» Poradna » Ostatní

Zkrat na sekundáru

Dobrý den, co se stane, kdyby zařízení udělalo zkrat na sekundáru toroidu? Díky

Odpovědi na otázku

A co se stane, když skočím z okna? Pokud skočím z přízemí, asi nic, z prvního patra se to dá ustát, od druhého už to bude problém a s narůstajícími patry bude i tento problém narůstat. Ale pouze za předpokladu, že neskáču do vody, nejsem přivázanej atd atd, pak se budou následky diametrálně lišit.V tomto případě půjde o velikost zkratového proudu, průřez kabelů, chlazení atd atd. Takže se stane cokoliv od nic, přes odepnutí ochran, smrad pálící se izolace až po nepěkný požár. V případě umístění v blízkosti hořlavých nebo výbušných látek můžou být následky i zajímavější.

Za předpokladu, že primár je jištěn rozumně dimensovanou pojistkou by se tato pojistka měla poměrně rychle přerušit.

Bude to mít zkratovaný sekundár. Nic víc.

Ale houby nic víc, správně odpovědi padly. Podle výkonu trafa a dalších okolností to může vést od "ničeho" (malinké měkké tráfko, i když toroidní trafa bývají výkonné, to asi nebude tento případ) přes odpojení ochranou (pojistkou) po tepelné a kouřové efekty.

Zapomněl jsi přidat odpojení od Temelína vyhozením pojistek na sloupu...

No tak to bychom byli u jinak výkonných traf a zapojených jinam než do 230V/400V zásuvky, ale i to by se teoreticky mohlo stát

To s tím odpojením od Temelína jsem jen tak plácl, ale tvoje poznámka o "jinak výkonných trafech" mně vybavil jeden možný důsledek zkratu na řádně výkonném trafu: Exploze a roztržení vinutí (při zkratu totiž vznikají odstředivé síly). Kdysi jsem viděl fotografie takového transformátoru po zkratu, a povím ti, nic, u čeho bych chtěl být. Jako by uvnitř vybuchla bomba.

Však v pohodě, bral jsem to s nadsázkou, to odpojení od Temelína je oblíbená humorná hlaška, jen jsem teď tak uvědomil, že ani to nejspíš teoreticky není až tak nemožné No upřímně, já mám "padesátku" do 1000V a bohatě stačí. K VN a vyšším mám hluboký respekt. Ale ony respekt budí i některé hlavní přívody, šíny "jako kráva", i když jen 400V. Od toho raděj dál

...já mám "padesátku" do 1000V...Jakou padesátku? Můžeš se s ní dotýkat drátů i na zem spadlých nebo si maximálně zapnout světlo v kadibudce?Viděl jsem nabídku zaměstnání, kde v požadavcích bylo "vyhláška 50"

Vždyť proto v uvozovkách, nevím jak u vás, ale u nás tomu v hantýrce říkáme jednoduše "padesátka", kdo se otravoval to říkat celé. No když chceš, tak to můžeš vyslovovat úplně celé...třeba "kdy jdeš na školení vyhlášky 50/1978 sbírky, §6?" , prostě stačí "kdy jdeš na padesátku"

Trocha parodie...."Kdy jdeš na školení vyhlášky 50/1978 sbírky, §6?""Já nejdu na školení vyhlášky 50/1978 sbírky, §6. Já jdu na školení vyhlášky 50/1978 sbírky, §7"."A kdy teda jdeš na na školení vyhlášky 50/1978 sbírky, §7?""Na na školení vyhlášky 50/1978 sbírky, §7 jdu zitra".

Takové trafo pro elektrické ohradníky (na lidi), byl také pěkný kousek.

Běžně se to používalo v Rusku v gulazích, kde provedli elektrifikaci („Komunismus je sovětská moc a elektrifikace celé země,“ (c) březen-duben 1918, Nejbližší úkoly sovětské moci, syfilik hnijící v mauzoleu na Rudém náměstí i v roce 2015) a potom tuto novinku zavedli i v Třetí říši, kde se ale z důvodu prohrané války neuchytila.(Miluji politicky nekorektní sarkasmus)

Pytlíku, to se trafo nejspíš přehřálo a chytnul olej nebo explodovaly jeho výpary. "Výkonový" trafa mají pojistky jak na primáru tak i na sec.

BYL to následek zkratu. Exploze výparu těžko může způsobit, že se závity vinutí roztrhnou směrem ven. Následky exploze výparů oleje by vypadaly jinak.Kromě toho: Byly to ilustrační fotografie k probírané látce a jejich prezentaci předcházel matematicko-fyzikální rozbor tohoto jevu, který dokazoval, že při zkratu transformátoru jsou vodiče závitů vždy namáhány odstředivou silou, která u výkonných transformátorů může vést (a občas i vede) k roztržení vinutí. Pravda, je to už hodně let a výpočet už nejsem schopen zopakovat, ale tohle si pamatuji. A těžko by při výuce používali podvržené fotografie.Že ty něco neznáš (což v tvém případě není neobvyklé) neznamená, že to neexistuje (což v tvém případě znamená, že tomu nevěříš - považuješ své (ne)vědomosti za konečné, vrcholné a rozhodující)..

Ty vole to musela být jeba jako kráva, u toho bych nechtěl být.p.s.: Poslední odsavec +1000

Tyhle výbuchy jsou celkem účinný - už jsem viděl prohnuté hliníkové chladiče od výbuchu tranzistoru (jak to dotyční udělali si nepamatuju) a potom malé impulzní trafo, co vyskočilo z tišťáku potom, co dotyčný prohodil u měniče pro LED modul vstup s výstupem (překvapivě tam shořely jen ochranné diody a SMD obdoba KA7500 a po opravě funguje dodnes).

Pfffff, to já sem jednoho dne takhle poslouchal rádio a najednou: "prááásk"! Rána jako kdyby hrom udeřil do psí boudy! Představ si že v tom rádiu bouchnul SMD odpor, vyběhnul z toho rádia a utekl ven. Tak se na tom dvorku rozhlížim kde asi je a najednou cítím pálení, no jako na potvoru sem na něj šláp, odpor mi propálil botu, prolez celou nohou, zasyčel a byl fuč. Už je to pět let a ještě jsem ho nenašel.

Vsadím se, že odletěl s ALFem na Melmac.

Chybí mezistupeň - pokles napětí u sousedů - pokud není v obecních rozvodech lomená hvězda.

vyhoří a začne od píky

Vy jste normálni osle!za první má každé trafo tzv.bucholzzovo relé,takže v případě zplyňování oleje ho ihned odstaví.a jinak.o té padesátce.mam paragraf osum a to nad tisíc voltů.tak si vy amatéři běžte vykloktat.