» Poradna » Počítačové sítě

Zapojení NAS

Dobrý den,pořídil jsem si menší NAS server pro zálohování fotek, videí, dokumentů. Nyní přemýšlím, jak ho nejlépe do této počítačové sítě zapojit, aby byla rychlost přenosu dat co nejefektivnější. NAS server je v provozu denně pouze od 6 h do 18 h. NAS server má celkem 4 Ethernet porty. Potřebuji efektivnost přenosu v lokální síti, zálohování dat a přístup k NAS serveru kdekoliv že Světa. V každé místnosti s PC mám 1 G Ethernet zásuvku, a všechny tyto UTP kabely vedou do jednoho místa, kde se nachází router... Tento router má již pouze 2 volné porty. (tento router komunikuje s vnější sítí). Samozřejmě si myslím, že by bylo dobré tento server dát tam, kde je tento router, pořídit větší a zapojit zde NAS se všemi konektory... Je však jiné řešení, když tento server do této místnosti dát nechci? Napadalo me řešení, že ho umístit do místnosti, kde se nachází další 2 PC, ze zásuvky vede UTP kabel do dalšího routeru a poté z routeru k obou PC.. Pro tyto 2 počítače potřebuji rychlost přenosu mezi NAS co nejvyšší... Je však i jiné řešení, aby v lokální síti měly všechny počítače stejnou rychlost přenosu mezi NAS?Děkuji.

Odpovědi na otázku

Pokud mas v nasu disky plotnove, 5400it,tak bohate staci 1Gbit eth port. Nepisrstyp. Tak muzem jen hadat co ty 4 porty umi. Mozna umi lag, mozna ne. Pokud muzes spojit vcechny 4 porty najednou, nejidealnejsi by byl switch, ale stejne do pc ti to pujde jen 1Gbit portem. Takze max nejakych 120MB. Proto na doma je to zbytecne resit. Jinak i router si nenapsal, protoze jak pisu i druhe zarizeni musi umet lag (link agregation), takze v domacich podminkach je to naprd. Ovsem kdybys tam mel 4x ssd na raid5 tak nejlepe je to zapojit do 1Gbit switche vcechny porty, tam to nastavit a pc pak pripojit na ten switch. Ale linka ti da jen 120MB ale na druje pc muzes zaroven taky tahat 120MB a kdyz se zamyslis, tak toto se pouziva ve firemni svere kde je vice pc pracujicich z daty. Doma je to zbytecnost. Jo nejaky 8port switch s mngmnt, ktery to umi a neni uplny smejd vyjde okolo 2tis spise vic

Ce je to za tajný NAS "server"?

resis nesmSly.proste ten nas nekde pichni do site, a tam bude. pokud mas gigovou sit, a v tom nasu nemas ssd disky, tak brzdou toho cirkusu nebude sit, ale disky.a nevim tedy co si predstavujes pod pojmy zalohovani domumentu s fotek (a kolik toho zalohujes), ze resis takove blbiny.

Blbost, i blbej RAID 5 z 4x pomalého HDD, daleko přesahuje 100MB/,s, co ti dá 1Gbit/s připojení.

No ale to by musel mít 2,5/5/10 Gbit síť - a to nemá. To by mělo smysl v síti, kde s tím pracují desítky klientů dost intenzivně - to asi nebude domácí situace.A v okamžiku, kdy chce přístup z internetu, je to omezeno rychlostí přípojky, to 1 Gbit opravdu nepřesáhne (UPC má v nabídce max. 500 Mbit a to ještě jen jedním směrem).Takže doma stačí gigabitový switch, AP na gigabitu 5GHz, a to je asi tak všechno, co za normální peníze dá a má smysl pořídit.

jasne, ale to tu uz bolo viac krat napisane. On chce pripojit vsetky, tak nech si ich pripoji. Bude ho to stat navyse 3 patch kable a bude mat dobry pocit ako to zrychlil. Why not?

Záleží na tom, co v tom NASu je - jestli 4 síťové karty nebo jedna a 4 portový switch (to bych předpokládal).Pokud je to switch a propojí ho s druhým switchem několika kabely, může taky hloupý switch bez spanning tree pěkně zblbnout.

"NAS server je v provozu denně pouze od 6 h do 18 h""Potřebuji efektivnost přenosu ..... a přístup k NAS serveru kdekoliv že Světa" to ho jako na noc vypínáš ? V noci se obvykle v NASech dělají kontroly dat a další testy, takže rozhodně je v provozu i v noci i když o tom nevíš..

Kontroly a aktualizace jdou nastavit do jakékoliv hodiny si přeješ. Také jsem ho na noc vypínal.

a proč si ho vypínal ?

lebo existuju aj ludia s posokodenym mozgom co si aj wifi vypinaju o 22.00 a potom nemoze nic pozriet na internete az do 7 rano :) Nas kludne moze nastavit, aby sa vypol/zapol v zelanu hodinu sam.

pokud se NAS vypne tak kdo ho zase zapne ? NAS neni jen o sdileni souboru v lokalni siti a kdo ho vypina je trotl, nebo vubec nevyuziva jeho funkce (vypinani primo znemoznuje jeho vyuziti je to proste NESMYSL)Staci snad nastavit uspavani disku coz je tam stejne v defaultu a po uspani to ma jen minimalni spotrebu kterou opravdu nemusi nikdo resit (jiste mi nekdo napise ze i tech 5-10W je silenych a ze se to vyplati vypinat... blbost)

ovladacie panely > hardware a napajanie > plan napajania > vytvorit: zapnut o: yy:yy vypnut o: xx:xx

a este akykolvek den to mozes mat inak alebo rovnako.. moznosti je vela

A to ještě tajíš pubošovi, že vypnutý NAS probudíš přes WOL.

