"zamrzlá" základní deska (GA 990X Gaming SLI)

Zdravím, vyměnil jsem v základovce Gigabyte GA-990x Gaming SLI, FX-4320 za 8350, zároveň jsem měnil také chladič (stock za Feru 2) od výměny mi "zamrzá" PC hned potom co postne, vypadá to tak, že: zapnu PC, počítač naběhne na logo Gigabyte (del=BIOS, f12 Boot menu atd...) Pak se zobrazí myš (ne z Win., ale z BIOSu) asi tak 1-2 vteřiny jde s tou myší pohybovat, pak vždy skočí na stejné místo a tam zamrzne. Pak už PC nic nedělá. Napadá někoho co zkusit? Já zkoušel: odpojit všechny disky i s Win, usb, ventilátor, dokonce se to děje i když se vrátím na fx 4320! Taky jsem zkoušel mačkat f12, del, end, f9.. prostě boot menu, BIOS, systémové informace, nic nejde, jen s jednou RAM (kdyby jedna z nich byla vadná) CMOS jsem několikrát mazal. Zkusil jsem všechno co mě napadlo. MB má dual BIOS, kdyby to mohlo pomoci.

Odpovědi na otázku

kolko si investoval do 10rocneho relativne pomaleho procesora? Doska si povedala, ze stacilo, dakujem, maj sa pekne. Keby si bol namiesto toho FX kupil napr. i3 10100f (samozrejme novu dosku aj ramy) tak by si mal o 50% vyssi vykon a polovicnu spotrebu. Tak si to pekne kupis teraz a ten FX si mozes dat nad postel aby ti to kazde rano pripomenulo "nebudem upgradovat 10rocny pc"

Pokud to dělá i s původním procesorem, tak je to jednoduché, něco jsi tam mechanicky pokazil.

Tady ty vishery, bulldozery, escavatory a to celé konečně vyhodit - ty cpu nebyly dobré ani když vyšly, natož 10 let poté. Dle popisu to má deska za sebou (a má na to po 10 letech nárok ať to bylo poškozeno uživatelem, nebo jen "zibem času"). Doufám, že nové cpu nestálo víc jak 500,- protože doporučení je to vyhodit a pořídit něco modernější co nejede na uhlí - nápad o koupi jeté AM3 desky může dopadnout tak, že i ta "nová" bude pořád 10 let stará, takže může uplně stejně umřít.btw: původně to byla 990X s FX4320? Tak to je slušnej bizár, deska 2x dražší jak cpu..

tak zas s tym sa suhlasit neda, oni tie procesory v absolutnej hodnote neboli zle, problem je ze boli zle v porovnani s konkurenciou :) Nieco ako dnes intel.

Ne, byly špatné v každé rovině, měl jsme 43xx, 6350 a 8300 a všechno to byl odpad. Na nějakém GTA, nebo kde to, to i3 4170 uplně rozšlapala. S tím, že Intel je těd asi v lehce podobné pozici, ale až taková bída to není.. pořád mají slušné cpu, ty FXa to byl odpad už když to bylo na wafru :D

FX byly ve své době fajn pro uživatele, kteří uměli využít jejich 8 jader na 100%. Tam za cenu i3 dostali větší porci výkonu. Všude jinde ale dostalo FX na prdel i od toho i3. No a dnes už pro ně není smysl nikde.

ale zas mali inu vyhodu a tou bola podpora zo strany dosiek. Prakticky plynule si vedel prejst od 2005 (tak nejak vysiel am2) az do 2017 (nastup am4) zatial co u intelu si musel vymenit 3-4 dosky k tym 7 procesorom.

viac, lebo pisem 2005, to boli este pentium 4ky.

Opět to platí jen v případě, že byla deska silně naddimezována (řeba jako tady u tazatele ta 990x), protože na pozdější FX už musela být 970, ideálně 990, jinak to mělo problém. Tzn já za 3 cpu vyměnil asi 2 desky za snad 3 roky. Nehledě na to, že stavební technika je až od roku 2009-2010, tak desky z těch dob těžce nedávaly pozdější fxa, takže idea, že ranná deska utáhla visheru je pi..ina na entou (nehledě na to, že starší desky uměly jen DDR2 a pozdějíš už DDR3 ( severní můstek v té době ještě nebyl cpu). Takže člověk se té vyměně desky stejně nevyhnul (myslím, že to byl dovod proč šla pod 6350 nová deska)

Řadič RAM už byl v CPU, Phenomy II už umělý jak DDR 2 tak 3, Vishery myslím už jen DDR 3.Já jsem šel na jedné desce napřed na Athlon X2, pak X4, nakonec na Phenom II X6. Pak jsem vyměnil desku za novou s DDR 3, ale jen proto, že jsem potřeboval desku na druhý PC pod ten Athlon X4, tak jsem si koupil rovnou novou pod toho Phenoma. Kdybych levně sehnal Visheru, tak to zkusím, abych si mohl zahrát Doom Eternal, který vyžaduje SSE4.

