» Poradna » Ostatní

Zapojení LED světla v koupelně

Zdravím,chtěl bych kolem zrcadla v koupelně udělat LED osvětlení, protože si přítelkyně stěžovala, že si stíní z hlavního světla, ale bohužel u něj nikde není zásuvka. Už jsem si kdysi dodělával osvětlení pomocí LED pásku v kufru auta, kde byla nedostatečná sufitka a myslím, že mi dost toho pásku zbylo a kolem zrcadla budu potřebovat jen 160cm.Mám v plánu tedy ten LED pásek schovat do mléčného plastu, aby to nebylo tak ostré, ale řeším napájení.Potřebuje to 12V napájení. Ideální by pro mně bylo to mít na klasické AA baterie. Pokud si dobře pamatuji ze školy (sakra, to už je dávno), tak když je zapojím do takového držáku, tak se to sečte na 12V.(https://i.ebayimg.com/images/g/VugAAOSwZrhacrfO... )Mám 2 otázky:1. Nepletu se a bude to tak fungovat a pásek bude v pořádku svítit?2. Jak dlouho mohou baterie zhruba vydržet? Budu muset vše udělat vodotěsné kvůli vlhkosti v koupelně a tak bych nerad každý měsíc zařízení rozebíral a znovu lepil.Popřípadě kdo to již řešil, neměli jste nějaké lepší řešení? Vypínač na držáku baterek nebudu vůbec používat. Bude z něj vyvedený ještě 1 vypínač před LED páskem, který bude fungovat i jako stmívač.

Odpovědi na otázku

Napájet to tužkovkama je nesmysl. Dejme tomu 2m pásku, který bude mít příkon 5W na metr, takže 2 metry budou mít příkon 10W. To je při 12V proud 0,833A. Pokud budou mít ty baterie kapacitu např. 2000mAh (2Ah), tak to vydrží 2/0,833=2,4 hodiny. Dvě tři romantické společné koupání a můžeš je nabíjet.

160 cm bude žrát tak 10-30W podle použitého pásku. To ti na tužkovky fakt moc dlouho nepojede. I když budu počítat s dolní hranicí, je to cca 1 A na +12 V. Což ti AA baterie vydrží cca hodinu.

P.S. Počítal jsem s nějakými nic moc baterkami s kapacitou okolo 1000 mAh. Lepší vydrží 2x -3x déle, ale to je prašť jako uhoď.

Jinak jsou i LED pásky s krytím, to ti usnadní práci:https://eshop.ledsolution.cz/led-pasky-do-koupelny/K tomu voděodolný zdroj, napájet to můžeš ze světla, které už v koupelně máš:https://eshop.ledsolution.cz/vodeodolne-napajeci-zdroj... A hlavně, LED pásek je dobré nalepit na hliníkový profil, který jej bude chladit! Termovodivé lepidlo:https://www.tme.eu/cz/details/termoglue-10/l...

Ahoj, můžeš mi na sebe poslat cislo prosím, rád bych se na něco zeptal konkrétně. Děkuji moc. Jirka 731721767

Díky všem za reakce. Bohužel světlo s pevným napájením je na druhé straně místnosti, to nepůjde. To už si rovnou můžu natáhnout zásuvku a bude to vypadat stejně hloupě :).Ty počty na spotřebu energie neznám, ani jsem nevěděl, kolik takový pásek žere - je z ebaye a tam nic takového nepíšou, takže děkuji všem, co mi to vysvětlili :).Baterie mají kapacitu 1500mAh, takže jsou o něco lepší než ty základní, ale taky to nebude žádná sláva.Nenapadá vás nějaké jiné řešení? Co třeba udělat to jen po horní hraně? Tedy 40cm? To už by nemuselo být tak otravné to měnit. Světlo bude používáno opravdu jen na líčení přítelkyně. Na osvětlení místnosti je tam stropní světlo i svítidlo nad umyvadlem. Na hliníku to bude. Myslím, že ty lišty, co mám, jsou hliníkový základ a plastovým mléčným vrchním krytem, který je zasunutý v kolejnici na hliníku.

I tak ty baterky budeš měnit každou chvíli.

Když už to tam budeš dávat, tak určitě i ze strany ... Jinak přivést 12V z "trafa" by neměl být problém, nejspíš jsou i zdroje s galvanickým oddělením.

Cokoliv pevně namontovaného doma a napájeného bateriemi je prostě otravná prasárna. Neříkej, že by nebylo možné někde od spodní hrany zrcadla natáhnout nějakou tenoučkou plastovou lištu a do ní schovat tenkou dvojlinku, aby ses dostal někam ke zdroji.

Tak jediná možnost je to svézt od zásuvky, co je vedle umyvadla, k zemi a potom podél vany na druhou stranu koupelny a tam udělat vývod, ale ikdyž to bude v liště, tak přes to poteče voda - nemám sprchový závěs a nerad bych se dočkal dne, kdy živý půjde do mokré podlahy.

