Zhodnocení AMD sestavy za 54 tisíc

Dobrý den, chtěl bych si nechat u CZC poskládat sestavu.Rozpočet je 54k - 55k včetně WindowsJako procesor jsem zvolil AMD 7 3800x, sice není o moc lepší než 3700x ale zrovna je na CZC ve slevě takže je jen asi o CCA 1500 Kč dražší, což mi přijde jako dobra cena.Grafiku jsem zvolil RTX 2080 Super, jelikož chci hrát na 1440p, 120-144 Hz/FPS takže myslím že to je taky dobrá volba.Zbytek komponentů v níže uvedeném odkazu.PC bych používal hlavně na hry, ale i na nějaké to editování videí (editovat budu pouze 1080p videa a moc jich nebude, spíš takové občasné lehké editování) proto jsme zvolili AMD procesor, jelikož je podle mého při editování lepší než Intel.Takže můj dotaz, vybral jsem komponenty správně ? Nebo existují lepší alternativy ?Děkuji všem za rady :)Odkaz : https://www.czc.cz/0bs6janhpigbj85nh4rgjeots... (Prosím nevyjadřujte se k AiO vodnímu chlazení, ano, vím, chladí to stejné jako např. Ninja 5 nebo Dark rock 4 pro, a platí se tam pouze za vzhled, ano vím, ale jsem s tím smířen a jsem ochoten za lepší vzhled platit, prosím, k tomuto se nevyjadřujte)

Odpovědi na otázku

jak jsi napsal AiO je k ho..u , vyhozeny prachy M.2 urcite minimalne tenhleADATA XPG SX8200 PRO 1TRAMky ty Corsairy jsou 3 roky staryurcite ted nejakyG.SKill Trident Z Neo 16GB (2x8GB) DDR4 3600 s lepsim casovanimMB v pohode ,ale osobne uz bych bral jen minimalne se dve M.2 sloty a koupil si dve M.2 SSD

AiO je na delší debatu, osobně to nemusím, ale vyloženě to nezavrhuji (pokud to není křáp, což není).SSD je na dané účely ok, ten rozdíl nepozná. Ale vzhledem k malému rozdílu v ceně budiž. Já bych vzal z trojice 660p, P1 a A2000 ten, který je zrovna nejlevnější.Co ti vadí na "3 roky staré RAM", které jsou také DDR4? Naopak 2 generace starý čipset X370 ti nevadí?

RAMky Corsairy jsou samo super , za tu dobu prodanejch strasne moc , kvalita super a prumery vykonu taky super,ALE G.Skill jsou proste momentalne lepsi cena/vykon neni duvod tu psat neco vic , kdyby rekl, ze chce PC na hrani+edit video (2K/4K) a to pomer cena/vykon. Bylo by to uplne jinak , takhle on ma v podstate vybrany."" Já bych vzal z trojice 660p, P1 a A2000"" to urcite ne

" " Já bych vzal z trojice 660p, P1 a A2000"" to urcite ne" ???Jako na databáze asi ne, a proboha proč ne na hry ? Jedinej důvod mi řekni.

tady mas odpoved https://www.youtube.com/watchsouhrn 21minuta

Žádný důvod, proč to nepoužít pro hry ve 21 minutě nevidím, ani nikde jinde

RAM Corsair i G.Skill jsou blackbox. Nikdo neví, jak se zrovna ve fabrice vyspí a osadí tam čipy. To samé ostatně platí pro Patriot, Adata nebo Teamgroup. Většina výrobců ze dne na den Mění i single rank a dual rank. Svým způsobem jsou jistotou Cruacial a Kingston. Kingston jasně garantuje SPD a Crucialu mizerné časování.

Asus Crosshair VI Hero je jedna z TOP dosiek aj keď je 2 generácie starý chipset!!!

Vidím,že tu sú samí odborníci!

Přečti si ještě jednou, co jsem napsal a najdi mi v tom, kde píši, že je to špatná deska. Ten odstavec je úplně o něčem jiném.