NAS server jen uspávám... Mám ho jen chvilku... Wifi určitě nevypínám Ale pokud nepotřebuji mít tento server spuštěný nonstop, tak proč bych ho neuspal? Pokud někdo tento NAs bude potřebovat mimo dobu automatického spuštění a uspání, tak proč by si ho nemohl probudit přes WOL? Nešetří se tak ty disky??? Není lepší, aby ty disky trošku zchladly? Jinak pokud něco opravdu nepotřebuji, tak to dám do Stand by režimu... pokud se mi to neosvědčí tak to hold bude běžet pořád...

A není to o tom, jestli na to mám či nemám... I kdybych byl miliardář, tak se budu chovat stejně, neboť životní prostředí je prioritou

Lol, těch pár W je ohromná úspora.Raději jdi blokovat nějaký hnědouhelky, to má daleko větší smysl.

Nebo vysadit stromky. Ono taky ustavani a probouzeni, nebo porad roztaceni disku ma vliv na spotrebu i zivotnost. takze caste probouzeni disku ti vezme vice eletriky, nez porad bek. Navic zmena teplot disku taky neni dobra, lepsi aby mel stabilni teplotu. Ja vzdy trnu v datacentru, kdyz vypiname NAS/servery z nejakeho duvodu, zda po zapnuti disky najedou vsechny. I tady byl clanek o tom. JInak optavdu disk za chodu i sNASem neni žrout. Ja taky jsem pro ekologii, ale trosku jinak. 15-20W neni moc, ale je treba se zapojit jinak.

To je kravina. Disky jsou dělané na nonstop provoz a každé zbytečné rozjetí jim snižuje životnost. Lepší je nechat je jet 24/7, je to úspornější a neskonale ekologičtější, než po třech letech šetření si nechat zbytečně přes půl planety poslat nový.

imho on hlavne netusi, ze NAS okrem zalohovania zvlada 3558 dalsich funkcii, takze to chce vypinat. Ked pride na to, ze to napr. moze mat ako radius server pre bezpecnejsiu Wifi, alebo si tam moze napojit kamery, alebo hrat z toho na telke filmy, na telefone hudbu.. tak ten nazor prehodnoti :)

No právě... Já chtěl právě i nějaký NAS server, který má rovnou výstup na HDMI... abych si připojil jen malou televizi a mám to už rovnou jako "DVD" přehrávač... Navíc nezatěžuji síť.... dále si toho cením v mnoha věcech... o kamerách samozřejmě vím, ale spíš to také využiji pro stahování větších souborů třeba přes noc, bude li třeba... rozhodně raději budu mít puštěny tento nas server ktery mam v místnosti, kde jsem minimálně než mít nonstop pusteny pocítač kvuli stahování,... vím že to umí podstatně více věcí... Mnoho lidí to asi vidí pouze jako úložiště soborů... ale tento NAS - je opravdu NAS servrem (QNAP TS-453A-8G)

No vidis... a uz jsme u veci proc je nesmysl to vypinat a nechat delat otrockou praci

Dle svých vlastních zkušeností, které získám si rozhodnu sám, jestli ten server budu vypínat nebo nebudu... Co je Vám do toho???? Pokud ho budu potřebovat pro nepřetržitý provoz, tak ho puštěný nechám.... Je to snad moje věc... Já se ptal úplně na něco jiného.

To by bylo na tebe moc složitý.

ale tak.. zkus mi to vysvětlit proč je potřeba NAS na noc vypínat.. třeba to pochopím.

Protože Greta.

Jako gretén?

napis aky to je NAS a potom sa mozeme bavit dalej..

Omlouvám se, děkuji za rady.. Jde o nás QNAP TS-453A, momentálně ho mám osazeny 2x8 TB disky od WD s otáčkami 5400 / s. Disky mám v zrcadlení. Jinak napsal jsem to blbě, NAS pouze uspavam a pokud ho akutně potřebuji mít zapnutý, tak ho zapnu klidně dálkově přes síť. NAS potřebuji hlavně pro zálohu velkého množství fotek a videa a to ne jen zde, ale abych mohl provést zálohu třeba dálkově ze zahraničí... Potřebuji také zálohy automatické bez toho aniž bych musel myslet na to, jestli jsem zálohu provedl nebo ne.. Pak ten server rád využiji také v domácnosti, neboť mám několik duplexní h souboru... A to jak na počítačích, tak externích discích... V budoucnu plánuji využít NAS také pro web. Také si cením toho, že mohu dálkové spustit workstation.

ok, tak postupne..V domacich podmienkach pre tvoje ucely ti staci zapojit 1xRJ45, ale ked trvas na viac sietovkach, kludne... na 1PC zvysenu rychlost nevyuzijes, v pripade ze zapojis 2 sietovky, tak bude z 2PC "plna rychlost" Lenze to ti je zas naprd, lebo ti to nezvladnu tie 2 disky v mirrore :) takze pre domace potreby ti staci 1 sietovka.Zalohovanie doma z vnutornej siete je v pohode, to ti pojde okolo 100MB/s Problem bude so zalohovanim zvonka.. 1. tvoj download, 2. mas verejnu ipv4? 3. mozes si presmerovat v routri porty? napr. FTP? Qnap nerobim, ale na synology by som to riesil cez FTP..

inak samozrejme si kup switch, pripoj ho k tomu routru a kludne mozes zapojit vsekty 4 LAN z NASu. Zapnes bonding a mas vybavene...

