» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zapínání a vypínání HDD

Dobrý večer,chtěl bych se zeptat - jak říct windowsu, ať nezapíná HDD? Zapíná ho i třeba při zapnutí task manageru, zbytečně. Rád bych ho nechal vypnutý, ať je pc tišší (+je prostě zbytečně zapnutý, když do něj vlezu sotva jednou za týden).Jde to nějak udělat, nebo případně "softwarově odpojit" a jen zapojit když chci do něj vlézt?Předem dík.

Odpovědi na otázku

Ve spravci zarizeni zakazat ten HDD..a pak povolit az bude treba

Task manager by ho pak asi nebudil, ale pri restartech se samozrejme probudi, nebo vypnout primo v biosu..

Při restartech jasný, já jen ať furt neběží, když ho téměř vůbec nepoužívám.V biosu bych ho pak jen tak nezapnul za běhu.Ale co koukám, tak ho nějak ještě musím dát jako disk 1, protože teď je jako 0 či co to disk management píše (v device manager taky nejde dát disable). Zkusím teda, díky.

Zřejmě to nebude tak jednoduché... v biosu se mi v boot menu ukazuje jen starý HDD jako windows boot (nebo něco takového), ale SSD tam ani nevidím.SSD mám v pc už nějaké 3 roky, akorát teď jsem vyměnil za nové... na hdd jsem měl dřív windows, ale to jsem normálně zformátoval a nainstaloval windows na ssd, tak nevím, prý ale bylo vhodné to hdd vypojit.Je možné to nějak ještě fixnout, nebo to holt nechat tak a nemít možnost hdd nějak ve windowsu vypnout?

ja mam disk 0 jako datovy a vypnout mi jde, pres spravce disku to chce nastavit aby nebyl aktivni/hlavni...Pokud si ses jist ze je jen datovy:http://www.multibooters.com/images/diskviews/manageme...

Problém byl, že Windows Boot Manager jsem měl na tom HDD. Jak jsem měnil na SSD, tak jsem úplně nečekal, že i když jsem HDD zcela zformátoval a snad i ty oddíly smazal, tak to tam nějak stále zůstane a instalačka Windowsu si to sama nehodí na SSD - což mi přijde celkem hloupé, že člověk musí v tomto případě ten disk odpojit a pak teprve nainstalovat win. Holt už to vím.Díky za rady.

ha, tak už to mám, parádahdd offline :D

Otázka je jestli v tomto případě se bude na disk aplikovat uspání ze systému a disk se přestane točit když ho má systém zakázaný. Takže by ho sice systém neviděl, ale také by nevěděl že ho má uspat kdž ho nevidí. Nevím třeba to tak není ale napadlo mě to.

Toto řeším tak, že u svého PC mám vzadu na bedně 4 páčkové vypínače. Nějaké deaktivace ve woknech nebo biosu jsou vopruz.

Napadá mě ještě zkusit disk přepnout do ''Offline'' režimu ve správci disků.

a nebo mu staci odebrat pismeno jednotky a je to. Pak na nej Win nevidi a neresi to (krom roztoceni pri restartu zapnuti)

Softwarove to nepujde. Kdyz bude disk viditelny mezi zarizenimi ve Windows, tak si na nej system muze kdykoliv sahnout a roztocit ho. Staci otevrit Pruzkumnik a nebo okenko Otevrit/Ulozit soubor v jakekoliv aplikaci a system ho roztoci. Jedina moznost je odpojit ho v Biosu nebo fyzicky kabelem, coz je samozrejme komplikace, kdyz ho budes potrebovat. Dalsi moznosti je nastavit ve Schematu napajeni, aby se uspal treba po 2 nebo 5 minutach, aby hucel co nejmene. Ale tim budes mit za den desitky start-stop cyklu, coz pro ten disk neni uplne dobry.A nebo to vyres jako vetsina lidi - disk ve skrini upevni “protihlukově”.A nebo jeste jednodusseji - vymen ho za SSD. Pokud ten disk nema nejakou velkou kapacitu (jakoze nad 1 TB), tak SSD je za “par korun”.

A nebo ten disk vyndej, kup si externi ramecek a pripojuj ho jen dle potreby. Stejne ho vyuzivas nahodile, tak jako vetsina lidi vyuziva externi disky.

a existujou i ramecky s vypinacem napajeni..

To uspání po xy minutách vím, ale právě se co chvíli zapne, když člověk otevře něco jiného.Každopádně zvážím tedy to upevnění nebo že jej dám do externího rámečku.Měnit za SSD mi přijde zbytečné, když jej právě tolik nevyužívám. Jak budu pořizovat nový pc, tak už samozřejmě vezmu třeba 2TB SSD a to aktuální 1TB SSD bude náhrada toho HDD, ale koupit to teď dopředu, když M2 SSD jsou co rok levnější a lepší je celkem blbost (když to není nutné).Díky všem za tipy a rady :) Alespoň jsem spolu s tímto vyřešil Windows Boot Manager, který jsem měl doteď z nějakého důvodu na HDD.

Ono se tohle vetsinou resi prave opacne. Zakazuje se vypinani a nekupuji se domrvene (typicky externi) disky, kterym to vymluvit nejde.

když si koupíš externí HDD box na USB 3.0/3.1 tak se ti nebude zapínat tak často. tohle zapínání/vypínání HDD je na windows docela na hovno ... bohužel sem nenašel způsob, jak se to dá nastavit samostatně

Dobrý večer,

Můžete nastavit Windows tak, aby neaktivoval váš HDD zbytečně. Následujte tyto kroky:

Otevřete "Ovládací panely" (Control Panel) a klikněte na "Systém a zabezpečení" (System and Security).
Klikněte na "Správa napájení" (Power Options).
U aktivního napájecího plánu klikněte na "Změnit nastavení plánu" (Change plan settings).
Klikněte na "Změnit rozšířená nastavení napájení" (Change advanced power settings).
V okně "Nastavení napájení" (Power Options) rozbalte "Nastavení pevného disku" (Hard disk) a poté "Vypnout pevný disk po" (Turn off hard disk after).
Nastavte hodnotu na požadovaný čas nečinnosti, po kterém chcete, aby se HDD vypnul. Pro deaktivaci této funkce nastavte hodnotu na 0. Potvrďte změny kliknutím na "OK".
Pamatujte, že tato nastavení mohou mít dopad na výkon vašeho počítače a na životnost HDD. Pokud chcete úplně zabránit aktivaci HDD, můžete ho fyzicky odpojit z vašeho počítače a připojit jej pouze tehdy, když potřebujete přístup k jeho obsahu. Tato metoda je však nepraktická a může být zdlouhavá.

Alternativně můžete zvážit nahrazení vašeho HDD za SSD, které jsou obecně tišší a rychlejší.