» Poradna » Notebooky

Životnost ntb a aktuální "dobrý" notebook na grafiku

Zdravím,mám notebook lenovo G570 starý 8,5 let a začíná se dost zasekávat, přestává zvládat normální chod.Pracovat se na něm jakž takž dá, ale trvá to mnohem déle, člověk se u toho dost navzteká, programy často neodpovídají apod. Kromě toho se mu podruhé viklá pant a v nejbližší době bych ho buď měl dát opravit, než se urve a nebo koupit nový.Nerad kupuji nové věci, když staré ještě fungují, ale myslím si, že tady už nezbývá jiná možnost (?).Jak dlouho podle vás dnes vydrží notebook?Potřeboval bych nějaký, který v pohodě utáhne Adobe (Photoshop, Illustrstor, InDesign, Flash...) celkově spíše grafiky výkonný ntb. Mám hledat v kategorii herních notebooků?Máte nějaký tip na konkrétní ntb nebo parametry který si mám hlídat?Budu rád za jakoukoliv radu,Zeky

Odpovědi na otázku

neuvádíš rozpočet, což je asi to nejpodstatnější. V principu je to jednoduché - pokud nemáš prachy na mobilní stanice typu Dell Precision nebo HP Zbook, tak se budeš muset orientovat na gaming notesy.

Noťas se Ti nezasekává stářím, ale poškozeným OS. Nevím co tu řešíš, natáhni čistou zálohu a pojede jako nový, když už chceš využít jeho životnost.

Díky, to zní jako dobrý nápad. Zkusím vygooglit jak se to dělá, zvládne to i obyčejný uživatel? Ještě jsem to nikdy předtím nedělal.

Jen otázka, musí to být nutně notebook? Pracuješ s ním často mimo domov?

Ano, poměrně často bych ho přenášel.

Hlavně pokud chceš Photoshop, tak potřebuješ kvalitní LCD panel. IPS nebo x-VA.

snadné řešení: kup SSD + ramky, udělej novou instalaci, vyčisti větráky a na uvedené programy to bohatě bude ještě pár let stačit...ale je pravdou, že není problém dnes za 15-20tisíc pořídit o dost větší výkon a přitom lehčí váhu+menší spotřebumonitor předpokládám máš..?

Ja bych to radej nechal dozit jako tv prehravac nebo na to hodil linux. S ohledem na nutnost opravy, koupi ssd, rozsireni ram [ty uz asi v nicem dale nezuzitkuje].To cpu neni spatne, pokud je to b950, ale prece jen- dnesni win jsou zravejsi a to i veskere soft, nejake ten antivir, prohlizec a ruzne advare co beha jako reklama na pozadi. Tohle vsechno tomu cpu ukousne peknej kus vykonu. No a to resime ze cpu jede na plnem taktu.Zpomaleni- chce to sledovat kolik to ma vubec volne ram a jak je taky vytizene cpu. Je to starsi, takze se to muze kvuli teplotam pekne podtaktovavat, takt a teplotu zobrazi treba ooct, pritom mozne to pres nej podusit na plno [neni od veci videt kam az vyleti teplota pri zatizeni jednoho jadra a obou], ale jen kratkodobe [v zakladu se test ukonci pri 85c na jednom jadru, takze nehrozi nejakych 100c]. Urcite bych nepokouset stesti a nehral si moc s nastavenim teplot, protoze by se opravdu mohlo neco stat. Je to na testovani stability pretocenych desktopu, ktere to snesou.Jinak neni od veci tam hodit cista okna, nejake antivir a necpat si tam kupu softu co pak jede na pozadi a zere vykon.Jinak notes je notes a pokud se to honi, tak nikdo ani u draheho vlastne netusi jak dlouho to projde bez problemu. Proste notes neni desktop a to ani dneska kdy kleslo tdp cpu a dalsich komponent. Obecne se to cpe do co nejmensiho tela a i doba provozu na bat zustava stejna, protoze tam cpou mensi kapacitu.Defakto se da rict ze notes neni stavene na odpadni teplo co produkuje cpu a gpu, pokud se to pouziva pod zatizi beznou na desktopech.

Jak moc složité je vyměnit SSD a ramky? Nikdy předtím jsem to nedělal, jen ho vevnitř čistil. Do 20 tisíc bych se vešel, ale možná bych ještě pár let zkusil táhnout tento notebook, koupit nový mohu pak kdykoliv. Jinak díky za odpověď

a to na notebooku který má rizlišení 1366x768 děláte nějak aktivně v Photoshpu a Illustratoru ? (uvádíte ještě Flash, ale to je asi překlep že ?? )Podle toho se mělo odvíjet i doporučení na nový.. pokud Vám na "práci" stačí notebook starý 8,5roku s HD rozlišením, tak nový nemusí být zase takové "dělo"..

Dnes prodávané notebooky mají životnost při běžném používání 3 roky a morální životnost cca 7 let. Vtipné je, že před 10 lety tomu bylo přesně naopak...

před 10ti lety se vyráběli ještě větší křápy než teď. Když vezmu notebook kolem 15000 - dnes se dá sehnat celokovové a celkem bytelné tělo... před 10ti lety byl za 15k plasťák.Ale je to taky o pořizovací ceně.. Notebooky co přežily 15 let provozu a stále fungují nestály 15 ani 20 tisíc, ale 30-60 tisíc a protože jsou z kvalitních materiálů tak proto lidem fungují dodnes. Nic jinýho v tom není.Máme několik Dell Latitude a HP Compaq v provozu 15 a víc let (Dell Latitude X300 který dodnes s Linuxem používám... byl pořízený v roce 2002 za 75.000)