» Poradna » Ostatní

Zapojení kabelového vypínače.

Dobrý večer, netuším jestli mi někdo dokáže poradit. Mám spotřebič s odběrem 300w (infrazářič) a z něj vychází trojžílový kabel (hnědý, modrý, žlutozelený). Dnes jsem koupil kabelový vypínač + trojžílový kabel se zástrčkou. Pán vypadal, že tomu rozumí a tvrdil, že tenhle vypínač bude určitě stačit, nicméně bych měl nad sebou nerad potencionální elektrické křeslo. Vypínač má uvnitř místo pouze pro 2 "dráty" tzn. je dvoužílový. Poradíte mi zda-li mám vůbec zařízení zapojovat, nebo je to sebevražda. Potřebujete-li foto není problém. Předem děkuji.

Odpovědi na otázku

Pokud je to něco takového:https://www.google.cz/searchtak to rozhodně stačit nebude. To jsou vypínače jen pro spotřebiče druhé třídy, tedy, ty, které se připojují dvoužilově. A taky spínaný proud...tenohttp://www.ges.cz/cz/vpk-77-GES06503949.htmlje sice do dvou ampér (460W), ale není dobré jít na hranici. Jsot to vypínače spíš pro malé lampičky a podobně. A hlavně uvnitř něj musí být místo pro spojení vodiču PE (zelenožlutý).Pán tomu bohužel nerozumí. Na ten infrazářič spíš něco takového, i třeba takový "udělátot":http://www.carove-lasery.cz/cz/imgeshop/281.jpg

Děkuji, na spínači je napsáno 2.5A / 250V. Problém je čistě v tom, že tam není místo na ochranný vodič. Takže říkáte určitě nepoužívat?

To jedno že je do 2,5A. Na infarazářič, spotřebič třídy I je nevhodný.

Chápu, děkuji vám za pomoc :)

Infraziarice maju svoj vypinac uz od vyroby. Ak sa pokazil ten tak kup presne rovnaky arovnako ho aj zapoj. Chces ho pouzivat aj v kupelni? Aj podla toho zalezi aky vypinac pouzit ak tam nedavas original.

Vypínač tam nebyl, jen obnažený kabel, neboť se většinou montuje pod rozvody umístěné ve stropu. A v koupelně, ani ve vlhkém prostředí nebude :)

Proč by si měl spínat 3 vodiče? Potřebuješ spínat jen proud. Zbylé dva kabely obejdi od vypínače a nech nastálo připojené. Ten prodavač měl pravdu. Podívej se třeba na zapojení vypínače ke světlu, tam se také spíná jen fáze a žádná nula. Ale jestli si nejsi jistý, tak si na to vezmi elektrikáře a rovnou si nech udělat revizi.:)

No tak ty raději nic neraď. Už úplně stačí "spínat proud". Proud snad teče i nulákem...správně je, že stačí spínat fázi. Nulák není potřeba spínat (ale může se), ochranný PE se NESMÍ rozpínat. A vést nulák a PE mimo vypínač je naprosto mimo, z bezp. důvodů to NELZE. Fungovalo by to, ale to je jiná věc. Prostě potřebuje vhodný vypínač (nějaký tak do 3A a víc), ve kterém bude svorka pro spojení vodičů N z toho zářiče a s přívodu a svorka pro spojení PE z přívodu a ze zařízení. Nebo dát vypínač do krabičky, do ní průchodky pro kabely a v krabičce bezpečně spojit oba nuláky a oba PE. (Ne nuláky s PE, aby bylo jasno)

Jsem pouze amatér, ale pan prodavač znal možná cestu domů, ale tím to končí. souhlasím s ostatními kolegy. Vaše zapojení je velice riskantní, přestože funguje...Není to lampička ale infrazářič 1-2 KW. Takže mazec.

Já bych se chtěl zeptat, jestli můžu tento infrazářič https://www.altatrading.cz/infrazaric-varma-wr65-20-... zapojit přímo do elektroinstalace a ovládat jej přes vypínač?