstí a prstů. Nakonec vyhrál Logitech G13, sice je periferií plný stůl, ale bolesti v zápěstí ustoupily.Na konec ještě jedna zkušenost: nevyplatí se kupovat levné kopie, protože nakonec stejně koupíte originály.

Přesně tak, na levou ruku místo klávesnice na hraní speciální keypad. Já mám ergonomický Belkin n52te....po vyzkoušení se ke klávesnici už se nikdy nevrátíte. Bohužel za 1200Kč už se neprodává. Dnes koupíte jen značně předražený a mírně upravený Razer Orbweaver...... za 3 litry

Myš mám dostatečně kvalitní, Logitech M500 je ergonomická a na práci mi stačí. Židle Saturn, naprosto vyhovující. Pár lidi mi tu potvrdilo, že gelovka není žádný zázrak. Takže buď zůstat u desky stolu (lamino, ve kterém jsou profilované drobné žilky), nebo pořídit velkou slušnou podložku, ale za rozumný peníz

Při dlouhodobější práci s myší je totiž mnohem mnohem důležitější mít podložený loket, ideálně ještě část ruky od lokte k zápěstí (sorry nevim jak se to přesně jmenuje, nejsem MUDr. )... nejhorší je, když musíte pracovat s myší s rukou "v luftě", anebo ještě hůř, když jediné, o co si můžete ruku opřít, je hrana stolu... to je pak peklo... ideální je pořádná kancelářská židle s širokými područkami (né z kovu), kam si můžete ruku pohodlně položit a přitom dosáhnete v klidu na myš a zápěstí může být (má být) volné... dobrou variantou je i takový ten vykrojený stůl, kde právě po pravé straně máte takový ten "poloostrov" (nevim jak jinak to nazvat ), kam si opět můžete pohodlně položit celou ruku ...

Ja jsem skousel vsechno mozny, aby me ruka prestala bolet, od gelove podlozky, cez kreslo s operadlami az po gulicku pro cviceni zapesti a nakonec mi pomohl magneticky naramek. At se lide smeji, nebo si rikaji, ze je to placebo efekt, hlavne kdyz to funguje, predtim jsem uz nemohol s rukou ani hybat, travim prumerne 10-12 hod u PC denne.

Chce to slusnou mys a naucit se ji ergonomicky spravne pouzivat. Ale byva to tezke, zvyk je zvyk.

Celý ten dotaz byl o nějaké slušné podložce na přesnou práci. Ergonomickou gelovku jsem už vyloučil.

Pak zalezi na pouzivane mysi a take na tom, jaky druh povrchu Vam vyhovuje. Ciste z pohledu ergonomie jsou samozrejme vhodnejsi tenke podlozky. (Osobne se mi i na praci velmi osvedcila http://www.czc.cz/x-ray-technology-thunder8... , ale tohle je treba vyzkouset. Kazdemu vyhovuje neco jineho.)

Díky, ta vypadá zajímavě.Myš je http://www.czc.cz/logitech-m500/144244/produkt

Tak ta by mela velmi dobre fungovat na ruznych povrsich.

Po všech pro a proti jsem koupil tuto big-podložkuhttp://www.mironet.cz/genius-gxspeed-darklight-... Je to lepší, než jezdit myší po laminu. Podložka klade příjemný odpor a při práci se ovládání dost zpřesní. Hlavně teď v tom horku, kdy se ruka nepříjemně lepí ke stolu. Kvalita zpracování je na hodně vysoké úrovni, kraje perfektně zapošité. 45x37 cm se zdá hodně, ale možná mohla být ještě větší. Nikdy bych neřekl, že po tolika letech bez podložky se k ní zase vrátím.