Zformátování logické části disku

Máme doma jeden starší počítač (HP compaq Armada 101) a je zde nainstalovany na 15 GB disku Wndows XP společně se starší verzí Linuxu. Nikdo ale do Linuxu nezná heslo. Je nějaká možnost zformátovat část disku s Linuxem BEZ přenistalace Windows XP a připojit ji jako druhý logický disk k Windowsům? (Linuxovský disk neni ve Windows normálně vidět, dostal jsem se k němu sice přes správu počítače, ale tam jsem se dozvěděl jen to, jak jsou jednotlivé oddíly velké.

Odpovědi na otázku

A co ti brání ve stejném správci disků formátovat?

Bude ho pak možné jednoduše do Windows připojit?
Ve spávci disků je disk windows, potom dvě políčka, která jsou ohraničena žlutou čarou (nejspíš dva disky Linuxu, je u toho napsáno neznámý) a ještě jedno (nejspis nevyuzite misto.) Asi by to chtělo všechno spojit do jednoho. Není lepší na to spíše použít nějaký jiný specializovaný program?

Potom budu ještě potřebovat deaktivaci nabídky výběrů systémů při spuštění pc.
jako výchozí je nastavený Linux, dál je windows (hda1). Mujsím to pokaždé přepnout na Widows...asi to půjde nějak v BIOSU...

Takže buď LiLo, nebo GRUB... Přeji pěkné chvíle s BIOSem, který se zavaděči nemá po jejich zavedení do operační paměti a spuštění dále nic společného.

Nechcete to dát někomu s většími znalostmi?!

o tohle se stará GRUB nebo nějakej podobnej bootovací zavaděč to s biosem nemá nic společného

tady je hned několik problémů:

1. tyhle bláznivý Armady si na disku vytváří malou tzv.diagnostic partition.a v ní,div se světe,je mimo jiné i nastavení BIOSu (už vidím reakce místních chytráků,ale je to tak).tenhle oddíl v žádném případě nesmíš odebrat,je obrovský problém dostat zpět,zejména když tam není fdd.

2.vzhledem k tomu,že je použit linuxový zavaděč (LILO nebo GRUB),musíš nejdřív zajistit,aby win byl schopný nabootovat i po odstranění linuxových oddílů.toho dosáhneš pomocí instalačky win xp,odkud spustíš konzoly pro zotavení,přihlásíš se k win,a použiješ příkaz fixboot c: po restartu by měl win naběhnout normálně,jako když je tam sám.

3.až se tohle povede,doporučuji Easeus partition manager,nebo Paragon partition magic,oba existují jako free,mám vynikajíci zkušenosti s oběma.v něm pak uvidíš všechny oddíly disku bez ohledu na systém.postupně je označ a odstraň,mimo toho kde je win a toho malého oddílu,o kterém jsem psal v bodě 1.poznáš ho jednak podle velikosti,a podle systému souborů,kterým je FAT/FAT16,nejsem si jistej.v podstatě tě zajímají oddíly formátované jako swap a ext2,nebo 3.až to uděláš,budeš tam mít volné místo označené jako Unalocated,označ a dej vytvořit logický oddíl a naformátovat stejným systémem jako je na disku s win,tedy FAT32 nebo NTFS.pak už jenom stačí označit disk s instalací win,a z nabídky vybrat změniř velikost.v okně pak pomocí myši roztáhnout na maximální velikost.dát vykonat změny,počítač se restartuje,a před náběhem systému dojde k přesunu místa.
Je důležité mít počítač na nabíječce....

To chceš říci, že boot z CD tento PC nerozjede? Tohle mi připadá hodně přitažený "za vlasy".

Staré Compaqy to takhle měly udělané, nejen notebooky. Po výměně HDD se musela vzít originální disketa, odklepat nastavení, nechat zapsat na HDD a až potom začít instalovat OS.

Na to jsem se ale ani zdaleka neptal.

nabootuješ z cd to ano.ale pokud se z disku smaže ten malej FAT oddíl,ztratí se všechny info o systému.je to něco jako když nemáš baterku zálohující CMOS.největší problém je,že je špatně detekován disk,a nelze tam dostat nic lepšího než w98,protože 9x systémům to nevadí,ale NT vyžaduje od BIOSu info o geometrii disku. v praxi to pak vypadá tak,že sice spustíš instalaci třeba xp,všechno běží až do prvního restartu,pak se dozvíš že NTLDR nenalezen a je konec.nevím proč to vymysleli takhle blbě,ale je to tak.mám ještě stále svůj první ntb, je to Armada 1572,a užil jsem si s ní své :D

To ti věřím. Už jsem také viděl mnoho "zajímavostí", ale tohle čudo-judo nikdy. Nechci s tím už otravovat, ale nevíš náhodou co je obsahem té particie. Nechci podrobnost, spíš např. zda je tam "jakési" rozdělení disku (disků), či informace o jejich připojení atd.? Díky.

to přesně nevím,ale podle toho,že se nic kromě data a času neukládá se domnívám,že jsou tam veškeré info,které jsou jinak uloženy v CMOS,vyjma času a data.protože na desce CMOSka je,a je taky zálohovaná baterií.
na FTP serveru HP lze najít ty obrazy FDD,ale musíš úplně přesně vědět,co máš,to hledání je docela složité.je tam txt soubor se seznamem,a musíš ho prolouskat,až si najdeš to svoje

