» Poradna » Ostatní

Zapojení domácí UPS

Dobrý den, doma mám nainstalovaný kamerový systém a rád bych jej zajistil proti náhodnému/chtěnému vypnutí z důvodu výpadku proudu.První varianta je zakoupení několika UPS pro každý router, kamera, switch, atd... Což je varianta nákladná a zdlouhavá. Jako druhá varianta mne napadlo pořízení UPS (případně autobaterie + invertor) a zapojení do sítě. Není mi ale úplně jasný princip, je možné ho zapojit do klasické zdířky ve zdi. Dostane se pak elektřina např. ze sdířky v garáži do sdířky v kuchyni? Z logiky věci by asi měla, když je to "obvod". Děkuji za radu

Odpovědi na otázku

Všechny ty routery, kamery a switche jsou ve skutečnosti na stejnosměrný proud. Taže si kup 24V olověnou baterii do náklaďáku i s trvalou dobíječkou a všechno to napájej přes PoE. Rozbočky na PoE a DC/DC měniče lze nakoupit za pár šušňů na aliexpressu.

Trvalou dobíječkou myslím standby dobíječku. U 24V akumulátoru to je 12 x 2,3 = 27,6 V. Takovýmto napětím lze dobíjet 24 V Pb akumulátor TRVALE.

Ne, tím že do zásuvky píchneš UPS opravdu nechráníš celý barák proti výpadku. UPS zálohuje jen to, co je za ní. Takže pokud toho chceš zálohovat více, musí to být vše za UPS na jednom okruhu.

Máš značně naivní představy, nic jako "invertor do zásuvky" nezapojuj, jestli nechceš vyhořet. Zavolej si odborníka a nech si od něj poradit.Sice existují UPSky které utáhnou barák, ale 1. používají se jen na dobu než nastartuje motorgenerátor, 2. zapojují to lidi od dodavatele a 3. cena je vysoká.Pro tebe dává smysl použít jednu větší UPS pro napájení serveru kamerového systému, routeru a centrálního POE switche, dál v síti zapojíš POE průchozí switche a na konec POE kamery.

Zkus použít mozek, jak bys zajistil, aby se při výpadku proudu dostalo napětí že záložního zdroje pouze do zásuvek, kde jsou věci související s kamerami a ne třeba k ledničce nebo třeba mikrovlnce? Ne, tohle fakt nejde. Kolega s práce sice něco podobného má, ale nemá tam UPS, ale benzínový generátor o výkonu 2kW a má to proto, že u nich na dědině jsou poměrně běžné třeba i půl denní výpadky, tak aby zajistil osvětlení a funkčnost plynového kotle, případně si mohl pustit televizi. Má to připojeno v garáži, ale musí to jít manuálně zapnout, aby měl jistotu, že nejprve vypne všechno, co nemusí nutně jet.

No mozek jsem použil. Zajistím to například tak, že taková UPS bude zapnutá jen když budu na dovolené a tím pádem to nebude muset utáhnout spotřebiče jako fén, žehlička nebo mikrovlnka. Nevím, jaký je odběr ledničky, ale věřím, že by to nějaký invertor + baterie do 10.000 mohly zvládnout. Jistý si samozřejmě nejsem, proto jsem se raději zeptal tady.

Nepoužil. Ta UPS je ze zásuvky pouze napájená a sama má na sobě další konektory, které ta UPS napájí i při výpadku 230V.

Pokud tedy do hloubky nerozumíte nějakému tématu, pak nepoužíváte mozek? Pakliže bych se vás dotázal na nějaké odborné téma, kterému nerozumíte, tak to tedy znamená, že mozek nepoužíváte nebo jste dokonce hloupý? Na internetu jsem viděl schémata zapojení, kde se UPS (klidně výstup z UPS) zapojuje do zásuvek. Ptám se tedy jak to udělat. Například zapojení do rozvodové sítě profíkem nebo nějaká jiný návod/vodítko. Akorát tu plivete hejty a hledáte cesty, jak to dělat nejde. Pokud nevím, tak neodpovídám.

No pokud něčemu takto nerozumím, tak se do toho nebud sám pouštět a pozvu si odborníka.Jinak nelze zapojit výstup UPS zpět do zásuvky. Buď to bylo nějaké špatné schéma, nebo jsi tomu neporozuměl. Na tom není nic špatného, každý opravdu rozumí něčemu jinému, ale taky se do toho nebudu sám pouštět, pak to dopadá jak to dopadlo u tebe. Bastl nad bastlyUPS ovšem jde zapojit do zásuvek, ale tak "zpátky", jde vytvořit další samostatný okruh, který je tou UPS zálohovaný. Vstup UPS (ta je v rozvaděči) na přívod 230V přes jistič a její výstup přes další jistič na SAMOSTATNÝ okruh. Ale pochybuju že to máš takto nachytané.

