Životnost LEDky

Kolikrát může bliknout LEDka než umře ? Umře později když bude trvale svítit nebo blikat ?

Odpovědi na otázku

LED muze blikat furt, vadi ji spis pretizeni a teplo, zivotnost asi 30 000 hod.

To je téma na podnětnou diskusi
z Wiki:
"Jeden z výrobců vypočítal odhadovanou dobu životnosti jejich LED mezi 100 000 a 1 000 000 hodin (neplatí pro výkonné LED, tam mohou být značně menší hodnoty)"
a nebo taky tady:
http://www.zbynekmlcoch.cz/info/technika/led_zarovky... ...
Každopádně je to dlouho No a počet bliků asi jen tak nezjistíš

Pane kolego, nepleťte si to s žárovkou, které se při zapnutí mnohonásobně přetěžuje vlákno. LEDka může zapínat třebas miliónkrát za sekundu, u ní to má na životnost stejný vliv jako spínání tranzistoru - tedy žádný.

Pane kolego máte pravdu, ale taky dost a podstatně záleží na provozní teplotě LEDky (ale vůbec jakéhokoli polopodiče...) vzhledem ke konstruktérem zvolenému proudu. Slušný výrobce uvede v datasheetu všechny možné grafy, včetně teplotně provozních závislostí. Když se na to sere, aby se šetřilo, a LEDka, ktrerá má teoreticky vydržet 100 let, odejde za pár měsíců (indikace 24Vst)...šetří...to chce rez+kond, můstek, rez, zener+kond a případně ještě rez. Složité? Je. Drahé? Pověst LEDky bude zachována...hlavně že budem zakaziovat klasické žárovky...ale žeb oojebabné zapojení LEDEK je o niočem, pak otázka ekologičnosti výroby klasických žárovek a LEDek...

Rejpal [89.103.167.xxx] | 27. 5. 2010 20:24
A ono u vlákna klasická žárovky záleží na frekv. spínání, když ji budu spínat frekv. pár kHz, tak toani nepozná, její kapacita je dost vysoká (teplotní kapacita, s tím pak souvisí rel. odpor vlákna...), ale polovodič umí reagovat podstatně rychleji. Ale u všech součástek, ne jen u polovodičů, je důležitá provozní teplota...ta umí odejabat součástku hezky...

Zarovka nepozna ani 50Hz...

A provozní teplota závisí i na procházejícím proudu. Takže v DC obvodu spočítat předřadný odpor na 80 - 90% max. katalogové hodnoty LED a být v klidu. (Úbytek napětí na LED, pokud není větší, než 10% napájecího napětí možno zanedbat).

Je to tak, ve slušném datasheetu je graf závisloti max. povoleného proudu na teplotě okolí. A ne jen u LEDek.

a co je u tebe pojem blikat? dioda bliká neustále, akorát tvůj mozek už to nepobírá....

pred 12 rokmi som instaloval zariadenie, ktore dodnes funguje a ma kontrolku ledku. LEDka bola vybrana z nejakej starej masiny davno predtym.... odvtedy permanentne svieti 12 rokov. Co je dnes 105.000 hodin ! Je fakt ze stratila mozno tretinu svietivosti, ale stale svieti.

Tomu rikam hezky priklad z praxe!

Ahoj Mamlasosi,

jen ti napíšu, že mám doma pc od roku 2000,
pc jede každý den 4-6 hodin a ledky svítí
pořád jako nové. Sám si můžeš spočítat,
jak dlouho už svítí.
Občas je přeleštím, aby svítili více a jasněji.

2 kusy LED diod z produkce TESLA (LQ 100 ),14,5 roků v trvalém provozu při proudu 10 mA