Takže pomalé disky 5400rpm a řešíš síť? To snad ne, s takovou konfigurací nevytížíš ani 100Mbit síťovky Takže bereš blbosti, připoj to normálně kdekoliv do 1Gbit sítě a máš to s vysokou rezervou. Síť ti to opravdu brzdit nebude.

chapem co chces povedat, ale zas nezavadzajme: https://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/... najpomalsi disk tam ma 130MB/s co je nad realnou priepustnostou 1Gbit. Keby tam nahodou chcel raid5 zo 4 diskov, tak ma 3x rychlost citania...

Tohle teoretikovi nevysvětlíš.100Mbit/s překonáš i blbou SD kartou.

Dnesni 5400rpm disky jsou rychlejsi nez 1Gbit, stejne tak jako 7200rpm disky jsou rychlejsi nez 2.5Gbit ... to neni teorie to je vyzkousena praxe.

Tohle je ale nesmysl. Ty disky dneska dají trvale přes 100MB/s.

Tak ukladani dat mas vyresene... a. Jak ta data na tom NASu budes zalohovat!?

ja to chapem tak, ze data ma v pocitacoch a NAS je zaloha :)

ale pokud pise ze na nej chce mit pristup ze sveta tak tam asi nema jen zalohy tech PC.. resp. chce mi pristup ze sveta kdykoliv na ty zalohy ??

"zálohování dat a přístup k NAS serveru kdekoliv že Světa." Ako to myslel vie len on. Kazdopadne ma 4diskovy NAS, takze moze spravit dalsi mirror a zalohovat tam.

Coz nema moc rozumne vyresene , to je spis plytvani kapacitou nez zaloha...Mam-li diskove uloziste, ukladam data centralne tam a nedrzim je na stanicich.. a z nasu je nasledne zalohuju

Na notebooku jsou SSD disky, na stolních počítačích magnetické disky.... NAS chci hlavně použít jak již zmiňuji k uložení fotek, videa, dále pak zálohy pro webové stránky, což je však nepodstatné množství v řádech jednotek GB.... Také potřebuji uložit na tento NAS technickou dokumentaci v rozsahu 250 GB, o kterou bych nerad přišel. Část této dokumentace musím neustále nosit v telefonu, neboť nevím, kterou momentálně použijí (mobil má paměť 256 GB, ale i tak mě to omezuje)... Pokud spočítám 10 lidí, tak všichni máme stejné zálohy v mobilních telefonech... Dnes při LTE připojení nevidím důvod, abychom si ten jeden soubor, co budeme potřebovat stáhli a pak smazali.... To je hlavní důvod proč připojení ze Světa... Navíc také z důvodu, že často cestuji a už se mi stalo, že jsem o mobilní telefon málem přišel... Telefon za desítky tisíc, ale ty fotografie, videa mají pro mě nepředstavitelnou hodnotu.... Proto bych rád kdybych mohl zálohovat i ze zahraničí... Nejlépe automaticky... připojím se k wifi a přes noc natahám soubory do NASu...

Samozřejmě bych byl rád kdybych to mohl použít i místo přehrávače.... tento server má 2 výstupy HDMI, takže nebudu zatěžovat sít a rovnou budu přehrávat z něj...

Tak to bych nedelal, zaprve nesmyslne musite umistit k TV, za druhe jste odkazan na to co zvladne prehravac v NASu. Oddelene je to mnohem pouzitelnejsi... nas zastrcen nekde kde neotravuje, u TV pouze pasivne chlazeny prehravac.... nebo vestaveny primo v TV.

To je ok, ukladate je na NAS, ale ten nas mate zalohovan (alespon nejaka offline zaloha a pod)?

Nemám, na co? Mám tam teď 2x8 TB disky v zrcadlení... Pak bych dokoupil další 2 a ty dal také zrcadlit... Samozřejmě nepotřebuji zrcadlit věci jako jsou filmy... To je pak pro mě celkem zbytečná ztráta kapacity... Ani nevím, jestli se dá nějak učinit, aby se 2 disky rozdělily na polovinu... Myšleno tak, že např. 2x8TB disky by byly rozděleny ještě na polovinu... Jen půlku dat tzn do 4 GB by se zrcadlilo a druhá polovina ne Snad mně rozumíte.. Tzn kapacita 2x 8TB disků = v tomto případě 12 TB, ale to asi nepůjde... (nevím)... to je ta záloha ne? Jako teď mi ta kapacita postačuje...

