» Poradna » Ostatní

Žárovka s bílým světlem svítí, se žlutým ne - problém není v žárovce

Dobrý den, mám lampu, kam jdou 250W žárovky se závitem E40. Když do lampy zašroubuju žárovku s bílým světlem, tak svítí, když tam dám žárovku se žlutým světlem, tak nesvítí. Myslel jsem, že je to žárovkou, tak jsem koupil novou a nejde ani ta nová, kde může být chyba? Je to lampa, která se zapojuje do předřadníku. Myslíte, že může být chyba v předřadníku nebo v lampě?

Odpovědi na otázku

Ty lampo, nejsou tam náhodou výbojky a ne žárovky?

Máš pravdu, jsou tam výbojky.

A co oranžová se zelenými puntíky, ta svítí? Pokud ani ta ne, je třeba zavolat exorcistu...

Napadlo te ze třeba nemá na středu kontakt?

Kontakt by měl být v pohodě. Hlavně se ničím s druhou výbojkou neliší (kromě barvy světla) a jedna svítí, druhá ne.

Google mi pro výbojky nabízí různá zapojení (s nebo bez zapalovače), to by mohl být důvod, že tvé výbojky nejsou tak stejné jak myslíš.

1) nejsou to žárovky, ale výbojky a 2) rozhodně nemůžeš dát libovolnou výbojku do libovolné lampy jen proto, že mají náhodou stejnou patici. Svěř to elektrikáři, ten si bude schopen zjistit, jaké výbojky tam pasují.

Není to libovolná výbojka, ta výbojka tam má normálně pasovat, to jsem si zjišťoval. Lampa předtím normálně fungovala se stejnýma výbojkama. Nějakou dobu jsem ji pak nepoužíval a teď jsem ji zase začal používat, dal tam bílé světlo - funguje a když chci dát žluté, nefunguje (to, které předtím fungovalo). Zkoušel jsem to několikrát měnit - bílé svítí, žluté ne (žluté mám 2). Nemám kde jinde bych výbojky vyzkoušel, ale bylo by divné, kdyby obě nefungovali, když ta jedna předtím fungovala bez problému a ta druhá je nová.