Edit: UPS ovšem jde zapojit do zásuvek, ale NE tak "zpátky"

No a o dodržení patřičných norem (max. deset zásuvkových vývodů na jistič, proudový chránič...)...to je tak když je někdo "Internetový odborník"...kdyby to nechal někomu kdo tomu rozumí a má s tím zkušenosti, mohl to tazatel mít v pohodě, měl by to nějak tak jak tu radili jiní. A měl by to v pohodě. Ale co s tím teď? Podle toho jak to popisoval, tak...vytahat a začít znova.

Bez šance, lednice má vysoký rozběhový proud, tohle na UPS pověsit nelze. A upřímně, kupovat UPS kvůli jednomu nebo dvěma týdnům ročně na dovolené, postrádá logiku. Smysl by to mělo tehdy, aby to fungovalo stále, třeba když jste mimo dům jen pár hodin.

Zdravim chci se zeptat zrovna na tu lednici a UPS stalo se mi ze při odjezdu na dovolenou sem vypinal jistice a chtěl nechat jen tu lednici ale podařilo se mi ji taky schodit ale hne sem ji nahodil zpet a nastal problem mam moderni lednici 6 smysl atd a po te co jakoby problikla elektrina nešel nahodit mrazak lednice furt signalizovala poruchu nešlo to vubec dalsi den se mohlo vsechno vyhodit jde mi o to ze ted po delsim vypnuti zas lednice jde ale bojim se ze kdyby jen blikla elektrina z duvodu bouřky že to opet vypadne (plny mrazak) tak sem přemyslel ze bych k ni dal UPS mam tu Eaton eclipse pro 750 VA a 1500VA mužu ?

Ak budeš ležať v nemocnici s nevyliečiteľnou chorou tak si všimneš, ako tam majú spravenú UPS ze sdířky. Nikto ti ovšem nebráni si to tam ísť pozrieť a okopírovať.

Jak jsou napájené ty kamery?

Kamery jsou nápajené přes klasické usb nabíječky. POE nemají. Díky špatné dostupnosti wifi jsem byl nucen rozmístit 3 routery a využívám také vedení eth přes zásuvky. Kamery jsou rozmístěné všude po domě, routery taky. Zapojit je na jednu UPS je nereálné. Nepotřebuji utáhnout celý dům. Víceménně mi jde o to, aby například když odjedu na dovolenou, aby to utáhlo kamery. Logicky to samozřejmě bude muset utáhnout kotel a například lednici, ale pochybuju, že se budeme bavit o řádech velkých KW.

V tom případě si vyber. Několik UPSek, nebo zasekat zálohovaný zásuvkový okruh... S UPS pro zálohování lednice a kotle to nebudeš mít jednoduché. Je potřeba UPS která produkuje skutečně sinus a ne lichoběžník, nebo ještě něco horšího, nedělalo by to dobře elektromotorům kompresoru lednice a oběhového čerpadla topení. Víc třeba https://diit.cz/clanek/databaze-tvaru-vys... Výkon vyber podle odběru a zvaž dobu po kterou má UPSka dodávat elektřinu, možná budeš potřebovat přídavné akumulátory.

UPSka se sinsovým výstupem bude nezbytná. Ohledně okruhů - kotel je obvykle umístěn v technické místnosti nebo ve sklepě, neměl by být problém k němu dotáhnout extra přívod. A lednice obvykle bývá na zvláštním okruhu, takže by to mělo jít relativně snadno.

Ok, je tedy možné pozvat odborníka, který mi navrhne zakoupení centrální (předpokládám drahé) UPS se sinusovým výstupem, kterou někam zapojí. Super, přesně k tomuhle jsem se chtěl dopracovat.

No to je nadělení Chápu, že je to ojeb, ale nešly by nějak natahat utp kabely?

3 patra... Pronajatý dům, bohužel. Samozřejmě by to bylo nejlepší.

To by mě zajímalo, co máš za barák, že nemůžeš všechny kamery připojit UTP kabelem k jednomu routeru, napájet je přes PoE a zálohovat jen ten jeden napájecí prvek (+kotel a lednicí). Kabel může být až 100 m dlouhý, to bohatě stačí i na velké baráky.Pokud jsi šetřil na kamerách bez PoE, tak se ti to vrací i s úroky. Nejenom že jsi kvůli lenosti natahat kabely už koupil hromadu zbytečných routerů, teď ještě budeš kupovat hromadu zbytečných UPS pro každý zbytečný router zvlášť...

