» Poradna » Ostatní

Zapojení LED diod

Zdravím, potřeboval bych poradit. Plánuji, že bych si trochu "osvítil" case LED diodami. Jenže... moc nechápu zapojení. Poradil by prosím někdo, jaké LEDky a odpory koupit, a jak to zapojit? Diody budou 4, napájet budu přes molex nebo "berg" konektor (jestli se nepletu, je to to stejné).Předem díky za odpovědi

Odpovědi na otázku

LEDka je dnes poměrně široký pojem. Nepředpokládám nějaký výkonové LED moduly, ale i v "klasických" jednočipových LEDkách je rozdíl. Jsou LEDky, které docela pěkně svítí až při 5-10mA podobně jako starší kousky, ale jsou i vysokosvítivé jednočipové LEDky, které pěkně a dostatečně svítí i při proudu menším než 1mA, dokocne i při několika stovkách uA (mikro ampér).Pak zálěží na barvě LEDek. Jsou všechyn jedné barvy? No to je jedno, velikost odporu jenapájení napětí (z toho "Molex") - součet úbytků na všech LEDkách při zvoleném proudu--------------------------------------------------------to celé děleno zvoleným proudem.p.s: I ten Molex je VÝROBCE všech možných patic, konektorů, svorkovnic, mimo jiné i notoricky známého napájecího konektoru pro HDD...

Správně se to jmenuje: "peripheral power connector". Předpokládám, že to bude napájet z 12V.Dioda má dva vývody, tudíž se dá zapojit buď v propustném, zde žádaném, směru, nebo v závěrném směru. Při daném proudu se uvádí "úbytek" a ostatní je Ohmův zákon. Příklad:http://www.ges.cz/cz/l-813sgc-GES05100041.htmlhttp://www.ges.cz/cz/l-813src-c-GES05100037... Takže nechápu, kde má hoch problém.