» Poradna » Notebooky

Zkolaboval mi počítač

Zdravím mám problém,psala jsem dokument ve Wordu a počítač mi najednou zkolaboval.když ho zapnu chce to mně nějaký klíč a na obrazovce píše :Reboot And select proper boot device or insert boot media in selected boot device And Press a key pomůže mi prosím někdo tu práci potřebuji na pondělí? A ještě když zmáčkni cokoliv na klávesnici text se přidá ještě jednou 😣prosím pomozte. Za odpovědi děkuji

Odpovědi na otázku

Zkontroluj datový a napájecí kabel k pevnému disku, podívej se jestli ho detekuje deska (v setupu BIOS/UEFI).Podle výsledku se PC buďto rozběhne jako dřív, nebo se na disk dostaneš z boot média (jakýkoli live systém - linux, nebo win PE), pak si jako první zazálohuj data, pak zkontroluj disk - S.M.A.R.T., test povrchu...Jestli se disk nenadetekuje/nezobrazí, budeš potřebovat nový disk a záleží jak důležitá na něm máš data, jestli starý vyhodit, nebo svěřit odborné firmě.

Je dost možné, že disk umřel/umírá. Můžete zkusit disk připojit k jinému PC a zkusit vytáhnout data, nebo zkusit live Linux. Zda to půjde závisí na tom, jak moc to je poškozené, tedy pokud je disk poškozený.Tuhle hlášku to logicky píše, když nemůže najít data k bootování, tudíž je nemůže nalézt na disku, nebo nenajde disk jako takový.Kromě toho co píši nahoře, lze samozřejmě udělat, co to píše. Vložit instalační disk vašeho OS a pokusit se o opravu. Pak se jen modlit, aby to zabralo a šlo z toho ten dokument vytáhnout. Pokud to nepůjde, tak asi smůla.

Tahle hláška se objevuje, když BIOS není schopen nabootovat z disku. Obvykle to znamená, že disk umřel. Tj. šance, že bys ještě viděla někdy obsah toho disku, je mizivá.

Odešel harddisk. Koupit nový, nainstalovat Windows a data obnovit ze zálohy.

1. je disk videiť v BIOSe?2. je disk vidieť v externom OS (linux, DLC...)?3. sú dáta prístupné normálne (rýchlosť kopírovania, alebo otvorenie dokumentu sú v norme)?Ak je disk videiť v BIOSe aj v extenom OS, otázne je či nemáš už poškodené sektory. Ak disk nie je vidieť ani v BIOSe, buď pomôžeš výmena kábla, alebo už nič. Ak ho DLC vidí, skús chkdsk c: /f /x. Ak nepomôže, skús opraviť zavádzač. Avšak disk, ktorý takto odíde behom práce, je pravdepodobne poškodený nenávratne