» Poradna » Počítačové sítě

Zavedení rychlého internetu

Dobrý den,od pár lidí jsem se dočet, že je možné se domluvit s nějakým velkým poskytovatelem internetu (např UPC), že když se najde dost zájemců a někdo kdo si nechá do domu postavit zařízení na rozvod internetu po okolí tak to postaví a přivedou k vám rychlý internet. Jen by mě zajímalo jestli to je pravda a jestli s tím má někdo zkušenosti a pokud ano tak jaké jsou podmínky pro to aby se tohle uskutečnilo.PS zájímá mě to samozřejmě, že v mojí lokalitě je katastrofální internet a nevypadá to, že by se to mělo někdy v budoucnu změnit tak bych chtěl vyzkoušet jakékoliv možnosti jak to zlepšít. Přestěhovat mě samozřejmě napadlo a na to se nechystám.

Odpovědi na otázku

Jo a mám. Chtěl jsem přivést "khábl", přibližně 16km od koncového bodu, do stavení. Psal se rok 2007, cena by byla přibližně 2,4 mega za práce, a 0,5 mega* za materiál, plus povolení bych si vyběhal sám a to vč. katastru a dohodou s vlastníky pozemků, přes které "pojedu".* - V Kč.

A to jen tak příjdete/zavoláte na pobočku poskytovatele a ten hned zavádí kabel nebo je nutné splnit nějaké podmínky? Přeci jen pro jednoho uživatele si myslim, že asi kabel zavádět nebudou. Bydlím ve vesnici s cca 500 obyvateli v poměrně členitém terénu a chtěl bych tu co nejrychlejší linku to jde (samozřejmě v rámci nějaké rozumné ceny)

Zavedou to i pro 3 (slovy: tři) chalupy, když na to přijde. Ano mají své kolonky a dokonce i plán rozšiřování, ale to je jejich plán a za ten nikdo (kromě budoucích abonentů) platit nemusí. Jestliže chceš soukromou linku, tedy instalaci mimo dosah sítě, je to na dohodě. A platí to jak pro O2, ale jejich možnosti jsou omezené, vzdáleností ústředny. Tedy zavoláš na pobočku to ano, ale jen pro info. Následně si musíš dohodnout osobní jednání, resp. budeš informován o dalších možnostech. Počet zájemců pouze zlevní jednu instalaci, rozhodně to nebudou natahovat zadara, když to nemají v plánu. Nevím jak je to nyní, kancelář a vedení skrývají, je obtížné se i dozvědět jména vrcholných managerů apod. Dříve to bylo jiné, měli přímo kanceláře, a nemuselo se komunikovat přes jejich "cvičené opice" na telefonu. Ale myslím, že když začneš písemným stykem, dočkáš se odpovědi a s tím i dalších možností, jsou-li v tomto směru nějaké. Jen připomenu, že taková komunikace pak bude závazná, a pokud uzavřeš předběžnou smlouvu, budeš povinen hradit náklady, do dohodnuté výše nebo smluvené odstupné! Vlastně budeš v obchodním vztahu s UPC, s důsledky z toho vyplývajícími.Dodatek: Musí být zohledněn územní plán obce, stavební povolení na celé trase vč. míst, kde již jsou inženýrské sítě, následně zaúčtování materiálu, práce a další věci. Vše na tvůj vrub.

Jestli jsem to pochopil dobře, tak pokud mají v rozšiřovacím plánu místo kde bych chtěl zavést nějakou přípojku tak by se to eventuálně na podnět mohlo urychlit a bude to zdarma a pokud to v plánu nemají tak bych musel zaplatit plnou cenu instalace? Pokud to tak je tak mě zajímá jedna zásadní věc. Jsou nějaké podmínky jak zařídit natažení/upgrade přípojky zadarmo i přesto, že to nemájí v rozšiřovacím plánu? Dejme tomu, že by bylo třeba dostatek zájemců pro takový upgrade. Nebo tato možnost není reálná?

Co se na to zkusit podivat z druhy strany? :) Dejme tomu, ze jsem ISP a nekdo po me chce vybudovani pripojky nekam do pryc. Co rozhodne o tom, jestli to udelam nebo ne? No prece jestli to pro me bude financne zajimavy. Milion do budovani linky, ze ktery pak budu dostavat petikilo mesicne, urcite vrazet nebudu. To takhle kdyby se odberatel zavazal, ze bude dalsi aspon dva roky brat konektivitu za sto tisic mesicne, to by bylo neco jinyho.Pri znalosti mistnich podminek (jak daleko by bylo potreba to tahat, kolik zajemcu by se naslo, ...) pak lze sance na uspech celkem dobre odhadnout. I kdyz neco mi rika, ze kdyby to pro nejakyho poskytovatele bylo zajimavy, tak uz by to davno natahl sam.

Ne, plán se dělá na několik let dopředu, a před tím se musí vyřídit, jak projektová dokumentace, tak všechna nezbytná povolení od institucí. Jedině smluvním vztahem, a ty budeš zadavatel / plátce.