Záleží u RAM na frekvenci?

Co tak čtu rady na sestavy, hodně z vás kritizuje to, že si někdo do sestavy vybere třeba RAM s frekvencí 2133 MHz, třebaže jeho deska zvládne i 2666 MHz. Je to ale ve výsledku alespoň trochu poznat? Není lepší si vzít levnější RAM s nižší frekvencí a potom je přetaktovat v XMP?Druhá věc je, že se vůbec nehledí na časování. Už jsem hodně četl, že CL15 RAM 2400 MHz je lepší než CL16 2666 MHz RAM. Že důležitější je tedy nižší číslo CL, potom až samotná frekvence. Tak jak to teda je?

Odpovědi na otázku

Ano záleží na frekvenci , časování , napájení a ještě na jiných parametrech. Proto výrobce základní český uveřejňuje dokumenty se seznamem kompatibilnch pamětí protože to že deska vezme paměť výrobce A (2400MHz CL14 ) neznamená automaticky že vezmeme výrobce B (2400MHz CL14 )

Ano, vliv tam je. Ale není to nic, co by ti trhalo žíly. Pokud to stojí stejně, beru lepší, o tom žádná. Pokud to stojí jen o něco více a nelimituje mě rozpočet, tak také. Ale pokud to stojí výrazně více nebo díky tomu budu muset koupit menší SSD nebo horší grafiku, kašlu na to.

Výrobca dosky nevie aký procesor tam osadíš, takže ideálne je použiť pamäť s frekvenciou akú podporuje procesor.

Vyšší frekvence a vyšší CL je vždy malinko rychlejší, než nižší frekvence a nižší latence. Doporučuji volit standardní frekvenci RAM s přihlédnutím k vlastnostem CPU. ☺

Pro velmi hrubé porovnání RAM se dá použít tzv. skutečná latence. Ta se zhruba spočítá jako: CL / frekvence * 1000Např. 15/2400*1000=6.25nsModul u kterého vyjde nižší číslo by měl být teoreticky lepší.

"Není lepší si vzít levnější RAM s nižší frekvencí " o to prave ide, ze cena je skoro uplne rovnaka pri vsetkych frekvenciach (zvysi sa minimalne). Pokial budes na pocitaci pozerat youtube videa, tak by si rozdiel nepocitil, ale pri hrani to par FPS rozdiel spravi.

Je to velmi akademicka otazka, ked sa nebavime o konkretnej zostave.* Inak je to u Intelu, inak je to u AMD Rezen* Pri malej kapacite pamati, plati: je lepsie 8 GB RAM priemernej pamati, ako 4 GB RAM rychlej pamati (ci uz MHz, alebo CL)* U Intelu (pre PC na hry, ked nepouzivas internu grafiku v CPU) sa kvalita/vykon RAM prejavuje menej.* Ale ked u Intelu pouzivas grafiku v CPU (nema vlastnu RAM), tak vykon RAM (MHz, CL) sa uplatnuje ovela viac (dokonca sa uplatnuje aj architektura modulov DualRank/SinglRank).* Rezne od AMD (AMD Ryzen) vedia vyuzit benefit z rychlej RAM lepsie ako Intel.Takze na Tvoju otazku (tak ako si ju napisal) sa neda jednoznacne odpovedat.