» Poradna » Mobily

Zapojení aktivních monitorů a sub.

Dobrý den, nedávno jsem zakoupil dva aktivní monitory Pioneer DM-40 a Jamo S 808 Subwoofer, na poslech k PC. K propojení jsem si naivně koupil Creative Sound Blaster X-Fi 5.1 Pro a čekal jsem jednoduché propojení, ovládání a čistotu zvuku které mi bylo slíbeno. Jenomže, při zapojení subwooferu a satelitů do zvukové karty mě překvapil dost výrazný šum nezávisle na nastavené hlasitosti, také bída a nouze v přidaném softwaru cokoliv snadno nastavit. Chci se tedy zeptat, jaký jiný způsob doporučujete k zapojení tohoto vybavení, když pomineme stupidní Sound Blaster? Stačí prostě jen PCI zvuková karta, jestli ano, tak která do cca 2000,-Děkuji za odpovědi a rady.

Odpovědi na otázku

Jakákoliv (funkční) karta typu 5.1, 7.1 (se samostatným výstupem na SW), ale je to nesmyslná kombinace (ten SW je určený do jiných sestav).Nebo lépe ty Pionýry samotné na výstup stereo (nepotřebují SW).Při správném zapojení a nastavení přiměřené hlasitosti na bedničkách by šum neměl být nějak rušivý. Hlasitost se nastaví tak, že na "směšovači hlasitosti" se dá "Hlavní výstup" na 50 - 100 a jednotlivé "zdroje" na 100 - 50, resp. Pak se na bedničkách nastaví "přiměřená" hlasitost na běžný poslech.

Ten šum je pravděpodobně šum výstupního víceméně sluchátkového zesilovače na té kartě. Jestli jsem správně pochopil co píše Nevimijiste, tak bych radil to samé. Nastavit výstupní hlasitost na počítači tak na polovinu, aby byla rezerva kam zesilovat a pak pustit rozumně hlasitou muziku a od nejnižsí hlasitosti přidávat na bedýnkách, až to bude akorát na poslech. Jo a všechny dílčí hlasitosti, jako třeba v přehrávačí, v aplikačním mixéru, kdovikde ještě, to chce mít taky na plno, nebo skoro na plno. Ono se dá při tolika místech kde se ovlivňuje hlasitost, velice snadno dospět k tomu, že na výstupu bude slaboučký signál a tím pádem po opětovném zesílení i velký šum. Signál se nesmí nikde zbytečně zeslabovat, aby nevznikalo víc šumu než je nutné.