Zdroj a skříň - jak vybrat ?

Dobrý den panstvo,mám dnes specifický dotaz.Vybral jsem si zdroj od Corsairu a to konkrétně Corsair RMx Series - RM750x - 750 W ta cca 3199 korun českých.Chtěl bych k tomu nějaký solidní case. Někde jsem četl, že je tam třeba brát v potaz rozpoložení větráku u zdroj a zasazení zdroje do skříně. Abych prý nedal do skříně zdroj, který bude mít větrák nahoru a tam hned plech. Takto jsem to pochopil já. Jestli jsem natvrdlý, tak se omlouvám.Jako skříň jsem si vybral: Fractal Design S Define za cca 2243 korun českých. Zde bych klidně uvítal i jiné návrhy na skříň, ovšem hlavně by mě zajímalo, jestli teda tento zdroj s touto skříní budou v souladu a nebude zde žádný problém.To by mi jako odpověď úplně stačilo.Předem díky za odpověď.Liqa

Odpovědi na otázku

Muze byt. Jeste bych koupil nejakou sitku (protiprachovy filtr) a dal ho nad vetrak zdroje - semipasivy se montuji vetrakem nahoru (nedivil bych se, kdyby tahle wataz bezela pasivne celou dobu), tak aby do nej neco nespadlo.

Jaký bude zbytek komponent? Pokud máš slabší sestavu, tak zdroj pojede téměř stále v pasivním režimu (do spotřeby 300 W se ventilátor zapne jen občas, aby vyfouknul teplý vzduch). U skříně se zdrojem umístěným dole bych jej dal v tomto případě větrákem nahoru - těch pár wattů (až 35 W) ztrátového tepla vystoupá nahoru do prostoru počítače a rozptýlí se do skříně.

"ventilátor se zapne jen občas, aby vyfouknul teplý vzduch"..???A není to tak, že ventilátor zdroje vzduch nasává... ??? A aby tedy nenasával teplý vzduch ze skříně, montuje se dolu a ventilátorem směrem ke dnu skříně..??? A pokud je tedy na dně skříně a ventilátor dole, efektivně se tak zabrání tomu, aby se na lopatky ventilátoru a do vnitřku zdroje neusazoval prach(obzvláště u semi-pasivních zdrojů)..??? Možná se mýlím a je to úplně jinak..

Kdyz se vzduch nasaje, tak pretlak musi ven a s nim jde i ten ohraty vzduch.Teply vzduch stoupa vzhuru, tak je lepsi mu tam tu diru udelat (otocenim), jinak vyteka po po stropu a jeste ohriva plosnak zdroje.Kdyz jsme u prachu, tak se stolu pod pocitacem se ho nasaje vice nez z bedny a to i v necem bez filtru.

Předpokládám, že by pc skříň měla být na pevné podložce a tedy o prašnosti pod pod zdrojem nemůže být ani řeč. K tomu postačí udržovat v čistotě onu pevnou podložku(podstavec) kolem obvodu skříně a občas utřít celý ten podstavec(nebo podložku) i pod pc skříní, kde by se prach v podstatě neměl usazovat..

Ano, přesně tak to je. Při pasivním provozu totiž nemá kam vzduch utéct. Zdroj je uložený dole v nejchladnějším místě ve skříni a jeho jediný velký otvor je ventilátor, který je také dole. Teplo stoupá vzhůru a prohřívá plošný spoj.Při uložení dole a současně otočení ventilátoru vzhůru ale teplo stoupá od plošného spoje pryč a nedochází ke zbytečnému prohřívání a nemohou tak vzniknout studeňáky.Nic z výše uvedeného ale neplatí pro zdroje s aktivním chodem, kde je ventilátor dole a vzduch celou dobu proudí a ochlazuje vnitřek. Zde má dokonce smysl i plastová fólie, co obvykle zakrývá polovinu ventilátoru, protože díky tomu putuje proud nejdelší možnou cestou a odvádí veškeré teplo ze zdroje ven.

Můžeš to nějak blíže polopaticky vysvětlit..???Ano, zdroj je obvykle namontovaný dole a s pozicí větráku na samotném dně. Pod tím větrákem(ventilátorem) je už jen dno pc skříně a prachový filtr.V komentáři výše radíš zdroj namontovat dolu na dno skříně a otočit jej tak, aby byl větrák nahoře, tedy směrem do vnitřku skříně. Takto by to mělo být u semi-pasivního zdroje..??? Ventilátor zdroje obvykle v původním originálním provedení vzduch nasává a putuje dále ven tím jeho čelem, kterým je přišroubován ke konstrukci skříně. Ty tedy dokonce radíš ten ventilátor ve zdroji otočit, aby tedy v kritickém okamžiku sepnutí větráku k nasávání vzduchu nastavené výrobcem odfukoval teplo ze zdroje ven do vnitřku skříně..??? Tedy za předpokladu, že ten zdroj bude dole v pozici s větrákem směrem do vnitřku skříně.. ???

Vůbec jsme se nepochopili. Jak budu mít čas, nakreslím obrázky.

Nie som velky hzarder, ale stavim 1:10 ze nenakreslis.