Z vás musejí mít doma radost :D Ano, kdybych si stavěl dům (bydlím v pronajatém), natahat bych všude ethernet kabely a kamery napájel přes to. Jedná se o 3 patrovou řadovku, která je pronajatá. Spíše se divím vaší osobní frustraci, kdy máte potřebu ostatní hned urážet, když sám nevíte řešení. Teď tak nějak čekám hejt, že to mám za to, že bydlím v pronajatém domě a kdybych bydlel ve svém, tak že tohle nemusím řešit :D

Aha, takže ty zatajíš důležitou informaci, že je to pronajatý dům, sám si to začneš bastlit jak se dá...ale ostatním nadáváš...nech to někomu, kdo tomu rozumí.

Bože, já nic nezatajil :D Možná půlka lidí v ČR bydlí v pronajatým domě, to přece není nic divného, ani nečekaného. Dotaz zněl, jak udělat centrální UPS. To, že vy jste odpovídal na dotaz, který jsem nepoložil je vaše věc. Nic jsem nebastlil, koupil jsem si wifi kamery a spároval s aplikací. Jsem téměř spokojený, rychlé, levné a jednoduché. Přesekávat instalaci v domě není řešení. Zapojení jedné UPS někde v domě by řešení mohlo být. Proto tady zjišťuju možnosti. Buď napište, že to nejde. Nebo napiště, že to jde. Nechápu ty vaše hlody okolo. Určitě máte důležitější věci na práci, než my tady vysvětlovat, jaký jsem hlupák, že mám wifi kamery :D Samozřejmě to nechám někomu, kdo tomu rozumí. Tady jsem chtěl mít jen základní představu, jestli je to vůbec možné.

Pochop že tohle JEDNOU UPS NĚKDE V DOMĚ NEJDE. Fakt nejde. Nevím jak to chceš ještě vysvětlit. Holt Pat a Mat s Vysokou školou Internetovou.

Myslím, že většina lidí už dávno pochopila z vyjádření ostatních, že to je nesmysl a takto to udělat nejde bez zásadních změn v elektroinstalaci. Jenom ty to pořád nechápeš

A půlka lidí opravdu v pronajatém domě nebydlí, to fakt není samozřejmost, kterou by nebylo potřeba zmínit...ach jo. To je zas materiál...

Nicméně v pronajatém domě tohle opravdu nijak rozumně řešit NEJDE. Bohužel. Ty chceš zálohovat i lednici a kotel? To fakt nejde, nijak rozumně a aby to odpovídalo normám to fakt nejde.

Super, tak jsme se dostali k odpovědi. Děkuji

K odpovědi, kterou jsi tu měl dávno...

A ten odborník by tu UPS nikam nezapojil, do stávajích rozvodů to NEJDE. Musel by ti dát jednu UPS ke každému zařízení. Ale kotel...to ne.

Kde je v mém příspěvku nějaká urážka? Prosím o konkrétní odstavec, větu nebo slovo.

Celý váš komentář je pojatý útočně, arogantně. Už jste někdy viděl, že někdo o někom řekl, že je líný a považovalo se to za kompliment? Já tedy ne. Navíc v kontextu pronajatého domu... Vážně jsem tak líný, že nechci rozkopat celý dům, který není můj?

Můj příspěvek vycházel z dostupných informací. O tom, že jde o pronajatou řadovku, kde není možní natáhnout trochu kabelu, jsi se zmínil až teď. Dotazy je třeba formulovat pořádně.Takže jsem mohl jen hádat na základě dlouhodobých zkušeností. Pokud tě to urazilo, tak se omlouvám.Nicméně na tvoji otázku jsem ti odpověděl hned jako 2. a pokud jsi z toho nepochopil, že tohle centrálně opravdu nejde řešit, za to já nemohu.

Pronajatý barák má půlka lidí, to se nemusí zmiňovat...

Upřímně, takhle nesmyslně zfušovaný kamerový systém, to musí být opravdu dílo Kamery přes WiFi je blbost už sama o sobě, kamery mají být připojeny kabelem a na samostatný rozvod. No a centrálně i napájení. Kdyby se to udělalo normálně, jak se má, tak to nemusíš řešit tak komplikovaně a dáš běžnou UPS do jednoho místa a hotovo. Každopádně mi nějak uniká smysl pouze "dovolenkového" zálohování. Co když je výpadek, když jste v práci, to nevadí, že to nepojede? Každopádně nepíšeš, jak dlouho by sis představoval výdrž toho záložního napájení?