Tam ale potáhneš jen 12V že zdroje, který se dá koupit ve voděodolném provedení, takže v pohodě :)

Jednak se na to hodí mít proudový chránič, pokud máš novější rozvody, tak le normy musí být proudový chránič na koupelnových rozvodech zásuvek, podle ještě o něco novějších musí být proudový chránič všude. A druhá věc, použil bych bezpečnostní oddělovací trafo, to bych dal někde k zásuvce a dál kolem té vany už měl nízké napětí (12V).

No napadlo mně, že kdybych už tam něco vedl, tak bych udělal na druhé straně rovnou zásuvku - na fén a žehličku na vlasy. Nevím, jak staré/nové normy to jsou. Barák je kolaudovaný 2001, ale vím, že když se neteři podařilo vylét vodu do prodlužovačky v obýváku, tak to shodilo el. proud v celém domě. Což na jednu stranu je super, ale na druhou stranu si říkám, proč to neshodilo jen 1 okruh?Pokud bych tama vedl jen 12V, tak by to bylo o to míň nebezpečné, ale zase u zásuvky by bylo o krabičku více, což by bylo nevzhledné.Tak nebo tak, na toto si netroufnu sám a raději objednám elektrikáře, abych ještě kvůli takové blbosti nevyhořel.Děkuji všem za rady :).

Tak to v žádném případě! Zásuvka nemá u vany nebo sprchového koutu co dělat! Je to nepřípustné dle normy, a také nebezpečné. V koupeně jsou jisté zóny, toto je sice staří, dnes je těch zón myslím méně, ale pro představu:https://elektrika.cz/data/clanky/znok030708https://elektro.tzb-info.cz/domovni-elektroinstalace/...

Neberte to tak doslovně. Nejsem idiot, abych měl ve vaně zásuvku. Když říkám zásuvka vedle umyvadla, tak to neznamená ve stejné úrovni. Je asi 30cm daleko od umyvadla a asi od 40cm výš. Zásuvku, kterou bych chtěl dodělat by byla více než 1,5m od vany a to jak do dálky, tak do výšky a to je ještě kotoutek na opačné straně vany...

Nemyslel jsem že byste ji dával k vaně, ale i tak jsou tam nějaké minimální vzdálenosti. Z hlavy si je nepamatuju kolik to je, chtělo by to asi toho elektrikáře, příp. to zkonzultovat z revizákem.

Barák jsem nestavěl sám, dělalo mi tady vícero odborníků z oborů. Předpokládám, že toto měli v malíku :).

osobně bych se vyvaroval amatérské montáže něčeho na baterky v koupelně, kde se dost mění teplota a vlhkost může být skoro 100%. Musel bys mít nějaké už hotové bateriové světlo v provedení na ven nebo přímo do koupelny. A nevím, jak bys to chtěl nabíjet - asi bys to musel sundavat ze zdi a nabíjet jinde, nebo si tam vždycky natáhnout prodlužku a adaptér.

A když je problém dotáhnout napájení k zrcadlu, tak nešlo by na přítelkyni svítí z hlavního světla odrazem ?Je to jen idea : v hlavním světle nějakou silnější nebo žárovnou s úzkým úhlem vyzařování svítit nad zrcadlo kde by bylo další odrazové (vhodně naklopené) zrcadlo, které by světlo odrazilo na přítelkyni. Bylo by to bez laborování s elektrikou.

do koupelny tohle dát nemůžeš - potřebuješ něco vlhkotěsného.Tady píšou, že minimálně IP21:https://www.svitidlaeglo.cz/odborne-clanky-navody-rad...

Jojo, nutnost nějakýho krytí jsem očekával. Mě spíš šlo o druh svítidla - all-in-one s baterkama v jednom těle. Koupit to radši hotový než to bastlit z LED pásků a kdovíjakýho zdroje. Třeba se něco takovýho dělá i do koupelen. Ale asi to bude dražší, kvůli krytí a těsnění atd.

A co myslíš že bude v tomto za těch pět stovek? Jako dlouho tam můžou ty baterky vydržet? Taky nebude žádná sláva, stejně jako ten zdroj v tom (i při bateriovém napájení v tom něco být musí), taky v tom bude "kdo ví jaký zdroj". Pokud si to zbastlíš sám, můžeš si vybrat kvalitní zdroj atd., ale vyjde to dráž.

A co je za stěnou na druhé straně? Za tou, je je na ní to zrcadlo?

Pokud máš obkladačky, řešil jsem probroušením spár, vložením kabelu od první zásuvky a přespárováním. Za dopolednu s Bosch technikou (multifunkční vibrační).

Jen dodám. Pod zásuvkou mám zdroj a vedu už jen 2 kabely 12V=. Takže minimální izolace (bezpečnost), Tenší rýha.

Jen tak teoreticky a konektor na nabíječku ze strany aby při vybití baterii mohl baterie dobít ?... dal bych tam jen dva pásky se stran cca. 5cm od hrany zrcadla což při např. 2x50cm a dobře zvolených led diodách bude znamenat že baterky vydrží cca. 4-5hodin ... pokud ztráví přítelkyně 25 minut líčením tak to vydrží skorem 14 dnů a to jedno nabití přes noc by nebyl zas takovej hec.