» Poradna » Počítačové sítě

Záznam z kamer na DVR nebo NAS ?

Můžete mi doporučit na co ukládat záznam ze 4 3Mpx kamer v rodinném domě?Jde mi hlavně o porovnání DVR nebo NAS. Výhody x nevýhody příp finanční porovnání.Díky

Odpovědi na otázku

Tak DVR je jednoúčelové zařízení a neběží na něm nic jiného, než ten záznam kamer. Mělo by z podstaty být spolehlivější a vhodnější. Nejspíš bude mít i lepší webové rozhraní a funkce pro spolupráci s kamerami. Zvlášť pokud nevezmeš nějaký noname křáp z číny. Jinak pro upřesnění, předpokládám že se jedná o IP kamery, takže to bude NVR, nikoliv DVR. Z vlastní zkušenosti (namontoval jsem desítky systémů) doporučím značku Hikvision, slušné ceny přitom značkový výrobek.

jednoúčelový NVR asi není spolehlivější a nemá určitě lepší www rozhraní než třeba řešení Surveillance station od Synology.. ale NAS asi bude dražší.. v základu tam má synology 2 kamery a další se musí přikoupit což dělá cca 1000 na každou kameru. Na druhou stranu se tím získá spousta dalších funkcí.Zvážit se dá i nějaký nahrávací SW na počítač který by někde ve sklepě běžel - vyzkoušený a mám iSpy.. je to spolehlivý a dá se tam nabalit jakákoliv kamera včetně USB webkamer připojenejch přímo.

Tak to bych se asi hádal, že NVR od Hikvisionu bude pro kamery lepší, než univerzální NAS ;) To vč. počítače se SW jsou amatérská řešení.

Taky jsem za hotové reseni kamery a nvr od stejneho vyrobce. Pokud ale uz NASku ma, radeji bych to resil pres nas. Pokud neni penez nazbyt, tak dobre postupne. Dat amaterske reseni a pokud bude vyhovocat, ok, pokud ne dokoupi se nvr. Ja se zoneminder jsem absolutne spokojen.

lepší v čem ? že to spolehlivě nahrává ? Že tam je www rozhraní s veškerejma možnostma ? To je na Synology taky.. proto si za to nechaj zaplatit protože je to profi a funguje to opravdu spolehlivě. Pokud by tazatel měl kamery Hikvision tak je samozřejmě lepší jejich řešení, ale pokud bude mít např. různý kamery a chtěl by to mít univerzálnější tak je Synology prostě lepší...A jestli je sw na PC amatérské řešení.. tak jednak tazatel se neptá na profi řešení, to by si to asi nechal někde udělat od firmy a neptal by se tady.. A myslíš že třeba Vivotek a jejich sw ST7501 kterej je zdarma ke všem jejich kamerám je amatérský řešení ? Je to profi spolehlivej SW, nahrává, má www rozhraní, nezatěžuje moc PC i když obsluhuje 12 kamer... Znáš asi jen Hikvision co ?

Dole pise, jake ma kamery...

Ještě se mi nestalo, že bych do Wonderexu / Hikvisionu, Dahua nedostal nějakou IP kameru.A nahrávat na NAS opravdu není profi řešení.

Ne, začínal jsem právě na Vivoteku a byl jsem moc rád, že jsem mohl utéct, i když sem tam se v tom ještě hrabu u zákazníků, kteří mají Vivotek. Ten soft je dost nepřehledný a už jen to, že to běží někde na Windows, je samo o sobě diskvalifikace :) Spolehlivost ve srovnání s jednoúčelovým NVR běžícím na Linuxu bych si vedle sebe fakt dávat netroufal ;) Kromě toho Vivotek je drahý jako prase, nemají vlastní NVR a PC se softem není rovnocenná náhrada.