Aha. No zakladni chybou je ze jakykoliv RAID neni zalohou. To ze mate data ozrcadlena na druhy disk neresi to kdyz ta data omylem smazete, prepisete, zasifruje je ransomware. Pokud to neresi nas na urovni souboroveho systemu (mazani skrze “kos”, verzovani/snapshoting souboru), tak mate problem

jo další co je v klidu protože tam přece má data zrcadlená Ale ten rozčarovaný obličej pokud někdo něco omylem smaže nebo přeuloží a pak se zjistí že je to pryč protože záloha není.Nebo se podělá jeden z disků v zrcadle a při obnově raidu se podělá i ten druhej, což je dost častej scénář při koupit dvou disků ze stejný série.

data treba mat min. na 2 miestach.. Napr. mam klienta, co si zmyslel, ze si sam v Qnap zvacsi disky - to by mala byt jednoducha uloha, skoncil stratou vsetkych dat, dal to potom niekomu obnovovat ale neviem ako dopadol. Takze ak je NAS len ako zalozny (teda data su aj inde) tak ho nieje nutne zalohovat, ale ak su data iba na NASe - co bude tvoj pripad, zalohoval by som ;) Doma mam napr. USB externy disk, o 3 vnoci sa spusti hyper backup, roztoci sa disk, spravi sa zaloha, uspi sa disk a pride email, ze "zaloha xy uspesna" ;)

No, tak tomu moc nerozumím... Takže když mám data zrcadlené na dvou discích, tak to není zálohou??? Mám několik extérních disků... 2,5" jen do USB portu... Ale právě jsem chtěl mít všechna data pohromadě... a to z důvodu, že jsem si vzal například notebook připojil HDD pracoval s nějakými soubory, pak jsem si na cesty vzal zase jiný notebook a pracoval s tímto... Pak jsem zase uvažoval, jestli to vše zalohované mam nebo nemám... No prostě nepořádek v datech a ve výsledku nespočetně duplexních souborů... Navíc to, že i po domácnosti musím neustále někde ten externí disk tahat atd... ne jednou mně spadnul To se poté člověk zhrozí, jestli jsem o data přišel či nikoliv... Samozřejme jsem to myslel ve vysledku tak, že NAS bych zrcadlil.. tzn. dokoupím ještě 2x 8TB disky a měl bych ve výsledku kapacitu 16 TB... Pokud by mi to nepostačovalo do budoucna, tak jsem právě uvažoval, že bych k NAS serveru připojil další disk (potřeboval bych alespoň 2) - abych měl jistotu na jednu zálohu... A z NASU vytvořil velkokapacitní úložiště o velikosti 32 TB... jenže zatím se s tímto seznamuji, děkuji za rady

data máš zrcadlená... a co se stane až někdo omylem něco vymaže ??? No ano.. během zlomku vteřiny se to vymaže na obou discích... a kde že to máš zálohu ??

A kdo by to mazal? Však si mohu nastavit ty data jen pro čtení ne?? A jestli budou, či nebudou veřejná, ne?

ja mam vsetky hesla v zaheslovanom exceli. Minule som potreboval vybrat jedno heslo, tak som si ho vybral. Pri dalsom pristupe bol cely excelovsky list s heslami prazdny. Ako som to spravil? Netusim! Tak som pekne isiel do NASka, vybral si verziu kde to bolo OK a hesla su spet. Keby to nemam, tak som v riti jak tangace :)

"kdo by to mazal"..to nevím a teď to nevíš ani ty.. ale věř že se to stává... co třeba ransomware ? zašifruje a přepíše celej disk během 15minut... Bez zálohy neuděláš nic.Takových co tvrdilo že se jim to stát nemůže jsem viděl letos několik..

ok.. Mirror sluzi na to, ze ked sa pokazi 1 disk, tak tam mas data na tom druhom disku. Ked ti virus zakryptuje komplet cely disk, tak ti mirror nepomoze, lebo je to zakryptovane vsade.. Je mala pravdepodobnost, ze sa to stane, ale ano, aj oba disky sa ti mozu pokazit naraz alebo mas poziar a zhori cely NAS aj s diskami, vytopia ta susedia, vybuchne plyn ako u nas v Presove pred mesiacom.. To je ale pri domacom NASe risknutelne, cize v podstate sa musis chranit pred virusmi. Ako? Zalohovanim!

Může se i něco takového stát, pokud jsou data šifrována? Já nevím... NAS může vyhořet, ale tak stejně, jako mi může vyhořet celý dům... a bude úplně jedno, jestli ty zálohy mám ještě někde v šuplíku na extérním disku, či nikoliv...

ano tak je. A preto ak chces mat vyssi stupen ochrany, tak si kupis dalsi NAS a das ho na geologicky odlisnu lokalitu. Zalohy robis cez internet. Priklad.. majitel firmy ma NAS1 v robote, NAS2 doma, hyperbackup (neviem ako sa to vola u Qnapu) NAS1->NAS2. Potom moze NAS1 aj zhoriet.

jiná lokalita už je dost náročný (a drahý pokud nejsou možnosti kde to zapojit a dostatečně rychlej upload doma), ale pro začátek by stačilo mít doma druhý nas a to jinde než ten první.. sklep, půda prostě jinde.

