» Poradna » Ostatní

Zapojení IP kamery.

Zdravím, chtěl bych si doma zapojit IP kameru. Zatím jednu, později možná více. Chtěl bych aby kamera nahrávala záznam na disk a zároveň i sdílela na internet s tím že bude mít senzor pohybu a při zachycení mě upozorní na email/telefon. Má tu někdo z vás zkušenosti s mým případem? Rád bych se zeptal na doporučení nějaké kamery s těmito funkcemi, případně další info o tom co všechno budu potřebovat k tomu, aby to fungovalo. Popravdě nevím jaký k tomu má být kabel, respektive vím, že síťový + zřejmě nějaké napájení, ale nevím jakou koncovku na síťák přímo do kamery. Dál bych taky rád věděl, zda na sdílení na internet potřebuji veřejnou IP adresu a jestli kabel z kamery může jít přes switch do routeru. Jinak co se toho nahrávání týče, tak jsem se dočetl, že IP kamery mají zpravidla nějaký software buď na PC, nebo na telefon. Co všechno v tomto softwaru jde nastavit ? Nahrávání na disk? Sdílení atd.. ? Předem děkuji za odpovědi, jsem laik, tak prosím v klidu. Rád si přečtu i nějaké rozumné odkazy, pokud máte něco na skladě.

Odpovědi na otázku

Zdravím, Kamera, která bude nahrávat na disk se určitě najde, ale většina těch levnějších ukládá na SD kartu. Upozornění na telefon taky není problém, většinou jsou na to aplikace. Síťový kabel mít nemusíš, některé jdou i přes wifi, ale jeden kabel stejně ke kameře bude muset být. Buď napájecí a signál přes wifi a nebo potáhneš to přes síťový oboje. Veřejnou IP adresu mít nemusíš. Můžeš využívat servery výrobce přes které ti to bude streamovat. V softwaru můžeš nastavit podle funkcí kamery. Záleží co všechno bude ta kamera, kterou koupíš umět.

co to je "sdilela na Internet"? chces na to na internetu koukat jen ty, nebo to chces sdilet pro vice lidi? je to dost podstatny rozdil, streamovani pro vice lidi neni tak jednoduche - bud musis kazdemu divakovi posilat stream zvlast a potrebujes tedy vysoky upload (pocet divaku x datovy tok jednoho streamu), nebo se to resi multicastem a to budes potrebovat i spolupraci providera. posledni moznosti je vyuzit sluzeb tretich stran - youtube, angelcam atp.v kazdem pripade - kameru doporucuji s PoE (=jen jeden kabel ke kamere) a s hw podporou h.264 a s podporou protokolu ONVIF. ostatni parametry (uhel, rozliseni, svetelnost, nocni videni, audio) atd. je pak na tvych pozadavcich a financnich moznostech. zakladni software pak vetsina vyrobcu dodava celkem pouzitelny (nebavim se o noname kamerach nekde z aliexpressu atp.), nebo jsou pak ruzne drahe a schopne placene sw (opakuji duraz na podporu ONVIF protokolu).

Pokud jsem dobře pochopil co ten ONVIF je, tak to úplně nemusíš mít pokud koupíš jak kameru, tak ukládací zařízení v jednom balení ne?

ano. ale jde o to, ze v pripade budouciho rozsirovani kameroveho systemu o dalsi kamery se v pripade kamer bez onvif musi zustat u stejneho vyrobce, protoze jiny sw nez vyrobce s nimi pravdepodobne nebude umet pracovat