Tak tentokrát velký a naprostý souhlas. Na NASu bych docela rád viděl jak se dělá nastavení multistreamu, mapování motion detekce s předzáznamem, privátní masky, detekci rychlé změny scény (nechtěné otočení / zaclonění kamery), alarm ztráty kamery a další naprosto běžné věci v NVR.

prozatím mám 14 kamer na NAS od Synology, v plánu jsou desítky dalších. Multistream jsem nikdy řešit nemusel, nepotřebuji řešit různá rozlišení např. kvůli propustnosti sítě. Motion detekci to umí, včetně zakrytí, chybějícího sledovaného objektu atp. Privátní maska je samozřejmost. Alarm při detekci ztráty kamery si nevybavuji, ale takovou primitivní věc to snad bude umět taky. Proč to mám postavené na Synology? Protože Synology má 5 let záruky (aspoň u těch profi věcí), Hikvision jen 3. Protože Synology lze snadno rozšířit o další diskovou kapacitu externím boxem na dalších x disků. Protože výkon pole lze posunout SSD cache. Protože má 2x 10Gbps porty. Protože je to NAS, takže jej mohu použít i k dalším záležitostem ... např. jako druhý backup hlavního storage (první mám geograficky mimo serverovnu). Protože Synology jasně říká, co je v tom za HW (v mém případě 6C/12T Xeon, 32 GB DDR4 ECC, ...)

No to mas uz nadupany nas. Ale nekteri maji ds219 a tam si myslim ze to hw nebude stihat ani 2 kamery. Pokud nastavi motion detekt a jine ficurky, kamera musi do nasu porad cpat data ten system to pak vyhodnocuje. Proste zatizi nasko a ta si kazdy udela obrazek sa.

No to mas uz nadupany nas. Ale nekteri maji ds219 a tam si myslim ze to hw nebude stihat ani 2 kamery. Pokud nastavi motion detekt a jine ficurky, kamera musi do nasu porad cpat data ten system to pak vyhodnocuje. Proste zatizi nasko a ta si kazdy udela obrazek sam

Jednoúčelový NVR je určitě spolehlivější. Není nutné webové rozhraní, protože má klienta pro všechny rozumné OS. Webové rozhraní se používá jen u nejlevnějších NVR. Důvod? Bezpečnost! Valná většina i levných NVR totiž nejsou jen hračky na doma, ale svou filozofií odnože profi řešení (Hikvision - Wonderech, Dahua apod.). Nedovedu si představit, že mi běží na NASu např. 20 kamer, nebo na jednom webovém rozhraní současně vidím a mohu obsluhovat víc než jeden objekt.

Kamery uz mas? Pikud ne kukni existuji sety 4 kamet s nvr. Nas synology ma lucenci na 2 kamery, pro druhe 2 bys musel dokoupit. Ja napr mam na pude linux serverik zadarmo. Na nem bezi ubuntu s kamerovym systemem zoneminder. Takze nwr zadarmo. Kamery mam 4 za 400-600 z ebay ciny a funguje vse naprosto fajne. Takze ja dal za kamerovy system 2000,- Jinak jak JackBrno doporucuje hikvision, ja montuju klientum dahuy. Pokud ma na to it infrastrukturu (vlany) pouzivam nvr s 1 eth. Pokud ne doporucuni nwr s vice ethernety a poe na napajeni a oddeleni od site.

Rovnako ako zrom aj ty tu zavádzaš nejakými licenciami, ktoré si musí kúpiť. Pokiaľ chce využívať NAS pre záznam z kamier nepotrebuje k tomu žiadne licencie. Jednoducho, pokiaľ to kamery umožňujú, nastaví v kamere ako úložisko cestu do NAS a vybavené. Pre NAS je úplne jedno aké dáta sa ne neho ukladajú a tak nie je potrebné riešiť nejaké licencie. Tie licencie sú len na to aby mal človek "komfortnejšie" ovládanie kamier a záznamu. Ale celkom dobre si poradí aj bez nich.

