Zalozny zdroj pc sa vypne

Zdravim mam zalozny zdroj Eaton 5E 850i.(2 ks) Line-interaktívny.Pri vypadky elektriny by mal PC ostat zapnuty,bohuzial sa vypne. PC - HP Compaq Elite 8300 sa vypne ,ale mac mini bezi dalej.Kazdy je na inom zaloznom zdroji.Mozeme vylucit chybu baterie alebo zdroja,prehadzoval som ich medzi sebou,tak isto pretazenie. Eaton utilita momentalne ukazuje 13% zatazenie a output load 88W.Raz som natrafil na nete na nejaky clanok,ze to moze byt typom zdroja,ale momentalne sa nemozem k tejto informacii dopracovat.Mate niekto obdobnu skusenost,ci riesenie?

Odpovědi na otázku

Příliš citlivý zdroj na tom počítači nebo špatně nastavené prahy (max, min), kdy se má záložní zdroj uplatnit. Pokud to dělá na obou záložních zdrojích.

Ziadne nastavovania prahov citlivosti som nenasiel.To o tom zdroji som uz cital.Otazka,co teraz? Kupim novy zdroj,ok. Ako ale budem vediet,ci bude drzat?Metoda pokus-omyl?

Zdroj v tom PC.Přeci jen u tohoto typu UPS dojde ke krátkodobému výpadku napájení. Sice je to jen pár ms, ale je to výpadek. Mám zkušenost s pár domácími zařízeními: PC, Router, TV, DVD-Rekordér. K takovémuto krátkodobému výpadku u nás občas dojde. Hlavně za bouřky a nebo silného větru. To se opravdu občas stane, že na okamžik bliknou světla, podle toho poznám že došlo ke krátkému výpadku. Co je na tom ale zajímavé, tak PC a TV takovýto výpadek často ani nezaznamenají a vesele fungují aniž by došlo k nějakému přerušení. Ale Router a DVD rekordér jsou na tom přesně opačně a i kratičký výpadek proudu je vypne. Je to vše dáno napájecím zdrojem a stabilizačními kondenzátory. Když jsou kondenzátory dostatečně velké, tak fungují jako mikro-ups a dokáží napájet zařízení např až půl vteřiny a pokrýt ten výpadek než naskočí UPS. Tak by možná stačilo dát do toho počítače výkonější zdroj, který to z kondenzátorů utáhne po dobu než naskočí napájení z UPSky.

Vypne se jak? Jako při výpadku proudu naráz tím, že není pod proudem, nebo že se vypne korektně automaticky podle signálu z UPS přes USB?

Vypne sa natvrdo,ako pri vypadku prudu,ale napr NAS-ko na tom istom zalozaku bezi,ako by sa nic nestalo.

Přikláněl bych se k tomu, co napsal Nargon. Zdroj v tom krámu "HP Compaq Elite 8300" neustojí krátkodobý výpadek (v řádu milisekund) který nastane než naskočí UPS. Ideální by bylo dát tam lepší zdroj, ale tyhle HP šroty mívají často atypické provedení a běžný zdroj tam nepasuje.Další řešení je Online UPS (ale to je jiná cenová kategorie).Posledním řešením (které bych zkusil já - ale není to pro laiky) je rozebrat ten HP zdroj a vyměnit vstupní elyt za o něco větší kapacitu.

jeste moznost, ale nepravdepodobna, podivat se, zda v biosu není nastaveni, ktere kvuli ochrane procesoru vypne pc. On vypadek muze teoreticky zpusobit i spicku.

ochraně procesoru? Procesor jsem za 20let neviděl zničený ani jeden.Navíc... tys někde v nějakém biosu viděl takový nastavení ?

ano, a to určitě více než jednou...

Tipuju kombinaci levné UPS (tady je co lezlo ze staších Eaton UPSek https://diit.cz/clanek/databaze-tvaru-vys... ) a staršího PC zdroje. Podle normy má ATX zdroj při výpadku napájení udržet napětí 17ms, ale s unavenými kondenzátory to nemusí zvládat, nebo nechápe to co produkuje UPS.

Těch 17ms nezvládá ani spousta nových a jinak dobrých zdrojů. Takže bych také hledal problém ve zdroji.

myslím si, že to zdrojem bude. nicméně LI UPS zase tak špatné nejsou a zatím jsem se nikdy (a to jich mám k desítce) nesetkal s tím, že by na nějakém zařízení nezafungovaly... Možná půjde i o kombinaci podpětí jako takového již na primárním vstupu a třena jen dvouvodičového rozvodu apod. Prostě trochu laborování...

A lze to HP nahodit pouze z UPS?

Ako to myslis? HP bezi normalne,ci bez ups,alebo s nou.Jednoducho pri vypadku prudu musi mat ups milisekundovi vypadok,ktory HP neutiahne.Napr mac mini bezi bez vypadku.Zistil som,ze zdroj ma "active PFC".co moze nespolupracovat. Mozno skusim nejaky iny zdroj.

Myslim jestli jde HP zapnout jen z baterie UPS, kdyz je odpojena od site?

To ne. Napětí se usměrní a pak se "rozseká" spínaným zdrojem. Tvar "sinusovky" je ilerevantní. Na závadu jsou krátké impulzy vyššího napětí - UPS při náběhu nezvládne regulaci a napětí krátkodobě překročí povolenou mez. Nebo kondenzátory ve zdroji ztratily kapacitu.

Podle mě se prostě sešly dvě věci:1. UPS možná přepíná trochu pomaleji pomaleji, než by měla2. Zdroj nezvládá minimální výpadek dle normy ATXDost vy pomohlo, kdyby napsal, jaký zdroj vlastně má. K některým se to dá dohledat a u spousty se to dá předpokládat už podle toho, co jsou zač.