Rodice, pribuzni, znami... jasne muze byt problem s rychlosti konektivity, ale to lze taktez vyresit.

jen detail: geograficky. geologicky nemusí být jiné podloží

mozes si predplatit cloud u lubovolneho poskytovatela a zalohovat tam.. moznosti je kopec, dolezite je uvedomit si, ze zalohovat treba :)

I zasifrovana data opet zasifrovatNo tak pokud ta data nepotrebujes v pripade uplne ztraty, tak je vlastne nepotrebujes ani ted. Mit ty zalohy na externim disku doma v supliku je opet spatne

A teď si představ, že bys měl v NASu podobně povedené disky:https://www.cnews.cz/ssd-servery-hp-chyba-firm... A můžeš mít mirror jaký chceš a máš data pryč v jednom okamžiku....

Proto raději použiji od WD nebo Seagate, se kterými mám dlouholeté zkušenosti.. a to jak od magnetických disků, tak polovodičových

to co ty pouzijes je uplne irelevantne, lebo prezradim ti tajomstvo... VSETKO sa raz okazi. Niektore veci skor, ine neskor. Tajomstvo2 vramci rovnakeho disku vyrabaneho rovnakym postupom sa niektory pokazi tyzden po zapnuti, iny rok, a dalsi 10 rokov. Su aj take, ktore moralne zastaraju a vyradia sa skor ako sa pokazia. Pointa je, ze nikdy nevies, ktory si dostal ty, takze musis pocitat s tym, ze sa vsetky pokazia.

A proto mám dva disky zrcadlene... Co Vám mám jako více říci? Cením si rad a možná že tam občas zapojím externí 2TB disk a zkusím zalohovat ty nejčtenější data.. Jen doufám, že to půjde nastavit nějak automaticky.. Že si vytvořím složku například nejdůležitější data a jak zapojím externí disk, že se to začne samo zalohovat a prekopiruje se stará záloha... Já chtěl poradit se zapojením a vy mne radit abych si koupil ještě jeden NAS... Raději budu mít data v zrcadlení, jak to mám teď než jak jsem to měl doposud.. 2 externí disky do USB.. Na kazdem neco... Na každém počítači opět něco.. Prostě zmatek v datech...

Zrcadli jako dosud. Do USB v NAS píchneš externí HDD a na něho můžeš zálohovat z NASu co budeš chtít.

Patriku oceňuji, že tu diskuzi dále vedeš, ale prosím věř zkušeným, které získání té zkušenosti bolelo:RAID1 (neboli to co ty nazýváš mirroring) pokud je jediným zdrojem dat není záloha. Tečka. Ber to jako fakt a nešpekuluj proč jo. Není. Jediné co RAID 1 dělá je, že poskytuje ochranu proti HW selhání jednoho z disků (což nastat může, ale v SOHO podmínkách je častější to, že ti to někdo omylem smaže / nějaké přepětí si vyhoří celý nas atp). Za mě je pro SOHO použití RAID1 zbytečnost, nic moc to neřeší (pokud řešíš opravdu zálohu - viz dále) a připraví tě o půl kapacity a navíc dává velmi falešný pocit bezpečí. Ať už s RAIDem nebo bez RAIDu vyřeš zálohování (to znamená, to že data uložená na nasu budou uložená ještě někde jindy, ideálně geograficky odděleně, ale stačí aspoň někde jinde než je ten stejný svazek).Jak to mám osobně já je, dva oddělené disky, kdy z jednoho disku na druhý jednou týdně zálohuji to co je pro mě kritické (fotky, dokumenty). Ten druhý disk pak zároveň slouží jako disk pro zálohování stanic jako takových pomocí win/mac backupu a jediný kdo na něj má právo zápisu je ten job, který řeší ten mirroring, jinak nikdo. Mirroring navíc probíhá jednosměrně (tzn. smazání souboru na zdrojovém disku ho nesmaže na záloze). Nadto jednou za 1/4 celý hlavní disk zkopíruji na (externí) disk, který je jinak uložen v trezoru. Jendu dobu jsem měl ještě zálohu celého nasu do cloudu, ale to už se mi pak nechtělo platit...

Děkuji za rady

RAID1 slouží pouze k tomu, aby při chcípnutí 1 disku byla data stále dostupná. Pokud dojde k SW chybě na zdrojovém disku, tak se zkopíruje i na druhý. Je pravdou, že dnešní disky rády chcípají při klonování, kontrole povrchu ploten, obnově pole a podobných zátěžích. Za loňský rok jsem odepsal takto 2 disky.Dá se to vyřešit tak, že si rozdělíš data podle důležitosti. O co můžeš dojít, nechat jen v NAS a důležitá data aspoň odeslat do cloudu, aby byla jakás takás záloha. A pak je ještě nechat na pracovním disku. To je cesta nejmenšího odporu.

