» Poradna » Počítačové sítě

Záložní přípojka pro mail

Dobrý den, máme ve firmě vlastní mail server, který máme na profi lince, ale mail je pro firmu a stovky uživatelů klíčový.Tak bych chtěl zavést ještě jednu přípojku, která by fungovala když by náhodou někdy vypadla primární přípojka.Teď mě zajímá zda-li je vůbec něco takového možné, jasně, že příjem mohu pojistit tak, že udělám ještě jeden MX s menší prioritou na tu sekundární přípojku.Ale jde mi i o koncové uživatele, kteří sedí za PC a mají zadané v outlooku údaje na mail server tj: smtp.domena.cz, imap.domena.czPředpokládám že když se to přepne na sekundární přípojku tak by se muselo udělat nějake dynamicke dns, které by přeplo ty smtp.domena.cz a imap.domena.cz na tu sekundární IP...Máte s tím někdo zkušenost...? Možná kecám úplně blbosti, vůbec nevím jak se tohle řeší...Děkuji.

Odpovědi na otázku

pokud mate "profi linku" jak pises tak tam zadny vetsi vypadky asi nebudou a jednotky hodin pokreje zalozni MX zaznam nasmerovanej na nejakej spratelenej postovni server ne ? Tak uz to predpokladam mate..A i ted snad musite mit osetreny ze smtp.domena.cz nejde ven z routeru a zase zpatky, ale ze router vi ze tu adresu mate ve vnitrni siti... to je snad zaklad ne ? :)Řeší to statický DNS záznam (ne dynamické dns) a nebo na routeru nějaký Hairpin NAT atp.

Ano příjem zprav se řeší MX záznamem s nižší prioritou. Propojení klientu bohužel takhle nepořešíš. Musíš mit nějakej loadbalancer v datacentru, kterej ti bude hlídat stav primarní linky. Levnější varianta je že poučíš klienty, že když jim nepojede outlook(spadla prime-line) tak se na postu dostanou třeba pres web na posta2.companyname.com. a vytvořís DNS zaznam na IP založního spojení

Myslel jsem klienty, kteří se pripojují z venku firmy.

Stínová linka do datacentra na cloud, v případě výpadku se změní DNS a jede to dál. Nebo rovnou hlavní provoz směrovat do datového centra, když je to středobod firmy.Taková ta klasika, co dneska už učí na základkách - alespoň 2 geologicky oddělené lokality.

tohle řešení nějak nechápu.. datový centrum.. cloud.. Ten mailserver má ve firmě - jak řešení který doporučuješ řeší výpadek linky do firmy ??Samozřejmě řešení by bylo dát mailserver do datacentra a nebo rovnou mailhosting a nemít vlastní mailserver když to čtu..

No vždyť to píšu, první napíšeš, že to nechápeš a pak doporučíš to samé

no nejak ste sa zamotali obidvaja. dolezite je,ze sa chapete...

já ho pořád nechápu ale nechci pokračovat v diskuzi o ničem.. Pokud tazatel myslí vážně že opravdu provozuje mailservwer se stovkama mailboxů a neví jak tohle řešit tak ...

v zasade chce poriesit high-availability pre postu. Tento problem riesenie ma, ale taketo veci sa velmi tazko riesia v ramci debaty na fore, to si chce sadnut so zadavatelom a navrhnut normalne riesenie, ktore by bolo vyhodne (technicky a finance) pre zadavatela. My sa mozeme pokusit mu nieco navrhnut, ale chce to jasne zadefinovat pojmy a nie pliest vsetko piate cez deviate, tak ze nikdo nebude vediet o com ten druhy hovori.

zmfcz to myslel v zasade dobre, 2 geologicky oddelene lokacie je uvazovanie spravnym smerom, ale bojim sa,ze asi prilis drahe...

Před jakýmkoliv technickým návrhem by sis měl nejprve určit dostupnosti služby(pošty). Co požaduje klient. 99% nebo 5x9? Podle toho navrhuješ technické řešení.

Co se týká klientů mimo firmu, kteří používají POP/SMTP konfiguraci sem buď řešil placeným DynDNS, kdy náš routher (s 2x WAN) pravidelně hlásil aktivní IP/WAN a na DynDNS nám přiřadili hostname a ten vždy odpovídal skutečně funkčnímu spojení.Přes CNAME to jde hodit třeba na "funkcni.domena.cz".Jako nejlevnější řešení bych viděl úpravu HOST souboru na lokále, přes CMD příkaz jako zástupce na ploše. A zaškolit uživatele, že při nefunkčnosti odkliknout zástupce.Pokud se používá POP3 a nezachováváte kopie zpráv na serveru, tak jde v Outlooku nastavit 2x účty a nechat je stahovat do 1x PST. Ale to je pracné.