Když už utrácíte za vzhled a vodníky, tak to PC musí být úplně na max. Tak bych alespoň uvažoval já. Ty peníze mohou jít jinam, třeba do vhodnější X570 desky, nebo do lepších disků, či více paměti ram, či grafiky s lepším chlazením,....Ale jak myslíte, dohromady to po upgradu biosu desky jde. Sata kabel není třeba, minimálně dva se vždy dávají k základní desce.Jo a k té slevě na to CPU. Žádná to není!!! Je to jen placebo, jako 99% slev. Reálná sleva je asi 300Kč, možná ani to ne. To CPU se za tuhle cenu prodává už asi měsíc.Nicméně tohle je ještě OK. Horší jsou slevy, které fungují takto, např:https://www.czc.cz/samsung-ssd-970-evo-m-2-1... Hlásají mohutných 60%.Reálná sleva? Cca 500Kč, tedy cca 10%. Ten disk se už od pěkně dlouho prodával za cca 5000Kč. Pak najednou je tu Černý pátek a hle, původní cena se zvedla na 11tis a sleva je díky tomu mohutných 60%. No nekup to!

Tak žádné drama to není, ale nějaká sleva tam je:https://www.hlidacshopu.cz/R7 3700X se drží zuby nehty na 9k:https://www.hlidacshopu.cz/

A s tím SSD máš pravdu:https://www.hlidacshopu.cz/

Zajímavější alternaivou je WD Black 1 TB u zelenýho zmrda:https://www.alza.cz/wd-black-sn750-nvme-ssd-1... https://ctrlv.cz/SKxVVýkon srovnatelný jako 970 Evo, pokud má desku s chladičem pro SSD, tak ho jen připlácne. Pětiletá záruka je tak nějak standard. Acronis pro naklonování systému už tak obvyklý není.

Vím že tam něco málo je, jen jsem chtěl upozornit na to, že se nemá nějakými slevami řídit, protože v podání českých e-shopů to slevy spíše nejsou. Případně výrazně, ale výrazně menší, než je ukazováno. Minulý rok jsem dokonce koukal na jednu grafiku, sledoval jsem jí asi dva měsíce, s tím, že jsem váhal, zda jí koupit, či nekoupit. Došlo to až tak daleko, že přišli tyhle slevy a kupodivu byla i stou hlásanou super slevou 30% (nebo kolik to mělo být), ještě o pár stovek dražší, než 14dní předtím, kdy tam žádná sleva nebyla. Nakonec jsem se na to vyprdnul.PS: Tenhle nový porovnávač je super.

Takové falešné slevy chápu na eshopech stylue Wish a Aliexpress...Ale u CZC jsem toto nečekal...

A co takhle záporné slevy?U Mironetu jsem koupil 11.11. SX8200 pro 1TB za 3124, pak nasadili black friday cenu a prodává se za 3526 údajně se slevou 10 procent...Obdobně Kingston KC2000 1TB, 31.10. ho prodávali za 3910Kč (označili to za výprodej) a teď za něj chtějí 4247 s údajnou slevou 6 procent...Takže se občas dokonce zdraží a tvrdí se, že se zlevnilo

https://www.czc.cz/0bs6janhpigbj85nh4rgjeots... Dal jsem tam rychlejší RAM, z 3200 na 3600 (jak mi bylo doporučeno)A SSD jsem zaměnil za rychlejší ?Co s tou základní deskou ? Mám ji změnit nebo ne ?

Stejně jako nebylo nutné měnit ty dvě věci, není to nutné ani u desky. Ale udělat to můžeš.Já bych zvážil RMx místo toho Seasonicu. Ne že by byl lepší, jsou +/- stejné, ale je tišší. A klidně stačí i slabší.

Taky si myslím, že rozdíl mezi 3200 a 3600 mhz bude max pár FPS...Základní desku bych asi měl vyměnit, je pravda že X370 je už stará GeneraceJinak já osobně preferuji Seasonic, podle mého to jsou nejkvalitnější zdroje, a rozdíl v hluku tam není zas takový ne ?

ano , samo zalezi na tobe nebo tz cena/vykonhttps://www.youtube.com/watch

Ono to většinou nebude ani těch pár fps. Prostě vem RAM s co nejvyšší frekvencí a zároveň nejnižší latencí (CL), která ještě neuletí cenou někam do kosmu.Kvalitní jsou jak tyto Seasoniky, tak RMx. Brečet nebudeš ani s jednou variantou, obojí jsou dobré zdroje s desetiletou zárukou. Jen RMx zapíná větrák déle a má ho trochu lépe nastavený. Seasonic zase bývá levnější (ale zrovna u 750W verze je to teď naopak).

