» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zasekávání systému a dlouhé načítání

Dobrý den,mám problém se zasekáváním systému w7 a dlouhou dobu se načítá než to dokope až na plochu. Pokud zapnu PC tak se vše kontroluje "pípne" a naskakuje systém. Ten se načítá velmi dlouho a když se načte a libovolně kliknete např. Pravý na plochu tak systém zamrzne a začne se sekat. Pokud se mi podaří kliknout na tlačítko "restart" tak se systém třeba půl hodiny vypíná, ale nevypne se -> pomůže až když pc vypnu na tvrdo. Poté ho mohu zapnout znovu a pokud naběhne vše funguje (prohlížení internetu, videí) a žádný problém, ale když zapnu jakýkoliv program vyžadující větší výkon jako např. hry či grafický editor tak na něm mohu chvíli v pohodě dělat/hrát a potom najednou prásk zasekne se systém po stisku ctrl+alt+delete (ani se neobjeví vybrat možnost spustit správce úloho) ale vyjede mi tabulka, že systém se zasekl stiskněte tlačítko ESC pro ukončení. Pokud to nepomůže, stiskněte tlačítko napájení. (přesně si to nepamatuji slovo od slova, ale toto je nejdůležitější). A znovu musím natvrdo vypnout. Zkoušel jsem reinstal win. a také to nepomohlo. Připadá mi dle zvuku co jde od HDD "jakoby se o něco zasekl a nemohl se roztočit dál". Je možné, že to je HDD? Do teď mi vše fungovalo v pořádku. Děkuji za radu a brzkou odpověď.

Odpovědi na otázku

Nesdělil jsi základní info:1) hw sestavu;2) verzi s stav BIOSu|UEFI;3) SMART systémového SSD a datového HDD|SSD;4) verzi firmware systémového SSD.Doplň.

1) nemusí mít SSD2) nic z toho není až tak důležité

Ano je to dosti pravděpodobné, že odchází HDD. Nebo něco jiného.

Ještě doplňuji PC sestavu:HDD : WD Caviar Blue 500GB (WD5000AAKX)ZDROJ: 700W (výrobce si nepamatuji)CPU : AMD FX4320CHLADIČ: COOLER Arctic Cooling Freezer 7 Pro rev.2RAM: Kingston Hyper X fury 8GB (2x4GB) 1886MhzDESKA: ASROCK 960GC-GS FXGRAFIKA: NVIDIA GTX 1050Ti SC GAMING (výrobce EVGA)OS: Windows 7 Professional 64 bit SP1

Prehistorická sestava:chybí systémový SSD.Doplň požadované info.

jedna otázká bios mám zaktualizovaný přímo od výrobce desky ten uvádí verzi 1.70 (poslední co vydal pro tuto desku) tu verzi mám už rok a jsem plně spokojen - do teď vše jelo v pořádku. Nechápu co je SMART systémového SSD (SSD disk nemám a zatím ho pořídt v plánu nemám).

VŽDYŤ TAM UŽ NAPSAL DOSTATEČNÉ!!!SSD NENÍ POTŘEBANENÍ HROZNÝ PC

Hmmm, HDD z roku 2011. Pokud se dostanete do win, tak zkuste přečíst ten smart, nebo zkuste přímo projet test, třeba pomocí HDtune, nebo stáhnout Cristal disk info,..... nebo něco.Pak by také bylo dobré identifikovat zdroj. Může odcházet i ten. Asi to není žádná kvalita, že?

bohužel už se nenačte systém... Zdroj byl poměrně drahý a je starý dva roky necelé. Podívám se na výrobce zdroje.

výrobce je fortron

To je nic neříkající. Fortron ale není valný výrobce. Občas má záblesk dobré řady, ale za měsíc se prodává pod tím samým jménem zase plebs, atd...Už jen to, že jste si mohl dovolit koupit 700W (naprosto zbytečně) říká, že to je šunt. Pochybuji, že stál 3000Kč, co stojí rozumné 700W zdroje.

Napište, celý název toho zdroje. Hledat nemusíte, stačí si přečíst štítek.Teď už to chce spíše vědět co to udělá. Pokud počítač už ani nepípne, tak je to asi zdrojem. Pokud to nabíhá, ale kousne se to, tak to může být disk, nebo klidně něco jiného, například deska, která, jen tak mimochodem, není pro dané CPU zrovna nejvhodnější.Pokud si nevíte rady, tak tady těžko něco zmůžeme. Odneste to do servisu. Až zjistí co to je, tak se podle ceny opravy rozhodnete, zda to opravíte, třeba ten hdd, nebo pokud to bude horší, tak pořídíte nové.

vím, že není nejvhodnější deska :) do teď pokud byl nějaký problém... tak jsem ho vyřešil sám. Nejsem neschopný v tomto oboru... zapnu pc pípne a jediné na co se dívám je na spouštění systému... a víc ani ťuk... zkusím jiný HDD. Tento má opravdu nezdraví zvuk... jakoby se zasekl... a jde to od disku...

Tak to zdrojem nebude. Nejpravděpodobnější bude ten disk. Máte tedy podezřelého. Jediná možnost jak to zjistit je výměna. Nebo boot nějakého test média, jako je třeba Hiren´s boot CD, nebo tak.

Zkusím jiný disk. Pokud to nepomůže tak to tipuji na desku... ale myslím si, že je to disk....

Ale nevěřím, že to je deska... tu bych poznal...

zdroj velice podobný mému (stejný výrobce, ale novější model) https://www.czc.cz/fortron-hydro-700w/194420...

To nebude podobný

tak je to ten samý zdroj štítek odpovídá tomuto zdroji. :)

Před zásahy do hardvéru a složitými kontrolami systému je dobré se kouknout na to, co je na ploše (složka plocha nebo deskotop).Co je na ploše, to se musí při spuštění PC načíst do paměti, a při vypnutí uložit na HDD (ono to sice na HDD je, ale musí se všechno zkontrolovat, jestli nedošlo k nějakým změnám). Proto může zapnutí a vypnutí trvat dlouho.Navíc, to co je na ploše, zabírá paměť - pokut je tam hodně dat, tak je paměť tak zaplněná, že PC není schopný fungovat.Někdo dělá tu chybu, že si na plochu odkládá obsáhlé soubory a potom se diví, že PC je pomalý nebo nechce fungovat.Poučení: NA PLOCHU PATŘÍ JEN ZÁSTUPCI - nějaké složky nebo soubory se tam mohou odkládat jen při práci a potom je vrátit do dokumentů.

Tak ještě že tohle byl problém někdy s Windows 98

Toto by nebyl peoblém při reinstalu windowsu na PC... reinstaloval jsem win a stale to dělá to samý...

A už jste to tedy vyřešil?

Plácáš se v tom už 4 dny. Už jsi se konečně podíval, v jakém stavu je ten starý disk? Skoro bych se vsadil, že bude problém právě v něm a když ho vyměníš za SSD (HDD dnes koupí na systém jen blázen), bude po problému.

Ano vyřešil bylo to HDD, čekal jsem na nový disk než přijde. (Stejně bych nový disk musel koupit)

Jen doufám, že ten "nový disk" je SSD a ne pomalý HDD.

Rychlý HDD stačí (někomu i ten pomalý)