No, nechám ty disky zatím v RAID 1.... Až mi nebude postačovat kapacita, tak bych dokoupil 2 disky nebo je dám tedy zpět do RAID 0... Mým plánem bylo provozovat NAS v RAID 5. Ze všech počítačů přetáhnu data do NASu a vytvořím složku s nejdůležitějšími soubory a ty pak ihned zalohuji na Externí 1 TB disk. Zkusím vytvořit automatickou zálohu, aby se jen data na extérním disku sama přepisovala za aktuálnější zálohu... Jenomže... Uvažoval jsem, co když mě nebude postačovat kapacita extérního disku? Ve stolních počítačích mám 3x 1 TB disk a ve dvou noteboocích 2x 500 GB SSD... Uvažoval jsem, že bych tedy využil i tu kapacitu stolních PC... Tzn. na NAS by se mi vše automaticky odesílalo... Od zálohy mobilních telefonu, tablet,... Moje otázka zní, pokud si na NASU vytvořím třeba různé složky, zda je možné je různě zálohovat, abych využil i kapacitu disků z PC... Například... Na extérní 1 TB disk (připojený přímo přes USB) budu zálohovat složku s videem, technickou dokumentací,... Na 1. stolní PC bych zálohoval třeba fotky... na 2. PC web... Dá se to takto učinit? Hlavně aby bylo vše automaticky.... Nechci to, co jsem měl doposud... Z mobilu tahat vše ručně do PC, pak na externí disk... Rád bych využil kapacitu disku těch počítačů, abych zbytečně nemusel dokupovat další větší extérní disk.. Jde mi hlavně o to, aby to bylo automaticky... Např. zapnu PC... NAS, který je v chodu zjistí, že záloha měla být provedena v 8 ráno tak začne zálohovat slozku na 1.PC (fotky), o pul hodiny na extérní disk,.. (např. záloha 2x týdně)... Je to reálné? Takto by to bylo pro mě mnohem lepší... Věděl bych, že budu pracovat se soubory v NASu a na PC by byla jen záloha... Tak jsem to měl právě naopak.. pracoval jsem se soubory v PC... Pak jsem měl cokoliv strach smazat, jestli to náhodou na tom disku mám (něco musím upravit na PC,..., něco zase upravuji na notebooku a pokud nekde cestuji tak si zase beru ten nejmenší notebook,... ...) No, a nekdy se nechci tahat se žádným notebookem, extérním Ukázat celý příspěvek

strasne to komplikujes. Mas 4TB v pocitacoch, v NASe mas 8TB. Staci ti kupit este jeden disk do toho NASu, napr. 12TB a ten 8TB mirror zalohovat na ten 12TB disk - preco 12? lebo verzie, mozno ani 12 nestaci tazko povedat.To ta ochrani pred uplne vsetkym okrem kradeze, vyhorenia a nejakeho prepatia v sieti co by ti odpalil NAS aj s diskami...

""nebo je dám tedy zpět do RAID 0"ne! raid0 je totální blbost a dnes v podstatě nemá využití.. ze dvou 4TB disků získáš 8TB svazek s rychlejším čtením a zápisem (což je doma na gigabit síti zbytečnost), ale při poruše jednoho z disků přijdeš o všechno. Na Raid0 rozhodně zapomeň.

Nevím jaký máš nas, ale pokud to je nějaký, který má volně(ji) přístupný shell tak tam naskriptuješ cokoli, akorát je nutné brát v potaz, že si tímto vytvoříš extrémní bordel v tom co se zálohuje kam a dřív nebo později se v tom spleteš a o nějaká data přijdeš.Pamatuj si základní pravidlo zálohování = data jsou drahá, kapacita ne. Když přijdeš o všechny důležité dokumenty (fotky, cokoli) to poslední co budeš řešit je, že jsi měl dát 4k za další 6TB disk.Ještě jednou moje doporučení:a) zruš RAID1, je to nesmysl (přicházíš tím o polovinu kapacity nasu). Pokud uděláš krok dvě máš zajištění pro HW failure jako u RAID1, ale bez takové ztráty kapacityb) udělej jeden disk master, tam si měl důležité věci c) skriptem zálohuj tato data na druhý disk = takže důležitá data máš 2x. Když odejde ten master disk přijdeš o maximálně data za poslední synchronizační okno (v případě hyperdůležitých dat ten skript můžeš pustit kdykoli ručně)d) data PC/mobilů máš v aktuálním setupu 3x (na samotném device a pak po jednom na každém z disků). Tyto zálohy, bych posílal na ten druhý disk (pokud ti shoří ten, tak ta data máš pořád v těch zařízeních, šance, že najednou odejde device a i disk je relativně malá)e) nedůležitá data, která se lehce znovu seženou (instalačky, filmy, muzika) měj na jednom u disků (pokud to je master, tak bych je nezálohoval na druhý disk).f) master disk pak celý zálohuj na externí disk větší kapacity než máš v NASuToto je za mě pro SOHO použití rozumný setup, který jej rozumně udržitelný (zapamatovatelný), nahrávání souborů křížem mezi x device mi přijde velká divočina, která tě dříve nebo později kousne do zadku, když to nejmíň budeš čekat.

ano, a ak odide hlavny disk, tak prides o vsetky natavena NASu a mozes rozmyslat co si ako mal nastavene :) EE, tudy cesta nevede

no nevím jestli víš o čem mluvíš, ale aspoň synology (čekal bych, že QNAP na tom bude podobně) má (drobně se liší podle modelu):a) hlavní zavaděče (a dle modelu i nastavení) na interní paměti NASub) + to vše a další instalované aplikace na skryté partitions disk(ů), RAID1 pokud je tam disků více. Takže jj tudy cesta vede.

ktory model synology ma vnutornu pamat a na nej system? System sa normalne instaluje rovnako ako windows, ked ho mas len na 1 disku a ten sa pokazi a nemas zalohu tak si v p.ci a aj so zalohou to nieje take jednoduche. Dnes su disky lacne, za kazdych okolnosti by som minimalne oddiel kde je system mal na mirrore.