Ok pokud na sw na kamerach a nas pouziva jen na zaznam a data ok. Ale nasy mivaji vlastni kamerovy system s luxusnim prostredim, mnoho funkci atd, prehravani na tel/ps tv a jinych zarizenich. Myslim ze to je komfort k nezaplaceni. Ale pikud chxe mit jen spousty foto videi neroztridenych tak to dej pokoj. Navic je lepsi ovladat jedno zarizeni jako nvr, nezli 4 kamery kazdou zvlášť.Ja rikam linux zoneminder, myslim ze zm je i pro nasy, je to zdarma. A umi vsechny kamery co podporuji onvif. I ty nejlacinejsi z ebay. A urco dat kamery na jinou sit.

Zoneminder je imho nejlepsi reseni (ikdyz bych trosku polemizoval o tom linuxu, ale cert ho vem), ale zase pokud se tazatel pta na tohle, tak pro nej zoneminder ani server na kterem pobezi urcite neni.

Evidentne si nepochopil o čom som písal. Áno ako som písal aj pred tým, NAS ti poskytuje nejaké rozhranie ale to neznamená, že si kvôli tomu musí hneď kupovať licencie. A znovu tu zavádzaš ohľadom nejakých neroztriedených záznamov. O všetko sa postará sofvér, ktorý väčšina výrobcov dodáva k svojim kamerám zadarmo. Jednoducho si pridá kamery do tohto softvéru a ten mu sprostredkuje jednak aj živý obraz ale aj záznamy v čase, ktorý si vyberie. A absolútne nemusí riešiť akým spôsobom, kam a v akom počte sa budú ukladať.

Problem tehle dodanych SW od vyrobcu kamer je: 1) kvalita a spolehlivost je vetsinou velika bida 2) vendor lock - maloktery dodany SW zkousne kamery 4 ruznych vyrobcu a urcite jich je vic, ale jsem liny je vymyslet.

Myslim ze se nechapeme. Ten sw musi nekde nonstop bezrt, nejake pc s win. A pak pro zaznam uloziste nas. Proc rovnou nevyuzit nas jako uloziste a taky jako zarizeni ze sw. Pokud ale myslis ze kazda jamera uz v sobe ma mngmnt a uklada na nas a ty pomoci sw se pripojis ke kamere a ta na nas k datum to se mi nelibi. Kamos ma ebay kamery zaznam na mikrosd. V tel ma sw od vyrobce a cte to z tech sd ale kazdou zvlášť. Prida nejakou jinou kameru a timpadem i jiny soft. Takze dva. Blbooost na rntiu. Kdyz mu nas poskytuje komplexne vse v jednom.

Kamery mám 2x dinox + 2x dahua

Kdybys mel dahuy vsechny urcite nvr od dahuy. Mas uz nas? Mas pak i vyuziti na NASku?

Nas zatím nemám. Proto zjišťuju zda-li investovat do Nasu nebo NVR. U toho NVR mám obavu, že příště koupím třeba jinou značku kamer a ty s tím nvr nebudou spolupracovat. Před x lety jsem začal s kamerami Dinox, pak je přestali dělat (sice Dinox je brandovaný HIKVISION) teď jsem šel do zn. Dahua. Nebo jsou ty nvr univerzální?

Nvr jsou urcite univerzalni, ale takovy musis koupit. Onvif je mocny nastroj. Otazka je, zda NAS vyuzijes i jinak. Pojud ano, napr na sdilene uloziste, filmy, foto atd, sel bych do nej. Pokud ale nas nevyuzijes nijak, rajeji bych sel do nvr. Ja ted delam jednomu site a ten chtel i nas a 2 kamery i nwr. Vysvetlil jsrm ze nvr netreba, ze vyzkousime jen nas, bude to lacinejsi a pokud nebude vyhovovat, tak se nve dokoupi. Ze bud usetri nebo bude na nule