» Poradna » Ostatní

Zásilka z číny přes Českou poštu - uloženo, poškození

Dobrý den,Je stav "Uložení zásilky - poškození" standartní pro všechny proclené zásilky nebo jde o skutečné poškození ? Nebo jinak: přišla někomu zásilka až domů (bez informace o "poškození", u které se doplácelo DPH ?

Odpovědi na otázku

ne, pokud celníci usoudí, že máš zaplatit clo nebo DPH, tak ji zadrží, pošlou ti papíry a musíš si zajistit vyclení - buď zaplatíš cca 2 stovky a vyřídí ti to někdo z české pošty a ty pak jen zaplatíš dph, příp. clo, nebo zaplatíš stovku a zajdeš si to vyřídit osobně.

To vím, proclení už prošlo. Zásilka celně odbavena - propuštěna do další přepravy => Výstup z vyměňovací pošty => Vstup zásilky na SPU => Výstup zásilky z SPU => Přeprava zásilky k dodací poště => Uložení zásilky - poškození.Mě zajímá, jestli při otevření zásilky na celnici automaticky označují zásilku jako poškozenou.

nejjednodušší podle mne bude si zavolat na tu poštu.

To vypadá, jako kdyby to nějakýmu ňoumovi po cestě upadlo.Záleží také co sis objednával, pokud třeba nějakou baterii pro Samsung, která jim po cestě vybuchla, tak bude zboží označeno jako poškozené no .Pokud se ti nikdo neozve, tak bude lepší na poštu zajít nebo tam zavolat co se zásilkou je, že je poškozena.

Jdi na postu. S nejvetsi pravdepodobnosti jde o "poskozeni" (rozumej otevreni) baliku celnikama.

Celníci balík označí jako proclený a pošta by to neměla vyhodnocovat jako poškození ;)

Jo to, jsem mysel tím automatickým označením jako poškozené. Proto jsem se tu ptal, jestli někomu přišla proclená zásilka bez tohoto označení.

Ano, mě přišla s doplatkem DPH a bez označení "poškozená".

díky

Mě sice nešla zásilka z číny, ale nechával jsem si něco posílat z USA a celníci to jen prosvítili rentgenem (nebo čím) a poznali o co jde. Nemuseli to otevírat a čumět dovnitř. Případně součástí proclení je myslím i nějaké doložení toho co jsi koupil. Pokud to přibližně sedí s tím co vidí na rentgenu tak nemají důvod to otevírat.A mě to přišlo normálně, žádnou poznámku o poškození jsem neměl. A ani balík nebyl otevřený.

Poskozeni rozhodne neni to, ze to kontrolovala celni posta.

Vloni jsem měl problém: viditelně poškozenou zásilku doručovatel ČP nedoručuje, pobočka tzv. ji uloží a vyrozumí adresáta o doručené poškozené zásilce; adresát se pak rozhodne co a jak- převzít, nechat rozbalit, odmítnout.Pokud ji nechá rozbalit v přítomnosti ved. pracovníka, ten sepíše protokol o rozsahu poškození vně i uvnitř, otevřenou zásilku už musí adresát převzít a další vyřizuje. Na zásilce musí být Výlep celní služby- Rozbaleno a Procleno. Celní služba běžně došlou poškozenou zásilku neotvírá a informuje adresáta, další procedura je dle jejich správního řádu.Zřejmě k poškození došlo při přepravě na pobočku ČP a odesilatel odmítne další komunikaci.

Zasilek z ciziny(i z ciny) jsem uz mel hodne, nekolikrat jsem proclival ja, nekolikrat jsem to nechal vyridit postu, nekolikrat to celnici rozbalili, ale tohle jsem jeste nevidel. Takze odpoved je, ze normalni to neni.

Ptáš se opravdu hloupě. Ty si myslíš, že zde diskutující disponují jasnovidností a řeknou ti, jak to máš poškozené? Asi jsi líný si tam zajít a nechceš platit clo.

Pokud celníci zásilku otevřou opět ji zase po sobě zalepí (většinou jen dost provizorně) a označí nálepkou "Otevřeno pro celní účely" - https://www.celnisprava.cz/cz/clo/odbavovani-postovn... . Dá se to dohledat na webu.

