» Poradna » Počítačové sítě

Zapojení NAS do routeru.

Mám použít rovný nebo křížený kabel?díky za odpověď.

Odpovědi na otázku

Správně nekřížený, ale je to úplně jedno.

Takže to nemá vliv na kvalitu a rychlost přenosu?

Ne, nemá to vliv. Už spoustu let si síťové karty špatné křížení detekují samy a když zvolíš špatný kabel, samy si páry překříží.

Pravděpodobně to pojede jenom 100Mb/s. Plnou rychlostí by to jelo, pokud by byl křížený podle předpisu pro 1Gb/s. Jestli jsou překřížené jen zelený a oranžový pár, zatímco modrý a hnědý je rovně, tak to hw chápe jako kabel pro 100Mb/s.

Ty máš router nebo NAS starý >20 let? Křížené kabely se dávno už nepoužívají. Nikde a k ničemu nejsou potřeba.

Křížový kabel se nepoužívá snad minimálně 15 let a sloužil k propojení dvou PC na přímo. Pokud mezi mini byl switch/router, nepoužíval se nikdy. Dnes to není třeba ani na to, protože síťovky si to umí prohodit automaticky sami. Spíš řeš, zda máš doma všude gigabitovou síť. Mít NAS zabitý nějakým 10/100 prvkem je dost blbé.

Křížené kabely se odjakživa používaly pouze na připojení dvou zařízení napřímo (bez switche i bez routeru)

To není pravda. Křížený kabel se nepoužíval jenom na spojení dvou počítačů napřímo, ale i na propojení dvou switchů. (Resp. na starých switchích někdy býval jeden port vyvedený dvakrát, normální a s křížovým zapojením, nebo tam byl přepínač na přepnutí normální/křížený.)

Ano, ale to bylo ještě v dobách, kdy se do nich lil petrolej. Dnes může na existenci kříženého kabelu jednoduše zapomenout.

Byly to určitě switche? Nebyly to spíš ještě HUBy?