Zaloha particie

Ako zalhovat celu particiu pomocou prikazu dd ("dd if=/dev") ked chceem vynechat prazdne bloky?

pri pouziti tohoto prikazu:
dd if=/dev/sdb1 | gzip > partition.image.gz

urobi sice zalohu celej particie, ale jej velkost je dost velka (asi 80GB), na to ze na 160GB particii mam 10GB dat.

Odpovědi na otázku

zkus program Partimage nebo live cd: www.zdarma.org ... , které už v sobě partimage přímo má, ten umí partitiony při záloze komprimovat, 10 GB dat by trvalo myslím cca 30 minut na slušném počítači...

acronis true image

-> fajka : neprovokuj nemohoucího !!
Na Silvestra mal BLBú náladu.

at ho treba rozhodi, mne je to jedno

naopak, ta velkost zalohy je primerana. Na neobsadenom mieste nemas totiz same 00000, ale "smetie" co pozostavalo po zapisovani na disk. Ked vymazes subor, miesto ktore zaberal sa neprepise nulami. Ani bezne formatovanie neprepise cely obsah disku. Takze pre 160GB particiu je 80GB zaloha primerana...

Inak dd asi neprinutis vynechat prazdne bloky. dd pristupuje k particii ako k blokovemu zariadeniu, nezaujima ho ci ja na nom daky filesystem, a ci su tam dake subory. Jednoducho len cita zaradom sektory. Ak chces sofistikovanejsie zalohovanie, potrebujes iny soft...

mno, este ma napada pred zalohou zaplnit disk nulami, napriklad
dd if=/dev/zero of=/boo.boo
rm /boo.boo
a potom zaloha

Ano, tohoto som sa obaval, ze to bude takto... myslel som, ze cez nejaky prepinac alebo pomocny program by sa dalo zistit ci je prave nacitany blok prazdny alebo nie...
prepinace som pozeral, nic take som tam nenasiel...

diky za vysvetlenie...