Jestli ten dotaz dobře chápu, tak by to měl vyřešit gigový switch 8p a více.

Ještě tedy jednou. V přízemí mám router AirLive N450R, který komunikuje s vnější sítí... Z tohoto routeru je vytvořena pak lokální síť.. Vedou z něj UTP kabely do jednotlivých místností, kde jsou zásuvky... Určitě dle mého názoru by bylo abych k tomuto routeru koupil 1 gigabitový switch a přes 1 UTP propojil switch a router... Pak z toho switche pripojil jednotlivé UTP z místností (horní + dolní patro)... Pak zde zapojil NAS všemi 4 konektory (snad mi rozumíte)... Toto by bylo asi nejlepší řešení... V NASU mam disky WD 8 TB 5400 ot/s (při synchornizaci píše přenosovou rychlost cca 196 MB/s) - jednoho disku... V budoucnu plánuji dokoupit další dva disky a vytvořit RAID 5... Chtěl bych mít co nejeefektivnější přenos dat v lokální síti... Ovšem řešení viz výše bych nerad aplikoval, neboť by NAS musel být v místnosti, kde ho nechci... Pokud ho dám do horního patra a vyvedu ze zásuvky UTP kabel a dokoupím další 1 GB switch a propojím ho 4 konektory, tak jak může být přenosová rychlost vyšší, když mezi switchem a routerem bude stále 1 UTP kabel??? Tzn. všechny počítače v lokální síti budou komunikovat nejprve přes router a poté vodičem od routeru ke switchi a pak s NASEm... Dle mého názoru bude rychlost přenosu úplně stejná... A právě proto hledám jiné možné řešení

kks nechapem co pises lebo to strasne pleties. Router je zdroj internetu. Do routra sa picha ten internet do wan portu a do LAN portu sa picha...a teraz pozor!! switch! Nic ine do routra nepichaj. Do switchu pichnes vsetky pocitace a 4x NAS. Switch totizto ma taku vlastnost, ze na 1 port vie dodat 1GBit, ale nezavisle vie 1Gbit dodat na viac portov naraz - lacne switche mozno nie, ale tie normalne, kvalitne ano. PC ma tiez 1Gbit, takze pri prenose PC-NAS viac ako 100MB/s (zaokruhlujem) neda ani Chuck Norris. Ale ked pustis kopirovanie z 2PC naraz, tak oba budu mat 100 a teoreticky ked zo 4 naraz, vsetky budu mat 100 (nebudu, lebo to uz ti nedaju disky v NASe).

Však tam mám Internet ve wanu A router snad plní funkci i switche, ne? Mám 1 káblík ve wanu a ve 4x G lan pak káblíky do jednotlivých místností (zásuvek)... Však já tomu rozumím... Ty mi navrhuješ návrh ale který nechci uskutečnit... neboť bych musel mít NAS tam kde mám i router... chápeš? V té místnosti, kde ho mít nechci... Proto hledám, jestli je jiné možné řešení se zachováním rychlosti přenosu... A to právě proto kdybych kopírpoval z více PC najednou a zároven byl puštěný film ve 4K na televizi, aby byla rychlost přenosu co nejefektivněší...

TZN kdybych dokoupil switch ze zásuvky v jiné místnosti vyvedl káblik na switch a ten pak propojil 4 káblíky s NASem, tak to podle mě postrádá logiku... protože všechny PC jsou propojeny s routerem.. takže vše pujde přes router a pak 1 giga portem do switche... takže rychlost přenosu uplne stejna, ne?

Patriku nemusíš být síťař, ale je snad nabíledni, že jedním 1GB kabelem víc dat neprotáhneš i když tam NAS zapojíš do dvaceti portů.a) ano mezi switchem a routerem bude teoretická rychlost 1GB/sb) pokud nebudeš mít další zařízení v tom switchi, kde je NAS tak komunikace půjde zpátky přes router maximální teoretickou rychlostí, která dovolí linka (opět 1GB/s)c) IMHO řešíš optimalizaci na místě, které kdyby opravdu bylo úzkým místem uměl bys ho vyřešit - jinými slovy, úzkým hrdlem bude rychlost disku a jeho sekvenční zápis / čtení. Tedy tvůj domnělý case, že najednou streamuješ 4K film a zálohuješ soubory z dalších x device v síti, ti bude brzdit disk - pokud toto pustíš najednou, tak rychlost odesílání bude v řádku kb/s maximálně jednotek mb/s a na teoretické rychlosti linky ani disků se ani nedostaneš. Nicméně i kdyby toto měl být denní chleba, je jednodušší nastavit zálohování na nějaký off-peak čas, aby se toto nepotkávalo.d) pokud je to o tom, že jednou se možná sejdou tyto dvě aktivity, a bude ti to sekat stream filmu, tak to zálohování pauzni / pusť si netflix.=> nicméně mi přijde, že nám zde nevěříš a furt si jedeš tu svou, tak si to prostě vyzkoušej ve všech variantách a uvidíš co ti přijde lepší.

