» Poradna » Notebooky

Zapínání Turbo boost při použití touchpadu

Dobrý den, vlastním notebook ASUS X550CC-XO175H s procesorem Intel Core i5. Základní frekvence procesoru je 1,8GHz a při Turbo boostu se vyšplhá na 2,7 Ghz. Chci se zeptat jestli je normální, že stačí rolovat stránku pomocí touch padu a frekvence se na malou chvílí zvýší na mximum? Myslím, že to není tak náročná operace, aby si procesor nevystačil s 1,8 Ghz. Nevíte někdo, čím by to mohlo být a jak to eventualně vypnout? Jde mi hlavně o spotřebu, když notebook jede na baterku, podle mě a logicky z toho vyplývá, že si to spapá více energie než základní takt a každá minuta se počítá Děkuju za každé postřehy, jestli se nějaké najdou.David

Odpovědi na otázku

Throttlestop.

To by fakt nemělo. Prvně můžeš zkusit přeinstalovat ovladač Touchpadu (ve Správci zařízení bude v sekci Myši, tam vybrat odinstalovat, měl by se pak po restartu sám znova doinstalovat. Pro jistotu si připrav myš ) Další lehčí řešení by bylo, jak říkáš, vypnutí TurboBoostu. To buď v BIOSu, nebo takovým trikem přímo ve Windows. Nevím přesně jak v Win8, ale hádám že by to mělo být stejně jak v Win7. Nastavuje se to v profilu napájení (Ovládací panely->Možnosti napájení či tak něco). U tebou používaného profilu vybrat Změnit nastavení schématu. Tam bude něco jako Změnit pokročilé nastavení napájení. V okně co vyskočí vybrat Řízení spotřeby procesoru. Tam tě budou zajímat 2 položky, Minimální a pak Maximální stav procesoru. V každé je po dvou hodnotách v procentech, které se dají nastavit kliknutím na číslo. Všechny 4 procentuální čísla nastavit na 99. Tohle funguje ve Win7, nevidím důvod proč ne i na Win8

Díky za radu, maximální stav procesoru už jsem zkoušel a nefunguje to, procesor se pořád přetaktovává na max, když používám myš, je všechno ok, zkusím přeinstalovat ovladač na touchpad. Je to kravina, ale zajímá mě to no Teď mě tak napadlo, že to možná nefunguje protože mi nefunguje ani přechod do režimu spánku po určité době, ale vím, že po aktualizaci na Windows 8.1 to dělá více lidem...

Je to hodně zvláštní, je možné že se Microsoftu zase něco né úplně povedlo... A nebo v nejhorším případě je něco špatně v nainstalovaným OS, přeinstalace by to mohla taky vyřešit.

Nad Přeinstalací už jsem taky uvažoval, problém je, že nemám čistou instalaci Windows 8.1, musel bych instalovat 8 a následně aktualizaci 8.1 jako jsem to udělal po zakoupení notebooku, bez jakýchkoliv změn, jsem ihned po prvním zapnutí instaloval 8.1, a jak vidno, není to ideální řešení, ten turbo boost je taková třešinka, mrzí mě i nefunkce režimu spánku po určitém čase. Nevíte, je možnost si u prodejce nebo výrobce požádat o médium s instalací windows?

To jsem nikdy nezkoušel, ale moc reálně to nevidím. V notebooku bude určitě nějaká image nebo něco, čím to vrátíš do původního stavu, tak to dnes výrobci řeší.

To není pravda, mezi učenými se o tom diskutovalo. Když má cpu udělat něco náročnějšího, je lepší se probudit Z CX do C0 (pracovní) + do nejvyššího PX( nejvyšší frekvence), udělat práci, pak se zase přepnout do úsporného stavu (C4 enhanced deep sleep, P0- nejnižší freq.)Je to výhodnější než to delší dobu šmdrlat při nízké frekvenci.Nevíte, jestli AMD už něco takového chystá ddo procáků nebo to furt jsou 100W topiče?

Jemu ale jde přímo o TurboBoost, ten je na pohyb myši opravdu zbytečný. Ten nepatří ke základním stavům procesoru.