Základní deska

Dobrý den, přes dva roky používám desku MSI 760GA-P43 (FX) a s ní procesor fx 6300 - netaktovaný. Jelikož mi tu někdo říkal že tento procesor je na tu desku moc, tak se chci radši zeptat - je to opravdu tak kritické nebo bych měl raději koupit desku novou ? Používám to již dva a půl roku, tak jestli už ta životnost není malá... Zdroj mám chieftec 400w (ale budu tedy kupovat nový seasonic 620w) a grafiku mám gtx 960 4gb. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Utratit 2000,- za lepší desku... podle mě se to nevyplatí - to bych raději šetřil dál na lepší cpu... Samozřejmě pak tě zase budu limitovat grafika, to si nevybereš... (ta 6300 ani na 4,5 GHz stále není žádná raketa)

No přemýšlel jsem o bazarové i5, ale to se také bojím používat několik let používané komponenty ...

Jakou byste mi tedy doporučil desku ? Když už bych teda k té fx 6300 kupoval desku tak bych chtěl nějaký menší oc, tak aby mi to vydrželo ... A ještě nějaký chladič ... Děkuji

Žádnou. Do FX 6300 se nevyplatí vůbec investovat. Pokud to funguje, jako že ano, nebo nic nepíšete, že ne, tak se v tom nevrtejte. Nová deska, jenom proto, že někdo něco říká, je pitomost na entou. Přetaktováním stejně moc výkonu nezískáte. Ta deska nemá pouze chlazenou napěťovou kaskádu, pokud to ale cpu neomezuje v taktech, tak není žádný problém. Proto se říká, že není vhodná. Kupovat to nové, tak vyberu jinou (pokud bych tedy musel tenhle procesor, už je jiná doba), pokud to máte a funguje, tak ok.Takže rada zní. Pokud to funguje vyprdněte se na to. Pokud chcete výkon navíc, tak to znamená novější procesor (i5 a lepší), což znamená i novou desku a asi i paměti. Co se nových komponent týče, tak je to cca 9500 - 10000Kč.

Také si myslím. Děkuji za radu

+ Já se jen bál, aby mi deska náhodou neodrovnala celý pc.

Ta pravděpodobnost je asi stejně veliká, jako s jakoukoli jinou deskou. Většinou to spíše odrovná zdroj. Chieftec také není zrovna pověstný kvalitou, ale pokud nefuní a funguje (nepadá PC, nedělá pazvuky, či něco nečekaného), tak bych to nechal. Neopravuj co není rozbité, jak by řekl klasik. Kupovat nový zdroj a ještě k tomu 600W je také blbost. Osobně bych to nechal, ale pokud chcete mít jistotu, tak stačí kvalitní 400 nebo 500W zdroj. To je cena cca od 1500Kč výše.

No deska jede zatím v pohodě, ale něco mi v pc cvaká - většinou při spuštění pár minut, ale toto cvakání se na pár minut objevuje i po pár hodinách od zapnutí... Myslím že je to nejspíše zdroj tak ho chci vyměnit.

Ano, je to nic moc deska, ale nemá smysl do toho sypat další prachy. O moc lepší to stejně nebude.Pokud chceš trochu blbnout s OC, sežeň si dlouhý hliníkový chladič a předělej ho na napájecí kaskádu:https://abload.de/img/qiddl8q2j.pngSežeň si něco takového:https://abload.de/img/hlinikovy_chladic_taz... Zařízni to podle kaskády, na koncích udělej dvě díry pro šrouby (v desce už díry připravené jsou), dej pod to teplo-vodivou gumu a je to.

S tím oc ještě nevím, nejspíše to už takhle nechám, každopádně díky za tip.