ziadny PC nieje prepojeny s routrom doboha! PC sa napajaju na switch!!!! Router sa napaja na switch! Switch ma vnutornu prepinaciu kapacitu vyssiu ako 1Gbit, napriklad 48P zyxel GS1900 ma 100Gbit cize vsetky porty dokaze zasobovat hore/dole!!!

roobe nedělej za sebe hlupáka, má krabičku, která funguje jako router (připojuje mu WAN) a paralelně má v sobě i switch. Taky jako 99% domácích řešení. Víš to ty, ví to tazatel, tak je zbytečné si tady honit triko, ne?

ok posledny prispevok, lebo toto nema zmysel.. On chce pripojit 4 LAN porty NASu, ma 2 volne diery => musi kupit tak ci tak switch. Ked ho kupi, vsetko z routra treba vytiahnut a dat do switchu. Skoncil som.

to já chápu co chce dělat a i co říkáš. Co je trošku mimo tak pro prostředí, kde má - pokud dobře počítám - 4 metalicky připojené device, argumentovat 48p switchem. Ano pro dosažení maximální propustnosti je tvůj postup nejlepší, ale (a to ale je velké) je otázka zdali si koupí switch, který to uswitchuje (imho ne a jeho představa je, že tam dá switch za 400kč z datartu) a druhé, ale je, zdali to vůbec bude mít smysl (imho opět ne).Nicméně souhlasím, že diskuze už je ve skrze akademická.

ja som neargumentoval 48P switchom, dal som priklad ze 1Gbit switch vie preniest viac ako 1Gbit. Ked ma ale polku pocitacov pichnutu v routri a polku v switchi, tak medi nimi nijak nedokaze 1Gbit prekonat.

NAS mozes mat v septiku (zumpa) mimo domu wole, hocikde kde len chces, hlavne musi byt do 100 metrov od switchu.

OK, takže dva switche

Rychlost bych neřešil, v domácím prostředí to gigo bude stačit i na tu tvoji “páteř”.

Proč mně všichni říkáte, co mi bude stačit proč vypínám NAS a různé věci? Já se ptal na to, jestli existuje jiné možné řešení... Např, že bych mezi routerem a switchem měl 10 GB/s siť. Samozřejmě je mi jasné, že to musí podporovat router I switch. Dle nákladů se rozhodnu, zda-li by to mělo pro mě přínos.

preco mi vsetci hovoria, ze si mam dat zimne gumy ked snezi??? To iste nebude mat pre mna prinos!

To je trošku něco jiného to je tvou povinnosti a z důvodu ne jen tvé bezpečnosti, ale i ostatních... To, jak mám dlouho zapnutý NAS by mělo být všem jedno... Rady typu - 1GB/s ti bude stačit to si umím říci taky... Já se ptal na možné řešení bez toho, aniž bych potřeboval použít vrtačku 😄 určitě řešení existuje otázka za kolik a zda tolik budu chtít investovat :) Switch stejně musím pořídit z důvodu zapojení dalších PLC do sítě v horním patře.

Celá diskuze je o tom, že ty si pořád meleš tu svoji. Nechápu tedy, proč sem chodíš pro rady. Ale dobrá zpráva nakonec: udělej si to, jak chceš, kup si co chceš, zapoj si to jak chceš, klidně i nadále věř, že RAID je záloha... Tvoje data - tvůj boj.

Té rady ohledně Raidu si naopak cenim ta je alespoň k věci také

Navíc jsem psal, že to nejcennější budu ještě navíc zálohovat na externí disk.. Teď jsem se vrátil k tématu, proč jsem zde vlastně přišel a to zapojení NASu do sítě 👍😊

Pripoj to vice kablama, ale hledej switch do podporuje bonding a LinkAgregation. Pak se teoretickjy rozdeli a zvysi rychlost NASu vuci switchi na 4x, ale PC kdyz pripojis na NAS, stejne rychlost bude jen 1Gbit, takze max okolo 128MB. Jedina vyhoda toho to zapojeni, jak jsem psal uuplne nahore, je kdyz budes mit vice PC zapojene v siti a kazdy v jeden raz bude chtit tahat data. Ale vez RAID1 a jen 2 disky je tak akorat na 1Gbit, ty disky mozna by daly 150MB cteni, ale to tak vse. A utracet 5tis tza switch jen proto abys mel kopirovani 150MB ci 130MB tot otazka

Už jsem doslabikoval až sem a nějak mi to hlava nebere. Mám NAS, který běží 24/7 a uspává se abych ušetřil nějakou tu kilowatu ten je zapíchnutej 2x do LAN do routeru připojeného do světa zbylé 2 porty jdou do 2x switch po patrech. Vše je v gigabitu. Jednou za cca kvartál zapnu další NAS kam přehrnu foto + veledůležité dokumenty, když je velký skok důležitých dat udělám ještě zálohu na ext. disk, kterej píchnu do USB3 NASu. Po síti jede vlastní DVB-T2 IPTV + přehrávání filmů z NASu. Nepozoruji žádné zpomalení. Rychlost ven řešt nemůžu, mám wifi 80Mb (reálně +/-60). Podobným způsobem mi jedou 4 NASy v práci, jediný problém je na jednom kousku, kde jede dokovaná MSSQL databáze, která při velkém množství dotazů zažene disky na konec svých možností.