Chci na to koukat jen já. Názorný příklad.. kamera pojede, záznam se bude ukládat na disk a když zaznamená pohyb, upozorní mě na telefon a já se podívám živě na to co právě kamera snímá. Co tahle kamera ? https://www.nejkam.cz/p/2-0mpx-ip-bezpecnostni-... nějaké zkušenosti se značkou ? Podle parametrů má detekci pohybu, onvif i podporu h.264, zajímá mě, když objednám tuhle kameru, co všechno k ní budu muset jěště přikoupit, abych se dostal k výše uvedenému případu. ( Nějaké kabely, hdd, kam se kamera zapojuje ? Do PC ? Jak to bude nahrávat, když je PC vyplé? )

neznam, sel bych do nejake 'normalni' znacky - axis, samsung, vivotek atp. pokud chces nahravat, tak u vetsiny akmer muzes na interni sd kartu, ale samozrejme primarne se u ip kamer pocita se serverem, na kterem bezi patricny sw a je k nemu pripojene nejake uloziste (tim samozrejme mohou byt i interni disky). jako 'server' muze pro par kamer poslouzit i ten nb, ale...samozrejme pokud je 'server' vypnuty, tak se nic nenahrava (max. na zminenou interni kartu).IP kamera se samozrejme zapojuje do switche, optimalne do switche s PoE.na internet to muzes poslat vice zpusoby - pokud to chces sledovat jen ty, tak je asi nejjednodussi namapovat nejaky port z venku na vnitrni 80ku (http) kamery, pripadne to udelat pro rtsp. ale samozrejme zaheslovat !pro sledovani z netu samozrejme neni potrebny drive zminovany server, ten slouzi hlavne pro nahravani zaznamu a obsluhu kamer.kamery zvladaji vice streamu, pro ukladani doporucuji stream s vyssim bitratem (max. rozliseni a fps kamery), pro prenos na net osekany stream (napr. 800x480 10sn/s).upozorneni pri pohybu - nektere kamery umi samy o sobe, jine jen s dodavanym sw

Pak je otázka právě jestli nevzít rovnou celej ten systém něco jako třeba tohle https://www.czc.cz/bml-safe-kamerovy-system-... a nemusíš nic ostatního řešit, ale záleží na tobě, co všechno potřebuješ.

Mám jednoduchú kameru z Číny za necelých 40€/ 1000 korun cca... Je vodeodolná, má wi-fi, ma detekciu pohybu aj nočné videnie do 20m....s kvalitou záznamu som spokojný, postačuje mi... Kamera ide cez wifi a dá sa nastaviť nepretržité nahrávanie, kde záznam sa ukladá do pc a ten musí byť samozrejme zapnutý.. Ja mám na to vyhradený starší pc, takže mi nevadí že stále ide... Dá sa nastaviť aj nahrávanie záznamu vo vybratých časoch alebo dňoch... To isté detekcia pohybu, môžem si ju ľubovoľne nastaviť... Pri detekcii pohybu sa dá nastaviť upozornenie aplikáciou, alebo príde upozornenie na mail s tým, že automaticky spraví dve fotografie ktoré sú v tom maile, alebo sa dá nastaviť cez FTP ešte že pri detekcii pohybu odošle cca 12s nahrávku do pc...

Tenhle system nejsou IP kamery ale po koaxiálním kabelu. Samozřejmě existují převodníky, ale do toho bych už dnes nešel. CCTV je už na ústupu. Ber jen IP kamery a nejlepší by bylo kdyby si se zeptal u nějakého prodejce. Počítej ale že to nebude za ty peníze na které odkazuješ ty tipy.

CCTV v provedení AHD na ústupu rozhodně není a pro laika který o IP sítích nic neví a je to nejlepší možná volba. Rozlišení je FullHD nebo i vyšší a vzhledem k ceně a jednoduchosti zapojení i velmi slušný obraz. Na propojení i napájení se používají stejné UTP kabely jako na sítě, na konce se přidá balun a nemusíš tahat drahé koaxy.

Přesně tak, poslední dobou zákazníkům instaluju z 90% AHD systém, protože má bezkonkurenčně nejlepší poměr cena/kvalita obrazu. IP kamery tahám v podstatě jen tehdy, pokud potrebuju mít delší spoj i s napájením (řeším to PoE). Pokud se ale pohybuju do 50m, tak AHD to jistí a IP kamery mě nic navíc nepřinesou, kromě toho, že stojí asi 3x víc za parametricky srovnatelný model AHD :)

Aha to jsme nevěděl, že to není IP kamera, ale jinak by to mohlo být to co tazatel chce.