» Poradna » Programy

Záloha na pásky

Dobrý den,mám páskovou mechaniku LTO3 (samostatná mechanika - nejedná se o mechanickou knihovnu) a k tomu hromadu pásek a chtěl bych se zeptat na vhodný software k zálohování.Řekněme, že mám například 10TB dat a chtěl bych to zálohovat na pásky, ale 1 páska umí v komprimovaném formátu max 800GB tj. musel bych to dát alespoň na 13 pásek. Jaký použít software abych všechny data zazálohoval jako celek tj. mám jen jednu mechaniku, ale spoustu pásek. Chtěl bych to vždy udělat jako dlouhodobou zálohu třeba 1-2x za rok a další záloha by přepsala tu původní.Nevyžaduji nějaký komplexní korporátní software. Čím jednodušší a levnější tím lepší.Systém na kterém se bude zálohovat je Windows 10.

Odpovědi na otázku

No obecně se dá doporučit Bacula, ale to je přesně ten složitý software.Nejjednodušší na pásky je pak podle mě TAR, ale to je zase docela otročina, pokud si to člověk nezautomatizuje zvlášť pro uživatele Windows.Osobně doporučuji použít třeba 7zip, RAR nebo tak něco. Vezmete těch vašich 10 TB, pustíte na to 7-zip a necháte ho rozdělit archivy po 400 GB (nezapomeňte, že komprimovaná data už těžko zkomprimujete, takže musíte počítat se skutečnou kapacitou pásky). Ty pak na pásky naskládáte.Znamená to samozřejmě mít někde dostatek odkládacího prostoru. Jistě to půjde udělat i bez něj, ale jak to udělat snadno, to neporadím.

Myslel jsem spíše něco bez toho mezikroku typu zip. Něco co udělá jednu celistvou zálohu automaticky rozdělenou na pásky, protože to bych pak potřeboval skoro 1x tolik dalšího odkládacího místa někde bokem na discích a to bych pak mohl rovnou zálohovat na ně.Stejně tak v případě obnovování ze zálohy aby se data obnovovaly rovnou do uložiště bez nutnosti mezi kroku v podobě dočasného uložiště, protože stejný problém viz výše.

Tar - nastroj primo k tomu urceny ("Tape ARchiver")

Víš jaké rozhraní má mechanika? Aby to nebylo FC (musel bys sehnat FC HBA kartu a patříčný patch kabel). Zkus free verze komerčních apliakcí, třeba Veeam. Pro LTO mechaniky se používají knihovny s robotem - např. https://www.ebay.com/itm/Dell-PowerVault-TL400... Mechanika se instaluje dozadu a zálohovací SW si sám mění pásky podle čárových kódů na nálepkách, ručně budeš měnit pásky jak na diskotéce (a nesmíš je poplést).

Píše že má mechaniku bez knihovny. Na 10TB bude potřebovat 25 pásek, bude s tím holt mít dost práce. Ale proti gustu...

Zaloha OK. Restore muze byt trosku problem. Ale pocet pasek zalezi na kompresi.MP

Apriori bych s zadnou kompresi nepocital - malokdo ma TB textovych dokumentu, takze pomer 2:1 (400/800GB), ktery u pasek vyrobci bezne prezentuji je spis vlhky sen pro naivniho kupujicicho

Měl bych mít k té mechanice asi 50 pásek takže ta kapacita snad bude OK. Zálohovat budu z větší části video soubory.

V tom případě na kompresi prostě zapomeňte.

S prácí a výměnou pásek počítám, ale chtěl jsem to na dlouhodobou zálohu diskového pole tak 1x max 2x ročně kdyby se něco pokazilo tak abych alespoň něco měl v ruce.

Mechanika má rozhraní SAS SFF-8088. Mám k tomu kartu s SFF-8644. Jen si koupím kabel 8088->8644

Pak to půjde v pohodě, jen si k těm datovým sežeň i čistící pásku, mechaniku je potřeba občas vyčistit.

mám doma TL2000 LTO4 a nějako netuším jak to rozjet. Bylo to na vyhození, včetně hromady pásek, tak jsem to chtěl na zálohu svého RAID pole. Ale zatím se nedostal k oživení. Resp. jen to zapnul samostatně, jestli to žije (žije). Je k tomu i SAS6 HBA řadič. Bohužel kabeláž někdo vyhodil dřív než jsem se k tomu dostal. Mám za to, že je to mini-SAS. Jak na řadiči, tak na knihovně jsou dva porty. Musí být osazeny oba? Funguje to na všech MS OS, nebo je nutný Windows Server? Se mi ten můj funkční domácí server nechce rozložit jen kvůli nějakému testu.

Tak jsem se k tomu konečně dnes dostal (dorazil SAS kabel z Číny) a vyzkoušel jsem free komunitní verzi Veeam a udělal pár testů a vypadá to, že to umí a dělá přesně to co jsem chtěl.Veeam počítá i s tím že není k dispozici robotická knihovna. Pásky si před vložením do poolu označí a pak si na ně stačí napsat příslušné označení. Při obnově pak před startem vyjmenuje všechny zdroje (pásky) co budou třeba k obnově a když nějakou pásku požaduje tak přesně specifikuje jakou pásku je třeba vložit.

Temer ke kazd drazsi pasce se dodava zakladni verze SW. Zadny jsi nedostal?Jinag tar + gzip rozchodis v temer kazdem OS (unix, Windows ...). Je to trochu hardcore, ale ve spartanstvi je sila.MP

Jako pokud mas mechaniku a pasky zadarmo (nebo za odvoz, jelikoz LTO3 je dost historie) tak asi proc ne. Ja to pred par lety zvazoval na archivaci, ale proste je to prilis drahe v pomeru ke kapacite a to nemluvim o prude pokud v tom nefiguruje knihovna.Jaky SW? Za me tar + komprimace dle chuti (gzip,bzip,xz) + sifrovani dle chuti (openssl). Neni to mozna klikaci a "pohodlne", ale zase se to da nascriptovat a zautomatizovat...

Mám to zadarmo a k tomu cca 50 pásek takže jsem to chtěl využít k dlouhodobé archivaci.