To je ovšem celní otevření v ČR. Jak ale vypadá, pokud k proclení dojde v první zemi na hranici EU? Jak taková nálepka vypadá v zemi odesílatele? Celníci totiž mají právo to otevřít jak v zemi odeslání (Číně), tak třeba jakmile dorazí do Evropy (UK - Heathrow, DE - Frankfurt nad Mohanem, Švédsko - Stockholm-Arlanda). Největší vtip je v tom, když to jde přes několik spedičních společností, doma ti zazvoní kurýr, ty si balík prohlídneš a on ti řekne: „Poškození já neřeším, bylo to pojištěné, tak se domluvte s odesílatelem.“

Nejsem si úplně jistý, ale popořadě. Proclení v zemi odesílatele zajišťuje odesílatel při předání k přepravě a žádná informace o otevření celnicí není tedy potřebná. Proclení na druhé straně probíhá v zemi určení, na vstupu do EU jen rentgen a otevření pouze v případě podezření na něco nekalého. Předpokládám, že v takovém případě bude cedulka obdobná, jen v jiném jazyce. V každém případě na ní bude napsáno Clo v řeči příslučného státu nebo mezinárodní Duane, Zoll, Duty... No a poškození obsahu balíku neřeší na místě nikdo, ani pošta. Je-li balík poškozen prostě ho nepřevezmu a dodejce je povinen o tom sepsat zápis. Je jedno jestli je to pošta či nějaký kurýr. Pravda už jsem jednou zažil, že kurýrní služba poškozený balík vrátila jako nedoručitelný, kurýr si zřejmě zápisem vytřel zadel a bylo hotovo. Některé služby nabízejí asistenci kurýra při otevření balíku jako svědka, ale to je myslím spíš jen výjimka a určitě s patřičnými omezeními. Něco v tomto smyslu jsem četl, ale nejsem si jistý, jestli to bylo na webu Celní správy nebo jinde, takže ber to s rezervou.

Nemáš úplně pravdu. Párkrát jsem použil zprostředkovatelské služby na posílání z USA do ČR a balík mi proclili v Anglii na Heathrow a rovnou mi napsali na e-mail, že mají můj balík a mám jim zaplatit clo. Na této stránce vyplníš údaj o balíku a zaplatíš clo http://www.gfsgateway.co.uk a během několika dnů ti dojde faktura.Samozřejmě součástí komunikace bylo, že pokud s vypočtenou hodnotou nesouhlasím, mám poslat doklad o hodnotě (vždy to vypočetli správně), pokud nesouhlasím celkově, vrátí ho odesílateli.

Však říkám ber to s rezervou. Někde jsem to četl takto, ale nevím už kde. Takže jestli to bylo jinde než na webu Celní správy může být všechno jinak.

Jsou dvě možnosti:1) hlubší integrace EU a rovnou se to začne clít při prvním vstupu2) samozřejmě je možné, že kvůli daním ty společnosti fungují tak, že v každé zemi mají pobočku a posílají si to mezi sebou a v tomto případě bylo místo určení UK a tam pak přelepili nálepku ČR a šlo to dál (krabici už jsem vyhodil, tak se nepodívám); z tohoto pohledu je to samozřejmě svinstvo, protože když jsem se ptal v té zprostředkující společnosti, tak mi řekli, že za nic neodpovídají a nic neví a že se mám zeptat celníků sám. Ideální způsob shrábnout zisk za každou manipulaci s balíkem a jeho odeslání, ale současně nezodpovídat za obsah balíku a na dotazy psát „Nic nevíme, zeptejte se tam“.

Toto je sice poměrně dávná diskuze, nicméně přidávám svůj případ. Objednávka zboží z Číny a průběh sledování: " Typ zásilky: Doporučený balíček, Hmotnost zásilky: 1.425 kg, Výše dobírky: 0 Kč, Počet kusů: 1 kusDatum Událost PSČ Místo vzniku události20.3.2020 Uložení zásilky - poškození. 16005 Praha 6517.3.2020 Přeprava zásilky k dodací poště. 17.3.2020 Zásilka vypravena z třídícího centra. 22200 SPU Praha 02217.3.2020 Zásilka v přepravě. 16.3.2020 Převzetí zásilky vyměňovací poštou. 22000 vyměňovací pošta Praha 12016.3.2020 Podací číslo zásilky ze země původu: RV........CN. 4.3.2020 Odeslání zásilky do České republiky. 4.3.2020 Zásilka převzata do přepravy." Takže mně z toho vychází, že balíček byl poškozen Českou poštou při přepravě na pobočku ČP, ze které měl jít přímo ke mně. Co se bude dít dále, to nevím. Je sobota a oznámení ve sledování mi přišlo v pátek, takže počkám na příští týden. Asi zajdu i na poštu pro informaci, jak mám a zda-li, musím sám nějak postupovat.

Takže abych to nějak ukončil (ukončeno již je). Nevím zda byl balíček (1,4 kg) poškozen během přepravy z Číny, nebo Českou poštou, vím zcela určitě, že po oznámení "Uložení zásilky - poškození. 16005 Praha 65", nepřišla vůbec žádná informace co s tím a telefonicky se nebylo možné dovolat! Takže jsem kontaktoval přímo prodejce v Číně, on si překontroloval dle sledovacího čísla stav zásilky a dokonce mi podal přesné informace jak mám postupovat tak, aby mi vrátil peníze. A ještě se omluvil. Peníze už mám zpět na účtu a jakmile se zklidní chaos způsobený coronavirem, hned od stejného prodejce beru to samé zboží. V současné době spíše nákupy přes zahraniční e-shopy spíše nedoporučuju. Vládne všeobecný chaos...