No nenašel jsme to uplně jasně, ale dle wiki má stále severní můstek na desce, ale řadič paměti v cpu, což se mi moc nezdá..https://en.wikipedia.org/wiki/Bulldozer_(microarchitecture)#/media/File:AMD_Bulldozer_chipset.PNG

Ať se zdá, nebo nezdá, je to tak AMD mělo řadič RAM v CPU už od jednojádrových Athlon 64.

Pokud vím SB je na desce, řadič paměti v cpu

ja som koncom 2006 kupoval sAM2+ asus M2N-E a islo tam vsetko okrem 6core PHII. Vystriedal som 3000+, x2 4200+, x2 5800+BE, x4 640, PhII 820. Potom som uz musel kupit aj sAM3 dosku, lebo x6 tam uz nesiel.

a yo.. dosku som menil aj pre SSD, kde M2N-E mal len sata2

Ber to jako příležitost se toho konečně zbavit. Zatím za to ještě něco dostaneš, protože se pořád najde dost bláznů, co to chtějí udržovat při životě. Ale nemá to smysl. Nech si Feru a zbytek rozprodej.I s levným i3 na tom budeš o dost lépe než s FX-3850. Jak v multi-vláknovém výkonu, tak hlavně v jedno-vláknovém, kde na tom bylo FX blbě už v době svého vydání. Dnešní CPU mají cca dvojnásobný výkon na jádro!!! Však se podívej sám ("Single Thread Rating"):https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-FX-8350-Eight... A to ani nemluvím o provozních vlastnostech, kdy všechny CPU ve srovnání mají poloviční TDP (120W vs 65W).

Mno, je rozdíl kupovat CPU za pár korun, nebo celý základ kompu za aspoň 10 000 dnes. Sám mám Phenom II X6 a kdyby uměl novější SSE, abych spustil Eternal, což např. 8350 umí, tak nemám problém další roky. A spotřeba? Dnešní raketové Intely v zátěži žerou více i s TDP 65 W...Bohužel se však opravdu zdá, že ten 8350 je buď vadný, anebo stářím jej už nezvládá napájet deska, nebo zdroj.

phII x6 1055t som sa zbavil v roku 2015 :) Dnes sme o 6 rokov inde a keby intel drzal taku kompatibilitu ako AMD, tak mam 9* alebo 10* i7ku. Zial do B85 isla iba 1 generacia.

OT: B85 je deska pro haswelly, tzn. čeho 1. generace?

Nehledě na to, jak by se do desky co má sloty na DDR3 paměti narval DDR4(haswell je poslední co měl DDR3) - čímž neobhajuju politiku Intelu s těma chipsetama, ale zrovna tady to neplatí....

nie prva ale jedna. - to je rozdiel medzi 1 a 1. :) chapeme?

Tak bych taky raději nějakého Ryzena, ale momentálně prostě nejsou volné prachy, a reálně nemám s tím Phenomem žádný problém, kromě toho, že se na něm nedá spustit Doom Eternal... a že je nehratelné PUBG, ale to mi moc nevadí ... Tak musí PC počkat ...

Kdyby to měl funkční, tak ještě budiž. Ale jakmile to začne jakkoliv blbnout, pryč s tím. Ona je sice lákavá představa, že za pár korun zvedne výkon 10 let starému PC, ale reálně to zase tak moc neudělá a do nekonečna starý šrot vylepšovat nejde.

Jasně, buď se to podaří rozběhnout se stávající deskou, např. pomocí druhého BIOSU, alespoň v původní kofiguraci, anebo nový komp.

Jj, v SC se to nechá srovnávat s 15W 2-jádrem co mám v ntb (4.gen i5 Low power)

Vynuť obnovu BIOS, pohledej nebo přečti v manuálu. Obnoví se ale "původní verze", z fabriky a možná bude nutný fleš.

Dík, zkusím to. A ano, vím, že buldozer je už dávno vykopávka, držím to z toho důvodu, že deska je celkem solidně vybavená (m.2 NVME PCIE slot a USB 3.1 je u FX nadstandard) Pro ty, co pochybují o VRM, tak to slabé není, Zdroj je euroshit, ale 750W, takže mám cca 300W+ rezervu. Další důvod proč jsem se zatím rozhodl nepřecházet na novu platformu je to, že v některých hrách stačilo 4320 sekundovat mé RX470, tudíž abych vyšší výkon Ryzenu (příp. nového Intelu) využil, kupoval bych MB+RAM+CPU+GK (+monitor), to už bych musel hluboko do kapsy. Můj plán byl udržet to tak ještě rok, rok a půl, pak to vyměnit za něco moderního. Navíc mám jen 60Hz FHD monitor, tudíž bych si vyšší výkon moc neužil.Jinak dík za všechny rady.

možná výmaz / clear CMOS? On ten nový CPU bude žrát více, tak to možná něco nedává nebo je po vložení nového něco načlé? Pro jistotu vytáhnout napájecí konektory (všechny) z desky a znovu je zacvaknout.Podobnou sestavu používám jako oddělené PC od netu na zpracování fotek a s přehledem stačí...