Něco málo tam je. Corsair je v tomhle ještě o něco dál.. Ostatně Corsair má i delší pasivní chod. Seasonic Focus Plus 750W má do 225W, Corsair RM750x má do 300W. Ještě tam hraje roli teplota, ale Prostě je o něco lepší ten Corsair.Stejně tak má Seasonic minimální otáčky větráku (silent mode) jen do 50% výkonu (tedy cca 375W), Corsair má minimální otáčky až do 525W. Všechno tohle lze vyčíst z internetových stránek daných zdrojů. Jinak je ale jedno co vezmete... Oba jsou velmi podobné. Seasonic ale nikdy nebyl ten tichý. Všechny jeho zdroje, byť kvalitní, byly vždy i něco hlučnější. Prostě mají tendenci ladit pro jistotu větrák na vyšší otáčky.

Teď jsem tam dal X570, abych se ale všem do rozpočtu zaměnil jsem 3800x za 3700xCo si o sestavě myslíte teď ?

ta deska to je spis na tobe. Ona ubral jsi si konektory na zvuk, mene USB , mene SATA, za to novejsi chipset + 2x M.2 slot. zalezi jak vyhovuje tobe

No tak moc konektorů na zvuk nepotřebuji, USB je podle mě na té X570 dost a disky mám zatím dva, takže SATA konektory by měly stačit.Myslím že je to lepší volba

Ano, v tom případě si též myslím, že je to lepší volba.

Děkuji všem za rady, ještě mám takovou hloupou otázku...Mám tam M.2 SSD co má kapacitu 1TB a 4TB HDD, HDD mám na data, má otázka tedy zní :Měl bych hry instalovat na SSD nebo HDD ? Nechtěl bych si to SSD zbytečně zaplnit hrami. Základní deska má ale 2 M.2 sloty takže bych mohl časem dokoupit další M.2, při nejhorším bych koupil klasické 2,5 SSD

Vše co se instaluje by mělo být na SSD, tedy i hry. Ostatně je už dost her, které z toho mají benefit.PS: Vím že jste to nechtěl slyšet, ale tohle je přesně to o čem jsem psal. Hlavně že máte světýlka a kraviny, teď řešíte, že to vlastně úplně nesplňuje vaše požadavky, ale už na to nemáte prachy. Přitom klidně lze 1000Kč ušetřit na bedně, 1000Kč na RAM, minimálně 1000Kč (spíše více) na chlazení CPU - bez nějakého problému s hlukem či teplotami.Ty prachy mohou jít na potřebnější věci. Třeba na větší SSD, když máte pocit, že bude málo místa. Raději PC, které mě plně vyhovuje, než diskobednu, která se mě sice líbí vzhledem, ale jinak mě na ní plno věcí štve.

souhlas

Třeba 2TB SSD stojí už fakt hodně ... I kdybych ušetřil na komponentech, nebylo by to asi dost

https://www.czc.cz/intel-ssd-660p-m-2-2tb/24... Takže jde to.. Ale je to na vás. Já vás do ničeho nenutím, jen prostě poukazuji na možnosti. Vy ale budete PC používat, vám musí vyhovovat.

To je zase pomalejší než ostatní M.2 SSD, navíc to je CLC

No... Ty rychlosti jsou na delší debatu. Jedna věc jsou sekvenční čísla a druhá reálná, při reálném nasazení. Pokud umíte anglicky, tak zajímavé video mají třeba tady:https://www.youtube.com/watcha jiná jejich videa.QLC to je, ale pokud to nebudete drtit přepisy, tak to problém nebude. Kromě toho čím větší disk (kapacitně), tím menší to je problém.

No, na tom zase tak moc v praxi nezáleží...

Jenom technická, třeba ve Steamu jde instalační složka hry přesouvat, takže ty, které zrovna hrajete můžete mít na SSD a ty, které zrovna nepoužíváte můžete nechat ležet na HDD. Ono se to nezdá, ale ty hry dneska zabírají spoustu místa.

samozrejme nacitani her z toho 4TB bude o hodne delsi. proto by bylo lepsi zvolit jako druhy SSD disk na hry a treba i vykonostne pomalejsi , tam ten rozdil nepujde poznat.

