Zdroj s 6pinem a grafiku gtx 970

Zdravím chtěl bych se zeptat jestli mi rozjede můj zdroj grafickou kartu.Zdroj má jen 6 pin a u grafiky uvadí Napájecí konektory: 1x 6+8pin PCIe. Moc se v tom nevyznám tak se ptám.Někde jsem četl že jsou i nějaké nástavby že z 6 pinu se udělá 8pin ale nerozumím tak se raději ptám. Díky za pomoc. Zdroj: https://www.alza.cz/aimaxx-envipower-550w-d22... grafika: https://www.czc.cz/msi-gtx-970-gaming-4g/160...

Odpovědi na otázku

Je to starý šunt, který údajně uměl max. 24 A na +12 V (= jen 288 W). To sice s hodně odřenýma ušima na běžné PC stačí (pokud tam nemáš AMD FX), ale rozhodně bych ho už vyměnil za něco moderního, co má výkon na +12 V (dnešní PC žerou prakticky jen z +12 V, výkon na +5 V a +3,3 V je to k ničemu).Tady máš levný moderní 550 W zdroj (aktuálně je zlevněný, stával cca 1800-1900,-):https://www.czc.cz/corsair-cx-series-cx550m-... Na +12 V umí až 45,8 A (= až plných 550 W) a má záruku 5 let. Konektory má všechny, co potřebuješ.

Takže by to nezvládl ? Momentálně právě mám zmíněný amd fx 8350 a gtx 950 strix.

GTX 950 je podstatně úspornější grafika než GTX 970. Já bych s tímto šuntem nenapájel ani tu GTX 950. Zda tím chceš ohrožovat i tu žravější, to je jen na tobě. Pokud mu věříš, kup si redukci a zkus to. Ale pokud ti to PC chcípne, tak si sem pak nechoď stěžovat.Ten zdroj byl na prd od začátku. Už před 15 lety bylo normální, že slušný zdroj uměl na +12 V alespoň 80-90% celkového výkonu (třeba starý SS-500ET umí 408W), takže už tehdy byl zdroj s pouhými cca 50% na +12 V brán jako mizérie, co nemá v tehdejším PC co dělat. Požadavky na silnou +12 V přišly v podstatě s Pentiem 4 kolem roku 2000 a tím, že se CPU začalo místo +5 V napájet z +12 V. S příchodem PCIe grafik (+-2003) a přídavném napájení (také používá +12 V) se dáraz na +12 V jen prohloubil.Jenže výrobci levného odpadu na to ještě nepřišli a stále se snaží prodávat odpad, který je postavený na koncepcích před rokem 2000 a není jim to vůbec blbé. Umožňuje jim to prodávat levné zdroje s bambiliony W na štítku, aniž by museli vyvíjet něco nového. Co na tom, že většina toho obřího výkonu je na větvích, ze kterých se dnes napájí jen elektronika, která má minimální spotřebu.

A abys měl představu, jak moc mizerný ten zdroj je, tak se podívej na štítek zdroj SSP-350GT. Což je moderní zdroj do kancelářských PC:https://diit.cz/sites/default/files/stite... 29 A * 12 V = 348 W (o 60 W více než ten tvůj "550 W")Případně na štítek 10 let starého předchůdce, která už dnes také moc zajímavý není:https://proline.pl/pic/sea-ss-350et-350w_2.jpg324 W (o 36 W více než ten tvůj "550 W")A těmito zdroji by tě nejspíš ani nenapadlo krmit PC s FX-8350 + GTX 970, že ne? Přesto je u nich vyšší šance, že to zvládnou, než u toho tvého rádoby 550 W. Požadavek na +12V se bude v zátěži pohybovat někde kolem těch 250-300 W.

Pc se zdrojem mám už nějakou delší a jak se psal moc se v tom nevyznám proto jsem se ptal.Nikdy jsem se zdrojem problém neměl nikdy jsem s pc problém neměl tak jsem nevěděl že ten zdroj je takovej shit.

Pokud jsi nikdy neměl nic žravějšího, než máš teď, tak jsi ho nikdy pořádně nezatížil. FX-8350 + GTX 950 velmi pravděpodobně nebude po +12 V chtít více než 200 W, což by ještě mělo být v jeho schopnostech (i když bych ho radši nechtěl vidět na osciloskopu, jak to vypadá). Navržený CX550M má výkonu na rozdávání a přežije ti dalších pár let. Kdybys chtěl jo lepší zdroj, mrkni na RM550X nebo Seasonic Focus Plus 550 (bývá levnější než RM550X, ale je to +-to samé). Ty jsou o třídu víš a záruku mají dokonce dvojnásobnou, tedy 10 let.