» Poradna » Mobily

Zjistí zaměstnavatel, že jsem pripojený k jeho wifi?

Zajímalo by mě, jestli zaměstnavatel pozná, že jsem připojen v práci k firemní wifi ze svého telefonu. A rovněž by mě zajímalo, pokud to pozná, jestli může sledovat i mou intrernetovou aktivitu na tomto telefonu. Děkuji

Odpovědi na otázku

Pozná to, že je tam někdo připojený celou pracovní dobu, tedy logicky nějaký zaměstnanec. A samozřejmě může sledovat internetovou aktivitu. Minimálně v té míře, že vidí všechny navštěvované webové stránky.

Je vidět MAC adresa a jméno přístroje, dá se sledovat kam a k jakým službám se zařízení připojuje, dají se sledovat a analyzovat hlavičky i obsah veškeré ne-SSL komunikace, záleží jen na tom, jaké jsou k dispozici nástroje a jak moc někdo chce...

"Zjistí zaměstnavatel, že jsem pripojený k jeho wifi?"Zbytocny dotaz, zamestnavatel to uz davno zistil.

Zaměstnavatel to samozřejmě dávno ví. Jde o to, jak moc budete blbnout, podle toho to budou(muset) ajťáci řešit. Monitoring provozu je mimochodem od května jasnou povinností včetně zodpovědnosti zaměstnavatele za provoz na lince, takže ještě jednou - dávno to ví a pokud to neřeší, tak jste narazil na tolerantní IT, což ale nemusí platit dlouho.

Že to ví mě netrápí. Mám moře času než mi dojede CNC a jak ten čas trávím je moje věc. Jde mi o to, jestli vidí, co na tom internetu v mobilu dělám.

"co na tom internetu v mobilu dělám", ked sa pripajas doma na svoju Wifinu, tak nie.

Ano, vidí. Nemůže sice třeba číst obsah tvých mailových zpráv, ale vidí jaké webové stránky navštíví š atd.

Ano vidí. Je to jeho připojení. Ale je to mezi tebou a firmou co ti dá k dispozici. Pokud to připojení máš legálně, poskytnuté firmou a poskytl ti to bez nějakých omezení stránek...tak to neřeš. Dal ti zaměstnavatel přístup na Internet? Dostsneš se (téměř) kamkoli? Neřeš to. Ber jako zaměstnanecký benefit. Máš tam nějaká omezení? Neodcházej je.

No, do určité míry... Pokud třeba vytvoříš šifrovaný VPN tunel někam ven, tak jsou možnosti monitorování poměrně omezené... Podobně je to komplikované s https protokolem, nebo zkrátka šifrovanou komunikací. Ale obyčejné webovky s http nebo třeba maily, které jdou POP3 a SMTP protokolem, ty monitorovat může snadno... pokud ovšem chce a má na to kapacity...

Zřejmě narážíš na GDPR. Kde je tam povinnost monitorovat síťový provoz? Spíš je tam povinnost, že pokud monitoruješ, tak o tom musí být zaměstnanci informováni (transparentnost GDPR). Bony

To záleží na tom jak moc dobře zaměstnavatel zná IT obor.Zjistit to jde, zda-li to zaměstnavatel zvládne je už jiná otázka.

Jestli to může zjistit zaměstnavatel, nevím. Ale lidi si všímají. A pokud jsi tam pečený vařený se soukromými aktivitami, nestíháš svou práci a někdo kdo to ví je požádán, aby ti pomohl, že toho máš moc, tak si zaděláš na problém.

Zjednodusene - kdyz na to dojde, doklikas se az na jednotlive zarizeni...normalne ale k tomu neni zadny duvod.http://www.imagehosting.cz/Stejne tak i jednotliva PC, kdy, kde, kdo, co...

Každý rozumný administrátor považuje cizí zařízení v ním spravované síti za bezpečnostní riziko. Putinovi "hackeři" opravdu nemohou za vše! Naopak, takřka 90% kompromitací a útoků je z vnitřní sítě.

Tak to se v rozumných firmách řeší většinou tak, že jsou oddělené sítě pro "provoz", které jsou maximálně zabezpečené a pak další síť určena pro návštěvy, případně pro zaměstnance. Takže i když se tam připojí někdo cizí a dělá neplechu, nemá šanci se dostat ke kritickým místům. Profi AP umí pracovat s více SSID, provoz je oddělený na úrovni VLAN, nebo je to úplně fyzicky oddělená síť apod.

Což je práce navíc a každé SW má aspoň jednu chybu. Komplikovanější řešení vnáší možnost chyby. U menších firem a domácností je to zátěž pro ulítaného administrátora.

Dobře, vidí jaké stránky navštěvuju, ale např. obsah mých mailů nevidí. Vidí, ale použité přihlašovací jména, popř hesla? Třeba na internetové bankovnictví nebo podobný typ účtu?

Pokud lezes na rozumne weby pouzivajici HTTPS sifrovani (dnes skoro vsechny), tak ne.

Seriózní služby jsou dnes už všechny šifrované, takže přihlašovací údaje ani obsah nevidí. Koukám, že dokonce i tato poradna jede na https, takže si zaměstnavatel nepřečte ani co píšeš do poradny :)