Poněkud se mýlíš. I Armada má paměť CMOS. V tom oddíle na HDD je jenom Setup a lze použít setup z disket a počítač, pokud nepotřebuješ měnit parametry v CMOS, může bez ní bez problémů fungovat (a v mnohých případech taky funguje).

já neříkám,že tam CMOS není

Napsal jsi:
"to přesně nevím,ale podle toho,že se nic kromě data a času neukládá se domnívám,že jsou tam veškeré info,které jsou jinak uloženy v CMOS,vyjma času a data.protože na desce CMOSka je,a je taky zálohovaná baterií."
Což značí, že podle tebe má všechno v onom pro tebe tajemném oddíle a nemá CMOS. Ale Armada ma normální CMOS a normální BIOS, jenom s tím rozdílem, že program pro setup BIOSu (neboli nastavení hodnot v CMOS), který většina lidí zcela chybně ztotožňuje se samotným BIOSem, nemá v paměti flash (no, tehdy možná PROM či EPROM - už si nepamatuji), ale na samostatném oddílu na disku (nebo na disketách).

já si nic neztotožňuji,vím co je CMOS,a co je ROM,ať už je jakákoliv. já jsem měl problém s tím,že bez toho oddílu se změny v BIOSu neprojevovali.po výměně disku jsem se do BIOSu dostal,ale změny v něm udělané se nikde neprojevili.tak jsem začal pátrat a došel jsem právě k tomu "tajemnému" oddílu.asi na čtvrtý pokus se mi povedlo najít ten správný obraz fdd,a máš pravdu,z diskety se spustil setup,který tam vytvořil onen oddíl.pak už změny udělané v BIOSu zůstali,ale do ty doby jediná věc,která zůstávala zachovaná,byl čas a datum.toť osobní zkušenost,ten počítač stále mám a funguje,i když je už k ničemu.

U počítačů Compaq nemusí být na disku žádný oddíl, to je nesmysl. Ze stránek výrobce si můžeš stáhnout instalačku a vytvořit 2 diskety a to Setup a Diagnostic. Dále si můžeš vybrat, zda soubory ze Setup se umístí na disk nebo je budeš vždy spouštět z diskety. Setup slouží ke změně nastavení v BIOSu. Pokud tedy nemáš Setup přenesený na disk, tak pro změnu nastavení BIOSu musíš vždy vložit disketu se Setupem. Disketa s Diagnostic je snad zřejmá na co je. Mimochodem, když budeš mít na disku ten Setup, tak tento disk blbne po připojení do běžného počítače.

"toho dosáhneš pomocí instalačky win xp,odkud spustíš konzoly pro zotavení,přihlásíš se k win,a použiješ příkaz fixboot c:"
pokud jsem to dobře pochopil(http://support.microsoft.com/kb/314058/cs),... budu nejpíš potřebovat heslo administrátora, ne? Co když ho ale neznám? Zatím jsem to ještě nezkoušel a nevím jestli tam nějaké vůbec je...
Co však mám dělat v případě, že tam bude?

je myšlen uživatel ze skupiny Administrators

po dlouhé době jsem se to odhodlal provést. po prvním neúspěšném přihášení jsem si konzolu zotavení nainstaloval na disk, zjistil jsem jak odstranit autentizaci heslem (upravil jsem registry) abych se tam mohl dostat.

mám ale probém, nic to nevyřešilo.
při spuětění konzoly jsem vybral jedinnou možnost (1: C:\Windows)
zapsal jsem tedy příkaz fixboot c: , provedl se,
ale po restartu se boot menu objevilo znovu...

nejspíš to takhle nepůjde...

Boot menu:

LIL0 BOOT MENU
Linux
Windows (hda1)
...pak nějaký kecy že mám vybrat systém před tím, než vyprší čas.

S těmi oddíly, se musím opravit (v tu chvíli jsem si to nepamatoval.)
Ve správci disků vidím systémový oddíl (asi 8GB) dva nejspíš linuxové oddíly zeleně ohraničené ( po přibližně 1GB) a nakonec 1 neznámý oddíl (skoro 5GB). Nezdá se, že by to byl ten speciální oddíl pro start systému...5GB je dost...

To menu mne vážně štve, nejhorší je to, že je na prvním místě Linux a když se zapne počítač a nepočká se (nedá se na to pozor), zapne se Lijux a chce po mě heslo. Za tím píše hlášku že mám "CR TO BOOT" nebo něco podobnýho, myslím že je tam ještě

Jakmile se na to PC dostanu, spustím tam Linux napíšu sem vše co zobrazuje... (vím, měl jsem to udělat už dávno...)

něco jsem našel ale nic z linuxu neznám tak nevím...
http://www.debianadmin.com/uninstall-or-remove-linux... ...

použí tohle http://gparted.sourceforge.net/livecd.php... zformátuj tu tuxovou partition na ntfs/fat32 to je jedno a pak si s tim hraj z widlí nebo z widlí zkus acrodisc home edition nebo nejinteligentnější řešení zálohovat si potřebná data pak navštívit www.ubuntu.cz a nainstalovat si ubuntu

počkat, já nepotřebuju ubuntu, já chci z toho počítače linuxy dostat...
to hlavní co potřebuju, aby se první bootoámní bylo zpět na windows, i když nevím, jestli zpět protože ten pc jsem dostal jako vyřazenej

taky je možné, že na pc byl nejprve linux a windows až potom...

nakonec jsem vše vyřešil příkazem fixmbr v konzole zotavení a přeměnou všech logických disků linuxu ve Windowsový...