» Poradna » Počítačové sítě

Zátěžový test routeru

Zdravím,potřeboval bych poradit jak provést zátěžový test routeru. Asi týden zpátky se mi sám restartoval; jednou někdy dvakrát denně. Pak to ustalo. Restartoval se i bez zátěže, když jsem nebyl doma a přenos byl minimální.Objednal jsem náhradní zdroj, ale ještě před tím bych chtěl router maximálně zatížit jestli vydrží. Nevíte někdo jestli na to existuje nějaký software, který by cyklicky přenášel data v síti mezi routerem a notebookem nebo třeba mezi NAS (Synology DS418) a notebookem? Ruční kopírování souborů se mi nezdá moc efektivní. Chtěl bych ho zatížit třeba na 3 hodiny.Díky.

Odpovědi na otázku

Co je na ručním kopírování neefektivního ??? Zkopíruj celý obsah disku ...Jinak, jak si představuješ přenos "mezi NB a routerem" ??? Ta data musí někam jít.

Na to sa používa program 'iperf'

Díky. Jediná slušná odpověď.

Ale pochopitelne router nijak zasadne nezatizis nejakym prenosem soubory (tj. par velkych packetu, zvlast pokud mas zapnutou podporu pro jumbo frames). Zatizeni by bylo miliony 32 bytovych packetu za sekundu, hodne (stovky) firewallovych pravidel, nejake to sifrovani, atp.Ciste prehazovani velkych packetu "vidlema" ti nic nezatizi - jo ty krabicky toho sice moc nevydrzej, ale treba na mem routeru udela 1 Gbps provoz jen nejakych 10-12% CPU (vcetne NATu a firewallu).

Nevím, k čemu si myslíte, že to bude.To ho spíš zahřejte, ochlaďte, vynechte mu pár půlvln na zdroji a pak mu tam pošlete nějaký pořádný bordel po síti.Pochybuji, že se restartoval proto, že procesor jel na 100%. A i kdyby, musel byste to poslat wan - lan, jinak vám to půjde přes switch chip a otestujete kulové.

Jak v domácích podmínkách vynechám pár půlvln na zdroji?Zátěž zkusím tak, že párkrát za sebou stáhnu z netu nějaký 50 GB soubor a uvidím. Jak jsem ale psal - restartoval se i při minimální zátěži a to je právě ta záhada. Je to Netgear R7000 AC1900.

Právě proto, že se restartoval i při minimální zátěži, bych hledal problém na zdroji, fyzických rozhraních nebo softwaru.Osobně mi takové testování přijde k ničemu, protože test samotný vyjde dráž než router. A co získáte tím, že několikrát za sebou stáhnete soubor, ať už se při tom restartuje nebo ne, to netuším.

Pokud ma neco ten router otestovat, tak spise velke mnozstvi konkurencnich spojeni. Stazeni velkeho souboru obvykle neni nic, co by nejaky router rozhodilo.

Pro vysvětlení: https://www.zive.cz/poradna/administrace-rout... . Jen bych rád věděl, co se najednou fyzicky změnilo, že se mu náhle přestal restartovat?

Nezměnilo se nic ani teď a ani před obdobím restartů. Ani nový firmware nevyšel. Ani nová zařízení se nepřipojovala. Restartoval se při zapojení do běžné zásuvky i do UPS, kde je běžně.

"...Asi týden zpátky se mi sám restartoval; jednou někdy dvakrát denně. Pak to ustalo..." Teď zase píšeš něco jiného, tak co, kruciprdel!, PRAVDA?!

router rozhodně nezatížíš tím, že budeš přenášet data mezi nb a routerem. Zatížení routeru vzniká při provozu WAN - LAN. A to ani ne tak velkým datovým tokem, jako spíše množstvîm navázaných spojení. Žroutem výkonu jsou tedy třeba P2P sítě - tak si třeba nainstaluj nějaké torrenty a sdílej a stahuj, to ti zatíží router docela dost. Bacha ale na sdílení legálních dat. A ještě si. k tomu můžeš pustit Skype, to je taky P2P bazmek.

Zátěž pro router?Torrent, 30 souběžných stahování.

Víme málo informací. Co to je za router? Domů jsem si pořídil TP-Link TL-WDR4300 jako AP jen tak, na zkoušku. Padal i 5x denně. Tak poddimenzované chlazení jsem nečekal. I bez zátěže stoupala teplota procesoru k 80 stupňům, i na spodku routeru se málem nedala udržet ruka. Přidal jsem na procesor upravený pasivní chladič ze starého motherboardu a od té doby router nespadl. Má uptime vždy do výpadku elektřiny :)

Aha. Dál ve vlákně píšete, že jde o Netgear R7000 AC1900. Ten má opravdu masivní pasivní chlazení, ale je možné, že nemáte dobrý kontakt mezi chladičem a CPU.

Třeba to, že teď se několik posledních dnů nerestartoval a až dneska v noci jo. Až bylo po zátěži v noci všechno vypnutý, tak se restartoval. Je to prostě úplně náhodný.

Takže zdrojem to není. Vyměnil jsem a restarty trvají.

Takze reklamace. Mimochodem pouzivam uz pres rok XR500 a funguje naprosto skvele. Preju hodne stesti s nahradnim kusem!