» Poradna » Ostatní

Zdanění kryptoměn

Ahoj, máte prosím někdo zkušenost, jakým způsobem se v České republice daní "zisky" z investování do kryptoměn?Záměrně se ptám v IT poradně, jelikož daňoví poradci o tom nemají moc ponětí a profesionální investoři obvykle nevolí tak extrémně rizikové (a výnosné) instrumenty.Vzhledem k tomu, jak moc různé altcoiny rostou, není pro amatérského investora problém udělat z desetitisíců statisíce. Statisíce přitečené z ničeho nic na účet už jistě problém budou.Má situace je taková, že jsem za Kč nakoupil BTC, ty si poslal na burzu a za ně nakoupil alternativní kryproměny. Zpět to půjde v opačném pořadí.1. Daní se zisk z "obchodování" s kryptoměnami? Jestli ano, daní se 15% srážkovou daní, jako je obvyklé? Ptám se proto, že když například z účtu v CZK pošlu peníze na jiný vedený v EUR a ČNB provede intervence, já si za rok pošlu peníze zase na účet v CZK, přece jsem neobchodoval a neplatím daň z kurzového zisku jako fyzická osoba, nebo snad ano?2. Je nějaký rozdíl v tom, jestli s měnami aktivně obchoduji, nebo je jen nakoupím, nechám ležet víc než 1 rok a pak zase prodám? Můj případ je spíš ten druhý, ale udělal jsem pár obchodů v průběhu.3. Budu muset všechny tyto transakce dokládat, např kvůli praní špinavých peněz? Protože nedržím Bitcoin, ale alternativní měny, kromě toho že vzrostl kurz Bitcoinu, vzrostly kurzy altcoinů oproti BTC, takže budu směňovat víc BTC na CZK než jsem jich původně nakoupil.Děkuji za jakékoliv info

Odpovědi na otázku

1. Veškeré příjmy plynoucí z prodeje bitcoinů jsou chápány jako příjem podléhající dani z příjmů, s možným uplatněním nákladů na jejich dosažení. Ve zkratce to znamená, že čistý zisk se daní 15%.2. Rozdíl v tom je. Viz §4 odst. 1 písm. zd) zákona o daních z příjmů.

DíkyJeště otázečka. Daním to až když vybírám CZK, nebo každý rok? Např 1. rok vzroste cena z 100k na 200k tak to zdaním, druhý klesne na 100k a třetí vzroste znova na 200k, tak to zdaním znova?

Správně by se mělo danit každý rok, to co vlastníš (i reinvestovaný zisk). Ale vzhledem k tomu, že se vlastnictví x-coinů těžko prokazuje, tak bych na tvém místě zdaním jen tehdy, kdy to vybereš.A na dotazy úředníků prostě řekni, že to čas od času zkoušíš investovat, ale nemáš čas a ani energii to dlouhodobě zkoumat, tak jen tak z hecu jednorázově zainvestuješ a vybereš. Možná to není úplně fér, ale pamatuj, z odvedených daní stejně dostaneš v budoucnu úplný houvno.

Bude někomu stačit okecání i pokud se jedná už třeba o milion? Nemůžou mi peníze odstavit, než jim prokážu, že se nejedná o peníze z trestné činnosti? Ani nevím, jak něco takového dokázat. Výpisy transakcí burza sice má, ale není to žádná oficiální finanční instituce regulovaná ČNB. Nepošlou mě s takovým výpisem někam?

Ty nejspíš narážíš na ten Zemanův zákon na 100% zdanění majetku s nejasným původem nad 10 milionů. Myslím, že s tím by měly nejspíše umět poradit nějaké auditorské firmy, možná by mohl pomoci výběru a vkladu notář. Zkoušel jsi se ptát na větších českých x-coinových serverech - jako třeba tady slushpool.com?

Nejvyšší financ (zatím) přece říkal něco takového: http://www.weirdthingsinprague.com/wp-content/uploads/2016/0...

Nejpřehledněji je to shrnuto asi tady: https://investplus.cz/investice/kryptomeny-a-da...

Ahoj, 1) zisk se dani v ČR až na vyjímky vždy. Sazba je 15%, daní se první převod do fiat, kdy vzniká zisk. Převod mezi měna uznanými čnb má v zákoně o dani z příjmu vyjímku, Krypto zatím ne.2.) Rozdíl je v konkrétním paragrafu zákona o dani z příjmu, ale zase není to jednoznačně upravené . Ale do dani jednoznačně vstupuje až směna na fiat.3.) Pravděpoodbně bude chtít banka při směně nebo burza nejak doložit tvou tožnost kvůli AML a pak někdy i posle dotaz, kde jsi k tomu přišel. Dokládat nevím konkrétně co vyžadují, ale nemělo by to být něco moc složitého.

Dobrý den, můžu se zeptat, jak to tedy funguje v případě, že koupíte nějaký bitcoin, ltc aj. a pak ho třeba po určité době vyměníte za jinou měnu? Musíte to danit či nikoliv? neboli nedaní se to až v momentě, kdy to převedu na peníze a pak na účet?Díky za informaci

Shrnutí základu mám tady v přednášce: https://www.youtube.com/watch

Uprimne, zatim nikdo moc netusi, protoze urady jaksi nemaj zkusenosti. Zakladni ramec zde http://www.e15.cz/kryptomeny-dane

dobrý den, měl bych taky menší dotaz , zž to tu bylo asi řečeno , ale asi jsem to správně nepochopil nebo to potřebuji vidět v příkladu. Asi takhle kupoval jsem BTC v roce 2017 , 2018 a v roce 2017 část vybral ale ještě mi tam zbylo. v roce 2018 jsem zas kupoval a a vybral zase jen část z vkladu z roku 2018 a v roce 2019 jen vybíral. Mohu si uplatni jako FO spekulující uplatnit naklady za rok 2017 a 2018 do roku 2019? Jo a co když si předevu na smwnárnu jen 10 euro v českých korunách a nepřeměním to do krypta , ale udělal jsem to jen proto abych se ověřil ve směnárně a mohl si vybrat mé finanční prostředky , které jsem si tam převedl z jiné směnárny? ještě udedu příklad těm rokům, 2017 jsem koupil za 10000kč a vybral za 1600 v roce 2018 přikoupil př.10000kč a vybral 5000kč a v roce 2019 vybral 13300 s tím, že jsem tedy ve ztrátě protože už žádné BTC nemám a ve směnárně jsem na nule. musím danit každý rok nebo až ten poslední rok 2019 pokud teda vůbec pokud mám na czk účtu míň než jsem za ty roky vložil? nevztahuje se na mě třeba i osvobození do 6000 nebo 30000kč? Aspoň to si myslí na finančáku? a Jk je to z pohledu daňového přiznání je to taky za každý rok? děkuji za odpověď potřebuji si udělat představu a slyšet ucelený názor. díky