» Poradna » Ostatní

Zateplení paneláku

Jsme v bytovém družstvu(ne družstvo vlastníků)a chceme zateplovat dům,plně za peníze jen tam bydlících družstevníků, vedení družstva však trvá na tom, že jen ono má právo vybrat stavební firmu, která práce provede.Znamená to, že ač v průměru na rekonsrukci dá každý byt skoro 120 000,-Kč,(a máme přes 100 bytů), a přesto, že družstvo na to nepřispěje ani pětníkem , si nesmíme my sami rozhodovat o svých penězích. To je zcela absurdní, nikdo z nás to nemůže pochopit. Setkali jste se s tím?

Odpovědi na otázku

Vedení družstva do toho nemá co kecat, dokud mu to neodsouhlasí schůze nájemníků - podmínky jestli stačí nadpoloviční většina, musíte mít ve ve smlouvě.

Pozor, v tomto případě majitelem domu je bytové družstvo a jako majitel rozhoduje téměř o všem. To je prostě tak pokud je družstvo zapsáno v katastru nemovitostí tak je majitelem a bude dělat tak jak uzná za vhodné. A bohužel s tím nic neuděláte. Pouze pokud by se prokázalo že družstvo vybralo záměrně předraženou nabídku nebo provedlo jiný podraz. Pak je možné to řešit soudní cestou ale to může trvat i 10 let.

A kdo je družstvo? To jsou přece členové, kteří si to platí. Nájemníci si vyberou firmu která jím to udělá. Družstvo to schválí, případně může doporučit nějakou jinou firmu. Aspoň u nás to tak funguje.

tak by to mělo být ovšem praxe je bohužel v mnoha případech jiná. Vedení družstev jsou mnohdy pěkní slušně řečeno vykukové.
Věc se má ale takto pokud se s vedením družstva rozumně nedomluví nebo pokud ho nejsou schopni odvolat tak nezmůžou vůbec nic.
Jeden příklad za vše : jsme majitelé bytových jednotek sdružení ve společenství. Před třemi lety jistý člen statutárního orgánu ing.Zdeněk Nosek místo všemi majiteli odsouhlasené opravy střechy zboural na budově skoro všechny komíny. V centru památkové zony v Liberci ! Stavební úřad ani památkáři nebyli schopni ani ochotni tuto barbarskou devastaci zastavit. Zastavil jsem to až já osobně když jsem vyběhl na střechu vzteky bez sebe a s kuchyňským nožem. Policie neudělala vůbec nic - trestní oznámení na ing. Noska bylo odloženo. Ani Krajský úřad ani Ministerstvo nezakročili.
Víru v právní stát jsem už definitivně ztratil.

Zkus si přečíst stanovy. Tam by mělo být jasně napsáno, jak se takovéto věci řeší. U družstva nájemníků o tomhle má rozhodovat členská schůze, ale je možné, že u vás je to jinak. Pokud máte ve stanovách napsáno, že představenstvo řeší tyto věci výhradně samo, tak to má sice výhodu v tom, že nemusíte pořádat členské schůze, ale také nemáte absolutně nárok představenstvu kecat do toho, co dělá, nebo ne.

Druzstva maji sve kamaradicky ve firmach, ktere jim sypou do kapes tucne provize za priklepnute zakazky. Nepocitejte s tim, ze kvuli jednomu domu se bude menit tento zabehnuty korupcni system. S tim zateplovanim to neni zadna vyhra a jeste si to rozmyslete. Dobre je vymenit pouze okna. Jen se zadluzite, cena nemovitosti stale klesa a na teple neusetrite vubec nic, protoze musite vetrat. Prvni zateplene domy v nasem okoli uz jsou pekne skarede. Maji odporne spinavou zlutou fasadu. Dole je omitka derava a jinak ponicena od vandalu. Nahore od ptaku, kde si delaji hnizdecka. Steny nekterych domu na jizni stranu jsou pokryte souvislou vrstvou plisni, nebo mechu. Cekaji vas neustale pravidelne naklady na lakovani fasady. Nove nalakovane domy jsou velmi hezke, to ano. Ale za par let ... Muj nazor je - vsechno zbourat.

"Všechno zbourat", že by to napsal Havel, velký odpůrce paneláků! Kde pak by dneska všichni, Ti co v nich bydlí, asi byli? A fabriky jsou podle něj koncentráky! Asi chce všechno zbourat. Stejně, díky jemu tady jednou zbudou chýše a dařbujánské vily. Ale to nechme řešit našim dětem "hmmm, abych tak, hmmm řekl, hmmm smysluplně, hmmm, spějící ke světlým zítřkům!"

Ano mají kamarádíčky a nejen ve firmách, ale navíc ty družstva bývají "rodinný podnik" Naše družstvo například tlačí nájemníky do izolací apod., aby za následně nutný úvěr dostali od bank provize! Souhlasím že to zateplení opravdu moc nevydrží, už nedávají ani perlinku. Zbourání ale není takové jednoduché

Nájemníci bytů na rozdíl od představenstva družstva nenesou právní zodpovědnost. Každý člen družstva může představenstvo žalovat za chybné rozhodnutí, pokud nemáte k představenstvu důvěru, zvolte jiné, případně požádejte družstvo o převod bytů do osobního vlastnictví (na převod máte zákonný nárok).

pokial ste len členovia bytového družstva a nie vlastníci bytov,tak máte len dve možnosti,požiadať o prevod bytov do osobného vlastníctva,vystúpiť z družstva a vytvoriť združenie vlastníkov bytov a potom si môžete rozhodovať o svojich peniazoch,lebo až ked budete de facto a de jure vlastníci bytov,budú to aj kompletne vaše peniaze,alebo sa zmieriť s tým,že všetky dôležité investície bude riadiť terajší vlastník bytov,a to je obvykle družstvo,vy ste iba členmi,zatial nie vlastníci

Tak já nevím - družstvo u nás v domě už 8 let, a bez schválení 75% většinou obyvatel domu, si představenstvo, ani neškrtne. Záleží na družstevnících, jaké si schválili stanovy.