» Poradna » Notebooky

Zatížení disku 100% (windows 8)

Zdravím,vlastním Notebook Lenovo G570 s Windows 8 x64 (legální). Notebook mám necelé 2 roky a zničehonic mi začal při jakékoliv činnosti vyhazovat zatížení disku 100%, notebook je pomalý a disk evidentně nezvládá. Disk zpomaluje například Chrome nebo otevření nějakého programu, ale jedná se o řády jednotek Mb/s max. což by nemělo zasekat disk na 100%. Pamět notebooku se taky pohybuje okolo 50% zatížení. Zkusil jsem čištění přes Ccleaner (disk a registry), defragmentaci, prohledání počítače W. Defendrem. Chtěl bych zkusit nějakou utilitu na obnovu/opravu disku, ale v tomto se opravdu nevyznám a potřeboval bych pomoci.

Odpovědi na otázku

za ty 2 roky se zaházel všemožným bordelem ... jestli si už vyzkoušel všechno co se dalo, asi bych zkusil obnovu sytému. Ještě bych možná zkusil stáhnout HD Tune, na otestováni disku, zda-li je v pořádku. To vytížení paměti RAM na 50% je v normálu. Taky by ses měl podívat na vyčištění notebooku zevnitř. Důrazně ale doporučuji v servisu nebo u někoho, kdo to dělá denně. Myslím tím prach a různé nečistoty

nedavno byl v servisu kvuli mechanickemu poskozeni tudis otevren byl, a vycisten podle mě taky. po ty dva roky jsem ho uz jednou reinstaloval a podle mě by to nemělo být tak hrozné co se zanesení týče. Tohle se stalo ze dne na den. Bude se jednat o softw. chybu / vir / nebo nějakou aplikaci která tam škodí.

Podívej se, do správce zařízení, který proces to dělá. Je to bug na straně Microsoftu - občas to způsobuje indexování, jindy Defender. Jednu dobu mi to dělalo na netbooku, po čase to přestalo. Vytížení disku obvykle trvalo mezi 2-5 minutami.

Použij programy třetích stran na vyčištění a defragmentaci disku. Widle jsou O. S. který s oblibou archivuje spoustu zbytečného harampádí, dělaly to vždy a budou to dělat pořád.

Vadne sektory. Udelej povrchovy test (Error scan) programem HDTune. Pokud naskacou cervene bloky, pouzij na opravu bud utilitku od vyrobce HDD, nebo universalni HDD Regenerator.

Cosi podobne robi aj mne na dvoch rozdielnych notebookoch HP ale so systemom Windows 7. Z nicoho nic zacne dioda disku trvalo svietit, disk zufalo zapisovat a pocitac sa vobec neda pouzivat. Dokonca sa neaktualizuju ani hodiny. Po 2 - 3 minutach funguje vsetko opat dalej az do dalsieho problemu, ktory nastava nahodne - niekedy o par desiatok minut, inokedy o par hodin. Po vymene disku za SSD to trva z dovodu vyssej rychlosti zapisu iba par desiatok sekund, ale problem stale pretrvava. Skusal som vypnut obnovu systemu, chvilu to fungovalo bez takychto prejavov, ale po par dnoch vsetko po starom.

Nainstaluj na disk OS se kterým jsi ho kupoval. Nebo prověř disk, typicky HDTune nebo diagnostika výrobce.

Tak disk zlobí i v nouzovém režimu tudíž bude chyba v OS nebo HW.

Temer jiste vadny disk. Jak nekolikrat psano vyse, otestujete ho treba pomoci HDtune.(A ve vlastnim zajmu uz NIKDY nepouzivejte svinstva jako je CCleaner. Nicemu nepomuzou a mohou hodne uskodit.)