Systém, programy a aktuálně zpracovávaná data patří na SSD. HDD je vhodné jen jako úložiště. A hry patří mezi programy. Ale samozřejmě pokud se tam něco nevejde, tak se to v nouzi dá na HDD. Ale primárně je ti blbost.

Takže by nebyl úplně špatný nápad koupit 2x M.2 SSD 512 GB, jedno na systém a programy, druhé čistě na hry ?Nebo je lepší to prostě všechno dat na 1 SSD ?

Já v tom smysl nevidím. Jen to zaplácene oba M.2. Já bych vzal jeden větší a řešil to až místo dojde.

ja osobne mam nejradsi win + prg samostane na 256GB ssd , hry + edit 1TB ssd, zbytek data klasika HDD

Taky jsem nad tím uvažoval (čistě na Windows by stačil 128 GB disk ne ?)

I když jak nad tím tak přemýšlím, asi by bylo lepší mít prostě jedno SSD, a druhé dokoupit když místo dojde

Zaplácat m2 slot malým diskem, když máš na desce jenom jeden nebo dva, mi nepřipdá dobrý nápad. A Kupovat SATA disk, když máš m2 nvme slot, by taky bylo zbytečné. Navíc jsou větší disky rychlejší.Navíc ceny půjdou dolů.Takže koupit třeba ten 1TB disk a až dojde místo, tak to řešit, mi připadá jako nejlepší nápad.

To už je jen o tom, na co je kdo zvyklý. Já mám HDD v NASu a do PC mi nesmí.

Asi tak, cpát do novýho stroje HDD, a ještě navíc v téhle cenové relaci, je kravina. HDD je dneska jen zdroj hluku a jsou pomalý. Těch pár ušetřených stovek se nikdy nevyplatí.

Dobře, děkuji všem za rady !PC budu objednávat zítra, ještě jednou všem děkuji !

X570 nemají absolutně žádný smysl pro osmijádra. Když už mu chcete doporučovat neustále X570, tak mu tam alespoň dejte disky s PCIE 4.0. Jinak to nemá valný smysl. A to nemluvím o faktu, že ta RTX 2080 Super, která je pokud vím 3-slotová obluda bude celá zabírat plochu toho slavného větráčku, takže se deska bude smažit. Crosshair VI hero sice má jenom jeden M2 slot, ale není zase takový problém do spodních slotů strčit nějakou redukci a voilá hned jsou dva m2 sloty. Rychlostně ten rozdíl opravdu nepozná.

Počkat, takže ta RTX 2080 S. Zablokuje větrák u té X370 nebo u X570 ? Jak jsem nad tím tak přemýšlel, tak jsem zase rozhodl pro tu X370... Bude to tedy problém nebo ne ?

Zablokuje to u X570, ale bude hlavně záležet jako desku si vyberete. Pravda trochu jsem to s tím přehříváním přehnal, ale ideální to také nebude. Já osobně když je to šesti nebo osmijádro nic jiného než Crosshair VI hero nedoporučji (ledaže by byl nízký budget) nebo pokud má tazatel jiný požadavek (12-ti, 16-ti jádro, využije PCIE 4.0 atd.). X370 za tu cenu má skvělou výbavu.

Vybral jsem si Herohttps://www.czc.cz/asus-crosshair-vi-hero-am... Snad to je dobrá volba

Je to dobrá volba. Pokud ti na ní nic nechybí, tak není co řešit.

jo je to dobrá volba. Když už nutně musíš mít dva SSD disky, tak si za 300 pořiď tohle https://www.czc.cz/axagon-pcem2-s-radic-pcie... a pozor ten SSD disk co se bude osazovat musí být bez chladiče

Děkuji

Tohle je lepší volba:https://www.czc.cz/axagon-pcem2-dc/249203/pr... nejlépe z Aliexpressu jako originál JEYI SK9 Pro za polovičku:https://tinyurl.com/rylz8bx

A pokud deska umí bifurkaci slotu na x4x4x4x4, tak nejlepší volba je tento adaptér:https://tinyurl.com/u62gwww

Ještě technická k tomu HDD, nebyl by lepší nějaký se 7200 ot/min? Já osobně používám tenhle: https://pevne-disky.heureka.cz/toshiba-x300-4tb-3_5-hdwe... , ale na CZC ho nemají.